Investiční postřehy a tipy pro vaše portfolio: Jak hrát letošní léto podle českých finančních profíků

| Roman Chlupatý

Navýšit sázky, nebo si dopřát zasloužený odpočinek? Odborníci radí obojí. Na jednu stranu by se prý mohlo vyplatit během července a srpna investovat do ropy, zlata nebo technologických titulů, někdy ale může být nejlepší investicí ničím nerušená dovolená.

Jakub Sýkora (Cornhill Management): Léto je obecně obdobím s menšími objemy obchodování, trhy proto mívají tendenci být více volatilní. Co se akcií týče, letos v létě by mohly být zajímavé slovinské akcie, Slovinsko je totiž letos jedním z nejvíce rostoucích trhů. Sledoval bych také Itálii, kde jsou očekávána opatření na podporu ekonomiky. Vzhledem k pokračujícím krizím v Iráku a na Ukrajině by mohly být zajímavé i některé komodity, například ropa nebo zlato. Léto by ale mělo být obdobím relaxace a čerpání energie, a proto je možná nejlepší investicí dobrá a ničím nerušená dovolená.

Milan Tomášek (GE Money Bank): Akciové trhy v zámoří jsou na maximech, Dow překonal hranici 17 tisíc bodů. Pro nadcházející dva měsíce nevidím příliš důvodů pro radikální změnu trendu. Šéfka Fedu stále podporuje expanzivní měnovou politiku a ECB je připravena pokračovat v krocích na podporu ekonomiky. Přetlak likvidity a silné momentum budou akciové trhy tlačit nadále vzhůru. Sázka na technologické tituly či index Russell 2000 je i sázkou na historické chování těchto indexů. Předpokládám, že akcioví býci využijí jakéhokoli zaváhání na trhu k novým nákupům. Dluhopisové investice jsou bez jasných doporučení, přes léto bych pak zvažoval akumulaci komoditního portfolia.

Aleš Prandstetter (ČSOB): Mezi nejzajímavější volby nyní určitě patří technologie. V poslední se totiž pomalu začínají navyšovat investice firem a i lidé více utrácejí. Technologie jsou přitom první "na ráně", když se začne spořit. Nyní je naopak možné čekat, že s tím, jak investiční aktivita narůstá, budou firmy investovat do technologií.

Josef Novotný (brokerjet ČS): Jako horký letní tip mohu doporučit akcie Deutsche Bank. Titul poklesl kvůli navyšování kapitálu skrze emisi nových akcií na několikaletá minima, což vnímáme jakou vhodnou investiční příležitost. Emisí totiž banka výrazně omezila riziko nedostatečné kapitálové přiměřenosti a zlepšila svou bilanční strukturu. Navíc jde o jednu z největších a nejvýznamnějších evropských bank.

Jakub Skryja (Verdi Capital): Domníváme se, že by na tom v kontextu probíhajícího světového šampionátu ve fotbale mohly být dobře firmy zaměřující se na spotřebitele. Příkladem je výrobce piva Heineken, který působí globálně a více než polovinu provozního zisku vytváří na rozvíjejících se trzích.

Martin Krajhanzl (Česká spořitelna): Švýcarská společnost ABB je dlouhodobě zajímavá svými nadprůměrnými maržemi, diverzifikovanou geografickou působností i přítomností v do budoucna slibném odvětví robotiky. Příznivě hodnotíme to, že má stabilní výhled od ratingových agentur a relativně nízké zadlužení. Ve srovnání s konkurencí akcie ABB zaujmou nadprůměrnou ziskovostí a stále podprůměrným ukazatelem P/E. Z pohledu technické analýzy se akcie nadále nacházejí pod tlakem, ale možnost obratu výrazně zvýšila nalezená podpora na hladině 20,30 EUR za akcii. Proto si myslíme, že akcie ABB nabízí pro nadcházející měsíce na současných úrovních zajímavou příležitost pro investici.

Michal Kozub (Home Credit): Trend poklesu objemů obchodů na pražské burze pokračuje, objemy v řádu miliard korun jsou minulostí. Bojuje se o každou zobchodovanou korunu. Bude proto zajímavé sledovat, zda nové tituly na burze přinesou oživení, nebo zůstanou bez povšimnutí ležet ladem. Čekám, že po prvotním natěšení vlna zájmu opadne a objemy budou pomalu a jistě padat.

David Brzek (Fio banka): Mohlo by být zajímavé sledovat Pivovary Lobkowicz. Jejich IPO může kvůli podstatně menšímu objemu, který se podařilo upsat, působit jako neúspěch, ale na druhou stranu všechny upsané peníze směřovaly do firmy, a to v maximálním očekávaném množství. Firma tak může naplno rozvinout svůj plán expanze a v průběhu letních měsíců začít kupovat nové provozovny.

Lukáš Vácha (Conseq Investment Management): Investujte do sebe a svých blízkých, ať načerpáte síly na podzim. Bude veselo.

reklama
reklama