Tržní expert věští akciím výrazný růst. Býk bude prý vládnout celé desetiletí, S&P 500 zamíří ke 3 400 bodům

| redakce

S&P 500 nedávno spadl jak pod 50denní, tak 100denní klouzavý průměr, což naznačuje krátkodobé oslabení amerického akciového trhu. Craig Johnson, technický analytik z Piper Jaffray a dlouhodobý býk, pokud jde o akcie, si ale optimismus nenechá vymluvit.

S&P 500 a 50denní, 100denní a 200denní klouzavý průměr
S&P 500 a 50denní, 100denní a 200denní klouzavý průměrZdroj: Bloomberg

Johnson poukazuje na to, že k podobné situaci letos došlo již dvakrát - v únoru a květnu. Ceny akcií ale pokračovaly v růstu, připomíná analytik. Výprodeje se podle něj samy vyčerpají. Dokud nepřijde hlubší korekce, která stáhne S&P 500 pod dlouhodobé úrovně podpory kolem 1 850, Johnson vidí na trhu růstový potenciál. Mezi investory totiž stále převládá skepticismus, který nahrává budoucí rally akcií.

"Dlouhodobý býčí trh právě odstartoval," prohlašuje analytik. A ne jen tak ledajaký dlouhodobý býčí trh - je to prý "velký, extrémně dlouhý a silný" býčí trh, který by mohl trvat "mnoho let a vydělat investorům mnoho peněz".

Pokud byste nejraději na tohoto analytika začali házet shnilými rajčaty, nebudete sami. Před dvěma roky byl Johnson v obležení spolu se svými optimistickými spojenci Laszlem Birinyim, Jimem Stackem, Jamesem Paulsenem a Markem Arbeterem. Klienti ho považovali za šíleného, a když napsal svůj sloupek o tom, jak očekává S&P 500 na 2 000 bodů, dostalo se mu převážně pohrdavých komentářů. Dva roky nato se v polovině letošního července S&P 500 vyšplhal až na maximum 1987,98 bodu (intradenně nad 1 991 bodů). Johnson také předpovídal, že index koncem roku 2013 uzavře na 1 850, skutečnost byla 1 848,36.

Tento analytik by mohl být na své predikce pyšný. Pár investorů, kteří naslouchali raději jemu než fanouškům zlata nebo těm, co vzývají hyperinflaci a katastrofy, vydělalo velké peníze. S&P 500 od té doby totiž zhodnotil o 40 %.

Investoři mimo trh

Johnsonův argument pro růst trhu je ten, že na něm stále převažuje pesimismus. "Lidé jsou vystrašení. Pořád ještě trh nenávidí. Myslí si, že je manipulovaný Fedem," vysvětluje. Objemy obchodů zůstávají slabé a nepůsobí to, jako by na zhodnocení trhu participovalo mnoho drobných investorů.

Hrstka hyperaktivních traderů zastírá skutečnost, kdy se valná většina jednotlivců stále zdráhá nakupovat akcie. Jedna studie za druhou tento fenomén potvrzují. A ani institucionální tradeři nejsou vyloženě euforičtí.

Pokud má Johnson pravdu, akcie mají před sebou dlouhodobě prostor k růstu. Podle analytika se akcie nacházejí v dlouhodobém býčím trendu, jaké byly k vidění v 50. a 80. letech. "Dlouhodobý býčí trh začal v březnu 2009 a byl definitivně potvrzen překonáním maxim z let 2000 a 2007," vysvětluje Johnson.

K tomuto potvrzení došlo v březnu 2013, kdy S&P 500 prorazil nad 1 550 bodů, kde bylo jeho předchozí historické maximum. "Když trh prorazí důležitou úroveň, zrychlí," pokračuje analytik. A skutečně se tak stalo, index si připsal po dosažení této magické hranice 28% zisk.

  • 1
  • 2
reklama
reklama