Co musíte ráno vědět (10. července)

| redakce

Jak si ve středu vedly akcie v Evropě i zámoří, proč se zastavila inflace v České republice a jak zařídit, aby se vám nezamotávala sluchátka? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu přerušily dvoudenní výprodeje díky výsledkové sezóně

Americké akciové indexy ve středu přerušily dvoudenní výprodeje díky startující výsledkové sezóně, která převážila i zveřejnění zápisu z posledního jednání Fedu. Dow zpevnil o 0,47 %, S&P 500 o 0,46 % a technologický Nasdaq o 0,63 %. Nejvíce se v indexu Dow dařilo akciím společností Cisco Systems, Procter & Gamble a Walt Disney, lehce naopak ztrácely DuPont, Microsoft a United Technologies.

Bublina, nebo férové ocenění akcií? Jak se to vezme

Akcie neporazíš: Který faktor nakonec býkům srazí vaz?

2. Evropské akcie se před zveřejněním zápisu z jednání FOMC obchodovaly smíšeně

Evropské akciové trhy ve středu před zveřejněním zápisu z jednání amerického Fedu podávaly smíšené výkony. Portugalské akcie spadly na roční minima kvůli obavám z odolnosti bankovního sektoru. Britský FTSE 100 odepsal 0,30 %, francouzský CAC 40 naopak posílil o 0,40 % a německý DAX připsal 0,36 %. Regionální Stoxx Europe 600 zakončil na nule, nejvíce se dařilo bankám a realitnímu sektoru, ztrácely naopak maloobchod, síťová odvětví a média.

Proč se (ne)bát stínového bankovnictví a co čekat od evropské bankovní regulace

3. Pražská burza ve středu posílila o více než procento

Index PX ve středu zpevnil o 1,59 % na 948,48 bodu. Nejčastěji obchodovanou akcií byla skupina ČEZ, která zpevnila o 1,37 %, v závěsu za ní se držela Erste Group Bank, jejíž cenné papíry posílily o více než 2 %, a třetí nejoblíbenější emisí byla Komerční banka, která na zvýšení doporučení ze strany J&T Banky na "kupovat" z "držet" reagovala podražením o 0,20 %. Většího objemu ve středu dosáhly i akcie O2 C.R., které připsaly téměř 2,5 %. Nedařilo se naopak NWR, jejíž cenné papíry ztratily přes šest procent, a developerovi Orco, který odevzdal přes sedm procent po zprávě o tom, že firma chystá stažení akcií z burzy v Praze. Akcie Unipetrolu reagovaly 3% ziskem na zprávu o tom, že polská PKN Orlen nemá v plánu prodat rafinerii v Kralupech, kterou vlastní právě prostřednictvím Unipetrolu.

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

Treichl (Erste): Věříme, že se propad cen našich akcií blíží ke konci

4. Očekávané události

Spojené státy jako každý týden zveřejní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 315 tisíc nových, předchozí: 315 tisíc nových a 2,579 milionu pokračujících) a odhalí i podnikové zásoby (odhad květen: +0,6 % meziměsíčně, duben: +1,1 % meziměsíčně). Francie vydá zprávu o průmyslové výrobě (odhad květen meziměsíčně: +0,2 %, meziročně: -1 %, duben meziměsíčně: +0,3 %, meziročně -2 %) a inflaci (odhad červen meziměsíčně: +0,2 %, meziročně: +0,8 %, květen meziměsíčně: 0 %, meziročně +0,8 %) a ve Spojeném království zasedne centrální banka a rozhodne o nastavení měnové politiky. V noci na čtvrtek navíc zveřejní Čína obchodní bilanci. Vše podstatné, co se bude v týdnu dít, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Spotřebitelské ceny se v České republice v červnu nezměnily

Růst spotřebitelských cen v České republice se v červnu zastavil, meziměsíčně se ceny oproti květnovému růstu o 0,1 % nezměnily. Meziročně inflace také stagnovala po květnovém růstu o 0,4 %. Očekával se 0,2% růst jak v meziměsíčním, tak v meziročním srovnání.

Červnová inflace byla o půl bodu nižší, než očekávala ČNB

6. Státy BRICS zakládají rozvojovou banku, každý člen do ní přispěje 2 miliardami eur

Ruský ministr financí Anton Siluanov ve středu oznámil, že státy BRICS založí rozvojovou banku. Měla by mít sídlo v Šanghaji nebo Novém Dillí a každý člen by měl do jejího rozpočtu přispět dvěma miliardami eur.

7. Kreml počítá s tím, že Ukrajina začne na podzim "krást" plyn

Šéf kanceláře ruského prezidenta Sergej Ivanov ve středu předem nařkl Ukrajinu, že na podzim začne krást z tranzitních plynovodů ruský zemní plyn směřující do Evropy. Informuje o tom agentura Interfax.

8. Inverzní výnosová křivka v USA oznamuje recesi a medvědí trh velice spolehlivě. Zatím se ale nemusíme bát, uklidňuje expert

Jeffrey Kleintop z LPL Financial upozorňuje na to, že za posledních padesát let inverzní výnosová křivka (výnosy dluhopisů v delším období nižší než v kratším období) vždy předcházela recesi. "Tato situace nastala v sedmi případech ze sedmi, to je perfektní bilance predikcí," píše Kleintop v poznámce klientům.

9. 7 nejvíce podhodnocených akcií podle Goldman Sachs

Analytický tým Goldman Sachs vedený Davidem Kostinem vydal čtvrtletní zprávu, v níž mimo jiné zmiňuje nejpodhodnocenější akcie, které nyní na trhu vidí. V první polovině roku index S&P 500 zpevnil o 7 %, ale podle Kostina by 7 akcií, které se nacházejí pod cílovou cenou Goldman Sachs, mohlo investorům nabídnout 29-51% zhodnocení.

10. Řecká vláda plánuje další emisi dluhopisů

Řecká vláda chystá další emisi dluhopisů poté, co se země v dubnu po čtyřech letech nepřítomnosti úspěšně vrátila na dluhopisové trhy. Ministerstvo financí ve středu oznámilo, že v brzké době plánuje vydat tříleté dluhopisy.

11. Fed bude omezovat nákupy dluhopisů až do října

Měnový výbor americké centrální banky začal na svém posledním zasedání v polovině června podrobněji pracovat na budoucím upuštění od své krajně uvolněné měnové politiky. Vyplývá to ze zápisu z červnového zasedání, který ve středu Fed zveřejnil. Pokud bude ekonomika pokračovat ve stejném směru, měl by Fed omezovat nákupy dluhopisů o 10 miliard dolarů měsíčně až do října, kdy by měl finální redukcí o 15 miliard nákupy ukončit.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Jak zařídit, aby se vám nezamotávala sluchátka?

reklama
reklama