Krátké telefonáty jako cesta k bohatství

| redakce

Někteří z nás již dlouho nezvedli telefon, aby jen tak zavolali svým přátelům a známým a zeptali se, jak se jim vede a co je u nich nového. Proč taky, když jim můžeme napsat e-mail, SMS nebo třeba vzkaz na Facebooku. Podle amerického spisovatele Thomase Corleyho ale není vyhýbání se telefonování namístě. Mobil u ucha podle něj dokáže takřka zázraky.

Ve své knize Rich Habits: The Daily Success Habits Of Wealthy Individuals se Corley zabývá otázkou, jaké rozdílné návyky mají bohatí a chudí lidé. Bohaté přitom definuje jako jedince s ročními příjmy nad 160 tisíc dolarů a majetkem v hodnotě minimálně 3,2 milionu dolarů, zatímco za chudé označuje muže a ženy s ročními příjmy do 35 tisíc dolarů a majetkem v hodnotě 5 tisíc dolarů a méně.

Thomas Corley: Rich Habits: The Daily Success Habits Of Wealthy Individuals
Thomas Corley: Rich Habits: The Daily Success Habits Of Wealthy Individuals

Jaké závěry ze svého sledování a zkoumání zvyklostí bohatých a chudých Corley vyvodil? Mimo jiné zjistil, že bohatí lidé mnohem častěji telefonují. Přibližně 80 % lidí z vysokopříjmových skupin svým blízkým a přátelům telefonuje za účelem blahopřání k narozeninám či jiným životním výročím a událostem nebo jen proto, aby se dozvěděli, jak se jim daří a co je trápí. Naproti tomu mezi chudými se telefonování moc nenosí. K narozeninám tímto způsobem přátelům či příbuzným přeje jen 11 % lidí s nízkými příjmy, k jiným životním událostem a výročím dokonce jen 3 % nemajetných a obyčejné přátelské rozhovory po telefonu vyřizuje pouze zhruba čtvrtina chudých.

Nabízí se otázka, jak si tento nepoměr vysvětlit. Podle Corleyho je to poměrně jednoduché. V rámci jiného svého výzkumu totiž zjistil, že mezilidské vztahy hrají v životě bohatých lidí mnohem významnější roli než v životě lidí s nízkými příjmy a majetkem zanedbatelné hodnoty. Celkem 88 % bohatých lidí v jeho předchozím výzkumu uvedlo, že se domnívají, že mezilidské vztahy hrají v otázce finančních úspěchů rozhodující roli, a téměř 70 % lidí s vysokými příjmy dodalo, že milují poznávání nových lidí.

Pokud se ovšem radujete, že jste právě objevili svatý grál, budete asi zklamaní. Jak totiž Corley upozorňuje, ani stovky krátkých telefonátů, ve kterých pozdravíte ty, se kterými jste se již delší dobu neviděli, vám samy o sobě pohádkové bohatství nezajistí. Na druhou stranu ale nemáte co ztratit, tak proč alespoň nezkusit, zda náhodou mobil opravdu není neprávem přehlíženým klíčem k úspěchu.

Zdroj: Thomas Corley: Rich Habits: The Daily Success Habits Of Wealthy Individuals

reklama
reklama