Světový rezidenční trh v několika grafech

Světový rezidenční trh v několika grafech

| redakce

Investice do realit v poslední době docela frčí, i když se v USA množí spekulace, že trh bydlení napříště podá podprůměrný výkon. Jak jsou na tom v různých koutech světa nemovitostní trhy?

V pochmurném duchu se nesou i některé komentáře z Fedu. Třeba ekonomický výhled jeho šéfky Janet Yellenové. "Ukazatele aktivity nemovitostního trhu, tedy sektoru, který prochází oživením od roku 2011, jsou zatím v letošním roce zklamáním. Nedávné zvolnění aktivity by mohlo trvat déle, než se nyní čeká, spíše než že by nastoupilo dřívější tempo oživení," myslí si předsedkyně Fedu.

Trh ve Spojeném království má podle všeho opačný problém. Šéf Bank of England Mark Carney cílí na zdejší rizika bubliny, konkrétně na raketově rostoucí ceny nemovitostí v Londýně. "Jsme si plně vědomi toho, že prostředí nízkých a predikovatelných úrokových sazeb, které bylo nutné pro podporu oživení, mohlo podnítit nadměrný rizikový apetit na finančních trzích a ze strany domácností. V listopadu komise Bank od England oznámila iniciativy na omezení stimulace poskytnuté trhu s bydlením. Nebudeme váhat s přijetím přiměřených a postupných opatření, pokud to bude zapotřebí. Umožní nám to, aby monetární politika zůstala zaměřena na stimulaci po dobu nutnou k zajištění silného a udržitelného oživení," uvedl nedávno guvernér.

Spojené království a USA jsou ale nakonec jedněmi z nejméně zajímavých nemovitostních trhů. Níže uvedený graf zachycuje ceny 11 indexů cen domů na vyspělých trzích (báze 100 odpovídá 1. kvartálu 2000). Data jsou převzata z analýzy světových cen bydlení dallaského Fedu. Počítá se s reálnými cenami domů (ceny jsou očištěny o inflaci s využitím deflátoru PCE pro každou sledovanou zemi).

Světové vyspělé trhy
Světové vyspělé trhyZdroj: Bespoke Investment Group

Výše uvedený poněkud chaotický graf byl pro snazší orientaci rozložen do několika následujících.

Západní Evropa a Spojené státy
Západní Evropa a Spojené státyZdroj: Bespoke Investment Group

USA se konečně začaly vzpamatovávat z poklesu cen bydlení. Ve Spojeném království trh působí relativně stabilně od konce světové recese v roce 2009. Ceny bydlení agresivně nezrychlují na agregátní bázi, obavy z nemovitostní bubliny se vztahují jen ke konkrétní oblasti - k Londýnu.

Francie, integrovanější do eurozóny, a tím pádem více vystavená deflačním tlakům, zažívá po recesi oživení, nyní ale opět směřuje dolů.

Evropské periferie
Evropské periferieZdroj: Bespoke Investment Group
  • 1
  • 2
reklama
reklama