Co musíte ráno vědět (11. srpna)

| redakce

Jak uplynulý týden zakončily světové burzy, jaký se čeká vývoj na Ukrajině a jak si lépe zapamatovat heslo? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie zakončily týden růstem

Americké akcie v závěru týdne výrazně zpevnily. K růstu přispěly hlavně cenné papíry energetických společností, převážně díky nadějím na výplatu vysokých dividend. Zlomovým okamžikem bylo prohlášení Ruska, že chce deeskalovat napětí na Ukrajině. Náladu na trzích ale podpořila také nejnovější statistika z USA. Index Dow posílil o 1,13 % na 16 553,93 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 1,15 % na 1 931,59 bodu a technologický Nasdaq zpevnil o 0,83 % na 4 370,9 bodu. Díky pátku tak americké akcie vymazaly ztráty z předchozích čtyř dnů a za celý týden zdražily. Dow posílil za týden o 0,35 %, S&P 500 o 0,32 % a Nasdaq o 0,41 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Geopolitika si pohrává s technickými analytiky

Dluhopisový expert: Kvantitativní uvolňování Fedu se může vrátit kolem roku 2020

2. Evropské akcie v pátek posedmé z posledních osmi obchodních dnů zlevnily, za celý týden odepsaly dvě procenta

Evropské akciové trhy v závěru týdne pokračovaly v poklesu. Investoři zůstávali obezřetní kvůli pokračující nejistotě ohledně dalšího vývoje situace na východní Ukrajině a sankční válce, kterou proti sobě vedou Západ a Rusko. Britský FTSE 100 klesl o 0,45 %, německý DAX oslabil o 0,33 % a francouzský CAC 40 odepsal 0,05 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ztrátou 0,20 % na 3 006,83 bodu. Největší pokles postihl telekomunikační sektor, akcie z potravinářského odvětví a cenné papíry ze sektoru dopravy a cestovního ruchu. Mírně v zelených číslech naopak uzavřely akcie automobilek, bankovní tituly a cenné papíry ze sektoru základních materiálů.

Kdy bude na jihu Evropy lépe? Možná už je, i když mimo statistiky

Koho pošlou ruské odvetné sankce do recese?

3. Pražská burza v pátek i za celý týden mírně klesla, akcie NWR ale za pět dní zdražily na dvojnásobek

Index PX v pátek oslabil o 0,13 % na 950,66 bodu. Nejvíce zlevnily akcie mediální společnosti CME, jejichž cena klesla o 2,28 % na 49,35 Kč. Oslabily také cenné papíry obou zástupců bankovního sektoru - cena akcí rakouské Erste Group Bank klesla o 0,45 % na 532,60 Kč a cenné papíry Komerční banky zlevnily o 0,22 % na 4 530 korun. V prudké jízdě vzhůru naopak pokračovaly akcie uhelné společnosti NWR, jejichž cena při absenci kurzotvorných zpráv vzrostla o více než 11 % na 4,45 Kč. Za celý uplynulý týden akcie na pražské burze oslabily o 0,1 %. Největší růst si připsaly cenné papíry uhelné společnosti NWR, které zdvojnásobily svou mizivou hodnotu, naopak největší pokles vykázaly cenné papíry CME.

Výsledková sezóna na BCPP: Jaké výsledky očekávat od ČEZ a VIG?

Je na tom česká ekonomika lépe než před krizí?

4. Očekávané události

Pondělí není ve světě nijak silné na makrodata. Investoři budou sledovat především vývoj situace na Ukrajině. Rusko se tváří, že chce napětí deeskalovat, a snaží se stav na východní Ukrajině označit za humanitární krizi. O příměří požádali i proruští separatisté v Doněcku, kteří se podle svých slov chtějí vyhnout humanitární katastrofě. Ukrajinská armáda však na výzvy nereagovala a pokračovala v ofenzivě. Bojuje se o město Krasnyj Luč. Několik budov hoří i v Doněcku. Ukrajinci prohlásili, že příměří je možné jen v případě, že separatisté vyvěsí bílé vlajky a složí zbraně. Zatím tak není jisté, zda z ruské strany nejde jen o záminku k intervenci. Panují totiž obavy, že by Rusové poslali vojáky na Ukrajinu právě pod záminkou humanitární mise.

