Největší chyba, kterou děláme při investování

| redakce

V 90. letech tým profesorů se zaměřením na behaviorální finance odhalil to, co brokeři a finanční poradci věděli už dříve - individuální investoři mají tendenci podávat podprůměrný výkon oproti trhu. Proč?

Dává to smysl - jednotlivci mají méně informací než banky, hedgeové fondy a portfoliomanažeři a nejsou trénovanými profesionály ve financích. V průměru prodělávají do té doby, než se rozhodnou nakupovat indexové fondy. Nedá se říci, že by úplně všichni individuální investoři prodělávali, nicméně dle výsledků různých studií jen 5 % z nich dokáže soustavně porážet svou výkonností indexový fond.

Proč se nedaří?

Nabízí se mnoho psychologických vysvětlení.

  • Zaslepenost přehnaným sebevědomím

Investoři obchodují s akciemi bez toho, že se zamysleli nad tím, proč osoba na druhé straně obchodu sází proti nim.

  • Efekt dispozice

Prodávají vítěze příliš brzy, aby uzamkli zisky, nebo naopak drží ztrátové akcie příliš dlouho v zoufalé naději, že se nepříznivý trend obrátí.

  • Klam horké ruky

Jde o pocit, že jednotlivá statistická data signalizují trend.

  • Klam hazardu

Chybná domněnka, že sled nešťastných náhod musí být následován sledem náhod šťastných.

  • Odvedení pozornosti

Lidské oko přitahují populární a povědomé akcie. Tento klam způsobuje, že kvůli nim investoři přehlížejí lukrativní příležitosti.

Podle nedávné studie týmu německých ekonomů z Goetheho univerzity ve Frankfurtu paralyzuje drobné investory jedna chyba více než všechny ostatní.

  • Nedostatek diverzifikace

O diverzifikaci posloucháme stále dokolečka, pro náš mozek je ale kupodivu stále jaksi neuchopitelná. Přitom je pro výkonnost portfolia tak důležitá.

Jak může někdo překonat trh, když vsadí všechny peníze jen na jednu kartu? Většinou to nedopadne tak, že nepředčí trh on, nýbrž trh přechytračí jeho.

Němečtí ekonomové prostudovali obsáhlou databázi výsledků drobných investorů a zjistili, že nedostatečná diverzifikace snižuje průměrný výkon portfolia o 4 procentní body ročně. To dá ve finále obrovskou kumulovanou ztrátu při investici na dlouhodobý horizont, třeba 30 let.

Autoři studie dále odhalili, že ve srovnání s nedostatečnou diverzifikací všechny ostatní investorské chyby, zkreslení a klamy nehrají tak významnou roli. Čím více diverzifikujete, tím více se omezuje šance, že bude mít "špatná akcie" významnou váhu v portfoliu a ohrozí jeho výkon.

Jak se vyhnout nedostatečné diverzifikaci?

Investujte do indexových fondů nebo ETF. Následujte řadu rozumných investorů, kteří na marné soupeření s trhem rezignovali a raději vsadili na jistotu.

Od trhů nelze očekávat, že by omezovaly rizika, spíše zpracovávají informace a posílají kapitál ke společnostem, které ho využívají k produktivnějším účelům.

Pokud každý indexuje, pak klesá k nule množství lidí odkázaných na zpracování informací (těch, kteří si zjišťují vlastními analýzami, které firmy si zaslouží kapitál) a trhy se stávají pouhým kasinem.

Důvod k výběru jednotlivých akcií (stock pickingu) je pouze v případě, že máte v ruce nějakou unikátní informaci, kterou nemají ostatní, nebo provádíte detailní profesionální analýzy společnosti či pro vás dobře známého odvětví.

Zdroj: Bloomberg

reklama
reklama