Goldman Sachs: Hladovíte po výnosech? Sáhněte po (některých) evropských akciích!

| redakce

Pokud hledáte výnos, poohlédněte se po akciích v Evropě, kde mnoho firem dokáže investory lačnící po výnosech "nakrmit", radí Goldman Sachs.

Akcie s vysokými dividendovými výnosy získávají opět na popularitě. Je to zapříčiněno poklesem výnosů na světovém dluhopisovém trhu. Příležitosti se podle Goldman Sachs naskýtají v občas přehlížené Evropě.

Evropské oživení v oblasti fúzí a akvizic začíná, ale investičních příležitostí ještě není dost, což naznačuje, že by firmy mohly místo nákupů rozpouštět hotovost mezi akcionáře. "Firmy mají dostatek hotovosti a mohly by ji začít spotřebovávat. Vzhledem k menšímu množství investičních příležitostí očekáváme, že se zvýší hotovostní výnosy díky vyšším dividendovým výplatním poměrům a pokračujícímu růstu objemu zpětných odkupů," tvrdí analytici z Goldman Sachs v čele s Christianem Mueller-Glissmannem.

Více než polovina firem z indexu Stoxx Europe 600 má nyní dividendové výnosy převyšující ty u evropských korporátních dluhopisů. Nizozemský maloobchodní řetězec Ahold, reklamní agentura Publicis Groupe nebo výrobce letadel Airbus patří mezi komponenty indexu, které se řadí mezi 50 firem s největšími zpětnými odkupy od roku 2013.

Dividendy bankovních akcií

Finanční a cyklické tituly by v Evropě měly být tahouny dividendového růstu během dalších dvou let, předpovídá Goldman Sachs. Dividendový růst u bankovních akcií je silný, pokračují ve výplatách díky tomu, že se jejich zisk zlepšuje, mají méně kapitálových potřeb a zatím ještě nízké výplatní poměry (uvidíme po zveřejnění výsledků zátěžových testů, nemluvě o hrozícím poklesu důvěry v souvislosti s geopolitickými riziky a opětovnou hrozbou recese v Evropě - pozn. red.).

Lze očekávat, že dividendy u bank vzrostou o 11 % letos a o 20 % v roce 2015 (dividendy ve finančním sektoru klesly o 44 % mezi lety 2007 a 2011).

Průmyslové firmy, maloobchodníci, producenti spotřebního zboží a aut mají podle makléřů také našlápnuto k silnému růstu dividend. Výrobce aut BMW, bankovní skupina HSBC, francouzská farmaceutická Sanofi a ropný gigant BP jsou příklady titulů z akciového košíku Goldman Sachs, který banka označuje jako "High-Dividend Yield + Growth".

Tato skupina akcií vykazovala slabší výkon od května, částečně vzhledem k faktoru cykličnosti (nadvážení pojišťovnictví a podvážení "drahých, kvalitních defenzivních sektorů", jako jsou potraviny a nealkoholické nápoje a zdravotní péče). Tyto akcie by však měly by být odolnější, pokud vzrostou výnosy, zrychlí růst a honba za výnosy opadne, poznamenávají analytici.

V Evropě výplata vyšší dividendy mnohdy není vnímána jako dobré znamení. Důvod je ten, že firmy s nejvyššími dividendovými výnosy bývají často "hodnotovými pastmi" a jejich vysoké dividendy jsou v ohrožení (hodnotová past znamená akcii, která se obchoduje s nízkým P/E, P/B nebo cash flow po určitou dobu, ale její cena zůstává beze změny - pozn. red.). Vede to k tomu, že se evropské akcie s vysokým dividendovým výnosem obchodují s diskontem vůči americkým konkurentům, nicméně tento diskont se v posledních měsících snížil.

Prémie/diskont k 12měsíčnímu forwardovému P/E pro akcie s vysokým dividendovým výnosem
Prémie/diskont k 12měsíčnímu forwardovému P/E pro akcie s vysokým dividendovým výnosem

Société Générale v úterý navíc uvedla, že by "hledání výnosů v následujících měsících mělo pokračovat", už vzhledem k tomu, že Fed drží základní sazbu na nule a kroky ECB dále stlačují výnosy dluhopisů periferních ekonomik. Doporučuje například energetickou EDF, farmaceutickou GlaxoSmithKline a pojišťovnu AXA.

Zdroj: MarketWatch

reklama
reklama