9 dividendových akcií na důchod

| redakce

Věk investora hraje velkou roli při sestavování jeho portfolia. Zatímco mladým nahrává čas, aby mohli zkoušet štěstí na akciovém trhu, penzisté potřebují spíše stálý tok příjmů a stabilitu, než aby se honili za senzačními výnosy. Nejlepší volbou je tak pro ně diverzifikovaný mix stabilních a silných firem, které vyplácejí štědré dividendy. Pokud navíc firma prodává snadno srozumitelné produkty, je to velké plus.

1. Apple

Steve Jobs navždy odešel a s ním dech beroucí růst zisků, který firmě zajistil status světově nejhodnotnější firmy. Firma zhodnotila od začátku roku 2003 na 90násobek. Výrobce elektroniky, který je nyní známý spíše pro své chytré telefony a tablety než počítače, ale zdaleka není za zenitem. Jobsův nástupce Tim Cook neustále naznačuje, že je navzdory odlišnému manažerskému stylu připraven čelit výzvám, které přicházejí v rychle se měnícím prostředí technologií. Pomáhá mu k tomu i velký hotovostní polštář využitelný na zpětné odkupy a výplaty dividend. Dividendový výnos je nízký, nicméně Apple dividendu za dva roky, po které se s investory dělí o zisk, již dvakrát navýšil.

Apple
AppleZdroj: Bloomberg

2. Chevron

Energetický gigant má za sebou bohatou historii výplat dividend. Akcie měla poslední dobou našlápnuto k pořádnému růstu, když překročila hodnotu 134 USD, nyní trochu ztrácí. Investory by však měl uspokojit příjemný dividendový výnos. Za poslední dekádu zatím firma každý rok dividendu navyšovala. Přestože růst zisku nyní není žádná sláva, Chevron má dost hotovosti na dividendy a podporu akcií prostřednictvím zpětných odkupů. V případě růstu inflace navíc není nikdy na škodu mít v portfoliu společnost zaměřenou na komodity. Alternativní formy energie se sice mohou stát energetickým zdrojem budoucnosti, nicméně většina průmyslu, aut a domácností se stejně bude muset ještě dlouho spoléhat na paliva na bázi ropy.

Chevron
ChevronZdroj: Bloomberg

3. Coca-Cola

Na produkty od Coca-Coly narazíte takřka všude. Firma prodává nealkoholické nápoje ve 200 zemích světa. Je tak velká a dobře zavedená, že se jí daří nejen vykazovat stálý růst zisků, ale také vyplácet a soustavně zvyšovat dividendy. Od roku 1991 vzrostly desetkrát.

Coca-Cola
Coca-ColaZdroj: Bloomberg
reklama
reklama