Honba za vysokými cenami akcií přinese krach aneb Jak finanční ředitelé zničili své společnosti

| redakce

Zpětné odkupy akcií, které americké firmy rozjely ve velkém, co do objemu klesají. Proč teď? Protože firmám se kupí dluhy. Kdo si myslí, že americké firmy jsou oddlužené, je na omylu. Již brzy to může mít velmi nepříjemné důsledky pro akciové trhy.

Výmluvný je pohled na graf, který zobrazuje splatnost dluhů amerických podniků. Do roku 2019 vyprší splatnost dluhům za 3,9 bilionu USD, což si vyžádá velké množství likvidity. K tomu si přidejme konec QE a růst úroků. Zjistíme, že trh má problém. S levnými zpětnými odkupy akcií je konec, což se projeví na valuacích.

Kdy maturují dluhy amerických firem
Kdy maturují dluhy amerických firem

Jak je možné, že jsou firmy tak zadlužené? Vždyť přece po krizi proběhlo oddlužení?!

Neproběhlo! Místo toho, aby se vyčistily, se firmy dále zadlužovaly. Podle Marka Spitznagela jsou ještě zadluženější než v roce 2007. Je pravda, že firmy mají rekordní množství hotovosti, mají ale i rekordní množství dluhů. Čistý dluh je přitom o 15 % vyšší než před krizí. Akcioví investoři by tedy měli být znepokojeni.

Výše dluhu i hotovosti jsou na historických maximech (v mld. USD)
Výše dluhu i hotovosti jsou na historických maximech (v mld. USD)

Akciové zisky posledních několika let mají na svědomí z velké části zpětné odkupy akcií. Ty vylepšují ukazatel zisku na akcii, zároveň vytváří umělou poptávku po akciích. Toto finanční inženýrství bylo umožněno masivním tokem peněz do vysokovýnosových dluhopisů, což snížilo výnosy (tedy náklady) na dluh a umožnilo to finančním ředitelům zničit své firmy v honbě za co nejvyšší cenou akcií.

Jenže nyní se situace začíná otáčet. Firmy potřebují peníze na splátky dluhů a nemohou je použít na odkupy akcií. Celý mechanismus se zadrhne a trh začne krvácet.

Zdroj: Zero Hedge

reklama
reklama