Co musíte ráno vědět (13. srpna)

| redakce

Jak si v úterý vedly akcie v Evropě i zámoří, jak trh šokoval index sledovaný institutem ZEW a jak nacpat velké zvíře do malé krabice? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý kvůli přetrvávajícím geopolitickým rizikům a poklesu cen ropy zlevnily

Americké akcie v úvodu úterní obchodní seance mírně oslabovaly. Pozornost investorů se nadále soustředila především na vývoj konfliktů na Ukrajině a v Iráku. K poklesu trhů ale přispělo i zlevňování akcií energetických společností, které dolů tlačily nižší ceny ropy. Během dne se situace příliš nezměnila, a tak všechny tři nejsledovanější akciové indexy skončily v červených číslech. Dow oslabil o 0,06 % na 16 560,54 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,16 % na 1 933,75 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,27 % na 4 389,25 bodu. Oslabilo sedm z deseti hlavních sektorů. Nejvíce klesla cena energetických titulů, akcií ze sektoru cyklického spotřebního zboží a cenných papírů technologických firem. V zelených číslech uzavřely sektory základních materiálů a financí a odvětví telekomunikací.

Tržní expert věští akciím výrazný růst. Býk bude prý vládnout celé desetiletí, S&P 500 zamíří ke 3 400 bodům

Dluhopisový expert: Kvantitativní uvolňování Fedu se může vrátit kolem roku 2020

2. Evropské akcie po pondělní rally odevzdaly část zisků

Evropské akcie po pondělní rally, největší od dubna, v úterý zamířily do mínusu. Britský FTSE 100 odepsal 0,05 %, francouzský CAC 40 0,85 % a německý DAX 1,16 %. Regionální Stoxx Europe 600 odevzdal 0,2 %. Nejvíce se dařilo bankám a pojišťovnám, ztrácely naopak automobilky a ropný a chemický sektor. "Trh nyní sleduje zprávy o konvoji humanitární pomoci, aby zjistil, zda se jedná o trojského koně, jak se někteří lidé v Kyjevě obávají, nebo je to opravdu pouze ruská pomoc ukrajinským občanům," říká Guillermo Hernandez Sampere z MPPM EK. "Vždy je těžké něco takového předem posoudit."

Kdy bude na jihu Evropy lépe? Možná už je, i když mimo statistiky

Koho pošlou ruské odvetné sankce do recese?

3. Pražská burza v úterý obrátila do červených čísel

Index PX v úterý odepsal 0,79 % na 957,63 bodu. Nejvíce ztrácely akcie těžařské společnosti NWR, které oslabovaly o 5,88 % na rovné 4 Kč. Nejčastěji obchodovaným titulem byla Erste Group Bank, jež zaznamenala ztrátu 3,34 %. V závěsu za ní se držely cenné papíry ČEZ, které mírně posílily o 0,29 % v reakci na zveřejnění hospodářských výsledků. Třetím nejčastěji obchodovaným titulem byla Komerční banka, jejíž akcie ztratily 0,80 %. Největší zisk (2,53 %) zaznamenala v úterý developerská společnost Orco, zbývající tituly se pohybovaly vesměs v červených číslech.

Je na tom česká ekonomika lépe než před krizí?

4. Očekávané události

Spojené státy ve středu zveřejní maloobchodní tržby (odhad červenec meziměsíčně: +0,3 %, bez aut +0,4 %, červen: +0,2 %, +0,4 %) a podnikové zásoby (odhad červen meziměsíčně: +0,4 %, květen: +0,5 %), Německo inflaci (odhad červenec meziročně: +0,8 % meziměsíčně +0,3 %, červen: +1 %, meziměsíčně +0,3 %), stejně jako Francie (odhad červenec meziročně: +0,6 % meziměsíčně -0,4 %, červen: +0,6 %, meziměsíčně 0 %), eurozóna pak průmyslovou výrobu (odhad červen meziměsíčně: +0,2 %, květen -1,1 %). Britská centrální banka vydá zprávu o inflaci a s projevem vystoupí její šéf Mark Carney. Navíc se dozvíme, jak je na tom Spojené království s nezaměstnaností (odhad červen: 6,4 %, květen: 6,5 %). Česká republika odhalí obchodní bilanci a smršť makrodat čeká v noci na středu asijské trhy - Čína odhalí průmyslovou výrobu (odhad červenec: +9 %, červen: +9,2 %) a maloobchodní tržby (odhad červenec: +12,4 %, červen: +12,4 %) a Japonsko vývoj HDP ve druhém čtvrtletí (odhad mezikvartálně: -1,8 %, 1Q2014: +1,6 %) a zápis z posledního zasedání centrální banky. Hospodářské výsledky za uplynulé čtvrtletí zveřejní například Macy's nebo E.ON. Vše podstatné, co se ve zbytku týdne děje, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. srpna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Irácký premiér vyzývá bezpečnostní složky, aby nezasahovaly do politického konfliktu

Irácký premiér Núrí al-Málikí vyzval armádu, policii a bezpečnostní složky, aby nezasahovaly do vzniklé politické krize. V pondělí byl novým premiérem jmenován Hajdar al-Abádí a Málikí bezpečnostní síly vyzval, aby se nezapojovaly do sporu o to, kdo bude příštím premiérem, a namísto toho spíše bránily zemi.

6. Důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku se v srpnu výrazně zhoršila

Podle průzkumu institutu ZEW se důvěra analytiků a investorů v německou ekonomiku v srpnu podstatně zhoršila. Index budoucích očekávání nečekaně klesl na 8,6 bodu z červencových 27,1 bodu, očekával se pokles na 17 bodů. Hodnocení současné situace se propadlo na 44,3 bodu z červencových 61,8 bodu, očekával se pokles jen na 54 bodů. Očekávání investorů pro celou eurozónu se rovněž zhoršilo - index klesl na 23,7 bodu z 48,1 bodu.

7. Ashtonová: Volný obchod EU s Vietnamem může být domluven do konce roku

Pokud se jednání o volném obchodu mezi Evropskou unií a Vietnamem v příštích měsících urychlí, může být dohoda hotova do konce tohoto roku. Řekla to šéfka unijní diplomacie Catherine Ashtonová při úterní návštěvě v Hanoji. Dodala, že nový impulz jednáním dodá nadcházející návštěva předsedy Evropské komise Josého Manuela Barrosa ve Vietnamu.

8. Cena ropy Brent klesla na nejnižší úroveň za 13 měsíců

Cena severomořské ropy Brent se během úterního obchodování propadla na třináctiměsíční minimum pod 103 USD za barel. Za jejím poklesem stála vyšší produkce v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC), která pomohla zmírnit obavy z možného narušení dodávek v Iráku a Libyi.

9. Finsko zřejmě zhorší hospodářský výhled kvůli ukrajinské krizi

Finská vláda pravděpodobně opět zhorší odhad letošního vývoje domácí ekonomiky, a to kvůli negativním hospodářským dopadům ukrajinské krize. Řekl to finský premiér Alexander Stubb v rozhovoru se zpravodajským serverem Verkkouutiset.

Bonus

Protože jsme už dlouho neměli kočičí video...

reklama
reklama