Akcie neporazíš: Který faktor nakonec býkům srazí vaz?

| Andrej Rády

Co všechno v posledních letech mohlo, nebo dokonce mělo zastavit akciovou rally?

Dluhový strop. Insideři prodávají. Grexit. Shibor. Zpomalení na realitním trhu. HFT. Příliš rychle a příliš vysoko. Kolaps nemovitostního trhu v Dubaji. Konec QE. Bublina na trhu s IPO. Thomas Piketty. Tvrdé přistání Číny.

Uf, už mě to unavuje.

Zpomalení růstu HDP. Nový normál. Dr. Měď. Deflace. Arabské jaro. Sekvestrace. Baby boomers se přiklánějí k dluhopisům. Kříž smrti. Prezidentský cyklus v USA. Korekce je nevyhnutelná. Londýnská velryba. Shillerovo P/E nebezpečně vysoké. Tištění peněz.

Ještě nemáte dost?

Reinhardtová a Rogoff. Tržní kapitalizace vůči HDP příliš vysoká. Volatilita spojená s volbami. Nízké objemy obchodů. Drahý benzín. Přehnaný býčí sentiment drobných investorů. Křehká pětice mladých trhů. Sezónní slabost akciového trhu. Nebezpečně nízký nebo vysoký VIX. Put/call ratio. Rally živená odkupy akcií. Kolaps Nasdaqu během IPO Facebooku.

Melu z posledního.

Vysoká nezaměstnanost. Hyperinflace. Biotechnologická bublina. Obamacare. Testy raket v KLDR. Formace hlava a ramena. Past likvidity. Budoucnost dolaru jako rezervní měny. Míra participace na pracovní síle v USA. "Býčí" obálky finančních magazínů. Kolaps trhu. Kypr. Manipulace se sazbou LIBOR. Ziskové marže na vrcholu. Ukrajina. Irák. Írán. Hormuzský průliv. Flash crash. Margin Debt Peak aneb nákupy akcií na úvěr na maximu. Nesoulad ve vývoji cen akcií malých a velkých firem. Sýrie. Vrchol těžby ropy. Znamení Hindenburg.

Stačí?

Aktuálně trh nejčastěji skloňuje sazby amerického Fedu jako faktor, který minimálně přibrzdí několik let nekončící býčí trend. Ale znáte to - když se o tom baví všichni, už to spíše nebude mít takovou sílu. Tak se nechme překvapit, bude to chtít opravdu dobře vykrmenou černou labuť, která si teď někde pomalu roste a nikdo si jí nevšímá.

Zdroj: The Reformed Broker

reklama
reklama