Červenec v podílových fondech: Kdo by čekal výplach, mýlil by se

| redakce

V červenci téměř dvě třetiny fondů, které působí na českém kapitálovém trhu, dosáhly kladné výkonnosti, a to navzdory proměnlivé náladě na akciových trzích. Výsledky fondů denominovaných v USD nebo EUR ovlivnily pohyby devizových kurzů – koruna vůči dolaru klesla o 2,5 % a vůči euru o 0,4 %.

Na výsledcích českých fondů se odrazily také výprodeje, které ovládly světové parkety v druhé polovině měsíce. Obchodování na akciových trzích nepříznivě ovlivňovala komplikovaná geopolitická situace. Boje ukrajinských vládních jednotek s proruskými separatisty, sankce uvalené na Rusko ze strany USA a zemí Evropské unie a napjatá situace na Blízkém východě vedly k tomu, že tábor optimistických investorů na světových burzách výrazně prořídl. V důsledku toho index MSCI All Country World zaznamenal v měsíčním srovnání první pokles od ledna tohoto roku (-1,3 %).

Fondy červenec 1

Odolnost vůči výraznému oslabení konjunktury si udržely v červenci část rozvíjejících se trhů a burza v Tokiu. To se odrazilo na výsledcích fondů. Nejziskovější byly čínské akciové fondy, které rostly průměrně o 8,7 %. Červenec byl od prosince 2012 nejlepším obchodním měsícem na burze říše středu, jejíž hlavní index Shanghai Composite narostl o 7,5 %. K investicím na tomto trhu lákaly investory nízké ceny, lepší makroekonomická data a naděje na uvolnění měnové politiky ze strany centrální banky. Mezi čínskými akciovými fondy zaznamenaly nejvyšší výkonnost fondy Horizon – Access Fund China A (Acc) (USD) (+14,2 %) a HSBC GIF – Chinese Equity A (Acc) (USD) (+11,2 %). Podílové listy všech 17 sledovaných fondů v této skupině zdražily v červenci o více než 5,5 %.

Fondy červenec 2

Konjunktura v Číně se odrazila také na výsledcích asijských akciových fondů. Jejich průměrný výnos v červenci dosáhl hodnoty +5,3 %. V této skupině jsme však mohli zároveň sledovat velké rozdíly mezi výsledky jednotlivých fondů. Například fondy Parvest – Equity Indonesia A (Acc) (USD) a HSBC GIF – Hong Kong Equity A (Acc) (USD) potěšily investory dvouciferným růstem, naopak zisky fondů Templeton Korea Fund A (Acc) (USD) a Parvest – Equity South Korea A (Acc) (USD) nepřekonaly svým výkonem 2,5 %. Z hlediska výsledků na sebe opět upozornily fondy, jejichž manažeři investují na burze v Bombaji. V červenci dosáhly průměrně výnosu +3,8 % a od začátku roku rostou už více než o 30 %.

Poklesy se naopak projevily v portfoliích investorů, kteří uložili peníze na evropském kontinentu. Sankce uvalené na Rusko ze strany Spojených států amerických a Evropské unie vyvolaly silný výprodej na moskevské burze (-10,7 %). Průměrná výkonnost fondů, jejichž manažeři investují na ruském trhu, dosáhla -5,3 %. Ztráty nejslabších zástupců této skupiny ESPA STOCK RUSSIA VT (Acc) (CZK) a KD RUSSIA, o.p.f. A (Acc) (EUR) překročily -7 %.

Zápornou výkonnost zaznamenaly také akciové fondy rozvinutých evropských trhů a fondy akcií nové Evropy, jejichž podílové listy ztrácely v průměru více než 2 %. Vedle nepříznivého vlivu geopolitické situace přilévaly olej do ohně problémy jedné z největších portugalských bank Espírito Santo, které vyvolaly obavy investorů o stabilitu tamního finančního sektoru.

Lepší nálada vládla na globálním dluhopisovém trhu. Počátek měsíce provázel mírný pokles cen po dobrých zprávách z amerického pracovního trhu. Druhá polovina měsíce se nesla v duchu výrazného růstu cen dluhopisů. Investoři na globálních dluhopisových trzích sázeli na udržení uvolněné monetární politiky Evropské centrální banky a na nástup deflace v následujících měsících. Výsledkům fondů pomohla lepší nálada globálních hráčů.

Fondy červenec 3

Nejlépe se v červenci dařilo fondům, jejichž správci investují na rozvíjejících se trzích. Optimismus v Číně zajistil, že asijské dluhopisové fondy dosáhly průměrného růstu o 2,8 %. Výnosy nejlepších z nich – Templeton Asian Bond Fund A (Acc) (USD) a Fidelity Funds – China RMB Bond Fund A (Acc) (CNY) – dosáhly přibližně 3,5 %. S dobrými výsledky jsme se mohli setkat také u fondů, jejichž manažeři investují na rozvinutých trzích, tedy ve Spojených státech a v západní Evropě. Podílové listy amerických dluhopisových fondů posílily o 2,4 %. Všechny fondy zařazené do této skupiny dokázaly získat více než 2 %, nejlépe dopadl fond Pioneer Funds – U.S. Dollar Aggregate Bond A (Acc) (EUR), jehož podílový list získal 2,7 %.

Oslabení konjunktury naopak zaznamenal evropský korporátní dluhopisový trh. Fondy, jejichž správci investují do vysoce úročených cenných papírů (high yield), dosáhly v červenci nepatrné ztráty (-0,1 %). Z celkem 12 fondů sledovaných v této skupině, pouze 3 uzavřely červenec v plusu (HSBC GIF – Euro High Yield Bond A (Acc) (EUR), Raiffeisen – Europa-HighYield RVT (Acc) (EUR), Amundi Funds – Bond Euro High Yield AE (Acc) (EUR)).

Zdroj: Analizy Online

reklama
reklama