Protiruské sankce a konec globalizace

V ČR budou zveřejněny údaje o inflaci za červenec. Meziroční míra inflace podle analytiků v červenci stoupla na 0,3 % z červnové nuly. Rovněž ve srovnání s předchozím měsícem by ceny měly mírně stoupnout, a to o 0,1 %. Důvodem jsou především dražší dovolené a ceny pohonných hmot. K růstu cen podle ekonomů přispívá i slábnoucí koruna. "Meziměsíční vzestup cen odráží sezónní vlivy a postupné promítání slabší koruny, obojí se nejvíce odrazí ve formě zdražení dovolených. Meziroční zvýšení cen navíc zohlední letošní neměnnost cen bydlení proti loňskému červencovému poklesu," uvedl analytik z UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Čísla o inflaci bude bedlivě sledovat ČNB, která již dříve oznámila, že intervenční režim, jenž má za cíl držet slabší korunu, potrvá déle, než se čekalo.

Palestinci a Izrael souhlasili v neděli s návrhem Egypta na další třídenní humanitární příměří. V pondělí by měly v Káhiře pokračovat jednání obou stran s prostředníky o dalším postupu.

Vše podstatné, co se ve zbytku týdne děje, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. srpna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. ExxonMobil zahájil vrtné práce v Rusku

Americký ropný gigant ExxonMobil zahájil ropné vrtné práce v ruské polární oblasti, a to navzdory sankcím uvaleným na jeho ruského partnera Rosněfť. Vysloužil si za to uznání a pochvalu od ruského prezidenta Vladimira Putina.

6. Ebola začíná mít dopad i na ekonomiku regionu

Caterpillar evakuoval hrstku svých zaměstnanců z Libérie. Canadian Overseas Petroleum pozastavila těžařský projekt. Aerolinky British Airwas zrušily své lety. ExxonMobil a Chevron čekají, zda se úředníkům podaří nebezpečí zvládnout. To je jen několik příkladů toho, jak smrtelné virové onemocnění ebola narušuje podnikání a působí hospodářské škody ve třech afrických zemích, kde se šíří nejvíce - v Guineji, Sieře Leone a Libérii. Zatím však podle analytiků oslovených agenturou AP krize neohrožuje širší oblasti afrického kontinentu či globální ekonomiku.

Vybraná kritická fakta o ebole a její současné epidemii v západní Africe

7. Nejvíce na dividendách letos získají největší akcionáři Volkswagenu

Rodiny Porscheových a Piëchových, které jsou největšími akcionáři automobilky Volkswagen, získají letos v Německu nejvíce na dividendách. Celkem obdrží 335 milionů eur, o 10 % více než v předchozím roce. Druhá příčka patří rodině Schaefflerových, akcionářům dodavatelů součástek pro automobilky Schaeffler a Continental. Ti si přijdou na 309 milionů eur.

8. EY: Na 57 % firem v ČR pocítilo po intervenci růst nákladů

Na 57 % tuzemských podniků pocítilo za poslední rok zvýšení nákupních nákladů v důsledku změn kurzu eura vůči koruně. Vyplývá to z průzkumu, který uskutečnila poradenská společnost EY ve spolupráci s Českou asociací nákupu a prodeje. Devizové intervence spustila ČNB loni v listopadu s cílem uvolnit měnové podmínky a zabránit deflaci. Kurz klesl postupně až o dvě koruny na současných 27,80 EUR/CZK.

Bonus

Australský teenager navrhuje používat jako heslo fotku

Australský teenager se domnívá, že našel řešení celosvětového problému s hesly. Místo množství složitých hesel složených z různých znaků, která si mnoho lidí není schopno zapamatovat, by se používaly fotografie. Uvedl to ekonomický web CNNMoney. V současné době většina lidí používá hesla, která je snadné uhádnout. A také používají stejná hesla pro několik služeb. Je to sice hloupě nezodpovědné, ale je to jediná možnost, jak si zapamatovat přístup do různých služeb. Australan Sam Crowther na konferenci odborníků na kybernetickou bezpečnost PasswordsCon v Las Vegas představil jinou možnost. Jeho aplikace umožní použít pro přístup k internetovým službám místo hesla složeného ze znaků fotografii. Aplikace pak přemění fotografii na heslo složené až z 512 znaků.

reklama
reklama