Burzovní kalendář (11. 8. - 15. 8. 2014)

| redakce

Na pražské burze zveřejní údaje o hospodaření ve 2Q2014 společnost ČEZ. Z USA přijdou údaje o maloobchodu a průmyslu a z Evropy o inflaci a HDP. Německo zveřejní index ekonomického sentimentu ZEW. Výsledky Wal-Mart Stores nebo RWE pokračuje výsledková sezóna v USA i v Evropě. Největší roli bude hrát na trzích ale opět vývoj na Ukrajině.

USA

11/8 až 15/8 Výsledková sezóna (Cisco Systems, Wal-Mart Stores)

12/8 JOLT (odhad červen: 4,588 milionu, květen: 4,635 milionu)

12/8 Měsíční zpráva o rozpočtu

13/8 Maloobchodní tržby (odhad červenec meziměsíčně: +0,3 %, bez aut +0,4 %, červen: +0,2 %, +0,4 %)

13/8 Podnikové zásoby (odhad červen meziměsíčně: +0,4 %, květen: +0,5 %)

14/8 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 295 tisíc nových, předchozí: 289 tisíc nových a 2,518 milionu pokračujících)

14/8 Vývozní a dovozní ceny

15/8 Index průmyslové aktivity oblasti New Yorku (Empire State; odhad srpen: 20 bodů, červenec: 25,6 bodu)

15/8 Index výrobních cen (finální poptávka; odhad červenec meziměsíčně: +0,1 %, bez jídla a energií +0,2 %, červen: +0,4 %, +0,2 %)

15/8 Průmyslová výroba (odhad červenec meziměsíčně: +0,3 %, červen: +0,2 %)

15/8 Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (odhad srpen: 82,3 bodu, červenec: 81,8 bodu)

Díky pátku americké akcie vymazaly ztráty z předchozích čtyř dnů. Mezi investory totiž zavládl optimismus ohledně Ukrajiny, kde Rusko prohlásilo, že se bude snažit situaci uklidňovat. Index Dow posílil za týden o 0,35 %, S&P 500 o 0,32 % a Nasdaq o 0,41 %.

"Graf indexu S&P 500 se od předchozího týdne nezměnil, ale objevují se v něm bílé svíčky, což působí optimisticky. Páteční rally ovšem mohla být jen reakcí na předchozí pokles, a jakmile se index vrátí na 1 950, mohl by se jeho vývoj stočit na jih. Je důležité, že psychologická hladina 1 900 jako support odolává. Kdo je příznivcem Fibonacciho úrovní, ví, že 50% Fibonacciho level je na 1 900,3," píše k dalšímu vývoji akciových trhů v pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Geopolitická situace bude v novém týdnu nadále hýbat trhy nejvíce. Objevují se sice náznaky zlepšení v rámci konfliktu na Ukrajině, když Rusko prohlásilo, že chce situaci deeskalovat, a o příměří požádali v Doněcku ukrajinští separatisté, vše ale může být jinak.

Šéf Euroasijské skupiny Ian Bremmer v rozhovoru pro CNBC prohlásil, že je nyní riziko vpádu Rusů na Ukrajinu největší za celou dobu krize. "Myslím si, že vztahy Ruska a Ukrajiny se zhoršují. Je větší pravděpodobnost ruské přímé intervence než kdy dříve. Nenechal bych se zprávami o uklidnění zmást. Vladimir Putin se snaží, aby byla situace na Ukrajině prohlášena za humanitární krizi a on mohl zasáhnout," řekl Bremmer.

Kvůli humanitární situaci na Ukrajině si v sobotu také telefonovali ministři zahraničí Ruska a USA Sergej Lavrov a John Kerry. Ukrajinci také tvrdí, že se jim podařilo zastavit konvoj, který pod hlavičkou červeného kříže vezl na Ukrajinu ruské vojáky. Rusové to označili za "pohádku".

Trhy tak mohou lehce zamířit dolů v případě, že se ukáže, že Rusové chtějí na Ukrajině naopak vojensky zasáhnout a prohlášení o deeskalaci z humanitárních důvodů je jen zástěrka.

Pokračují také boje v Gaze a Iráku, kde Američané spustili v pátek letecké zásahy. Prezident Barack Obama navíc označil vyřešení situace v Iráku za běh na dlouhou trať.

"Příští týden bude stále ve znamení geopolitiky, výsledkové sezóny a sledování vývoje rizikových korporátních dluhopisů. Právě korekce na rizikových korporátních dluhopisech může naznačovat obtížně dosažitelný růst cen akcií. I pro příští týden jsme opatrní a domníváme se, že trh bude nadále velmi volatilní a bude silně reagovat na komentáře kolem sankcí vůči Rusku. Očekáváme, že akcie mohou být spíše pod prodejním tlakem," myslí si analytik z J&T Banky Milan Vaníček.

Rizikové dluhopisy ztrácejí s tím, jak investoři v obavách z geopolitických problémů hledají bezpečné přístavy. Podle agentury Reuters situace nahrává akciím s vysokou dividendou, především sektoru síťových služeb a telekomunikacím. Podle Reuters jsou valuace v síťovém sektoru stále nižší než průměr indexu - ukazatel P/E pro síťový sektor je 14,9, zatímco pro index S&P 500 15,2.

"Výnosy amerických 10letých dluhopisů jsou po růstu výnosů ve světě o něco atraktivnější. Jenže dividendové akcie jsou ještě zajímavější. To bude teď hlavní příběh na trhu," říká Quincy Krosby, stratég z Prudential Financial. Průměrný dividendový výnos u síťových firem je 3,9 %, což je o více než procentní bod nad výnosem 10letých amerických státních dluhopisů.

V příštím týdnu budou zveřejněna data o maloobchodních tržbách (očekávání +0,3 % po +0,2 % meziměsíčně) a průmyslové výrobě (očekávání +0,3 % po +0,2 % meziměsíčně), která by mohla naznačit, zda má oživení ve 3Q2014 solidní základ.

Ke konci se chýlí výsledková sezóna. Údaje o hospodaření zveřejní třeba Cisco Systems nebo Wal-Mart Stores. Přehled všech očekávaných výsledků v příštím týdnu najdete ZDE.

25 akcií menších firem, které mají potenciál posílit alespoň o 25 % 25 akcií menších firem, které mají potenciál posílit alespoň o 25 % Akciové trhy zažívají horší dny, než na jaké byli investoři zvyklí v prvním pololetí. Analytici ... Protiruské sankce a konec globalizace Protiruské sankce a konec globalizace Některé odvetné kroky Moskvy se ve srovnání se stále novými a tvrdšími sankcemi Evropské unie ... V poslední krizi trpěly předlužené domácnosti. Jsou na řadě firmy? V poslední krizi trpěly předlužené domácnosti. Jsou na řadě firmy? Zadlužení amerických firem roste. Naučila je krize vůbec něco? Co nepřehlížet při výběru dividendových akcií Co nepřehlížet při výběru dividendových akcií Není ničím novým, že portfolio obohacené o dividendové tituly vynáší v průměru historicky více než ... Tucet nesmyslů, které mají vylepšit zisky traderů Tucet nesmyslů, které mají vylepšit zisky traderů Abyste se prosadili v tradingu, musíte být chytří, flexibilní a mít ostré lokty. Ani to ...
reklama
reklama