8 investičních "nej": Letošní radosti i zklamání českého burzovního matadora

| Roman Chlupatý

NWR patří mezi zklamání letošního roku, Facebook naopak příjemně překvapuje. To jsou dvě z osmi letošních investičních "nej", která Investičnímu webu vyjmenoval hlavní makléř brokerjetu České spořitelny Martin Urban. Při šesti z nich přitom hleděl do pomyslného zpětného zrcátka, dvě se týkají sázek na zbytek roku. Jeho žhavý akciový tip? Adidas.

Největší zklamání na domácí scéně

Jednoznačně akcie NWR, od kterých jsme jako investoři v době, kdy byly uváděny na burzu, čekali strašně moc. Jejich vrchol byl přes 600 korun za akcii, teď se obchodují za koruny a mluví se o tom, zda společnost vůbec přežije. Zdálo se, že OKD je považováno za "rodinné stříbro", ale i tento pilíř ztrácí lesk. Když se přitom podíváme na podobné společnosti například v Polsku, tak stále fungují. Je tedy patrné, že NWR má problémy v řízení firmy. Škoda.

Největší zklamání na světové scéně

Mě osobně nepříjemně překvapil výrobce hraček Mattel. Jeho akcie ztratily bezmála 30 % a hospodářsky se mu příliš nedaří. Přitom se říká, že se výrobcům hraček daří v podstatě za jakékoli situace; že ať je, nebo není krize, dospělí na dětech nešetří. Je vidět, že to nemusí platit vždy.

Nejpříjemnější překvapení na domácí scéně

V Česku je příjemné překvapení takové nenápadné. Jde o akcie Pegasu Nonwovens, které investoři často ani nesledují. Přitom se jim neustále daří. Firma vyplácí zajímavou dividendu, její hospodářské výsledky jsou stále lepší, i druhá linka, která se rozjela v Egyptě, funguje, a zdá se tak, že se firma stává stálicí. Takovou, jakou byl kdysi ČEZ. Jednu dobu se mezi makléři říkalo, že ČEZem nelze nic pokazit. Dnes už to není pravda, ale platí to o Pegasu.

Nejpříjemnější překvapení na světové scéně

Pro mě nepochybně výsledky společnosti Facebook. Dlouho se mluvilo o tom, zda firma dokáže zpeněžit svou známost, jestli dokáže vydělávat na velkém množství uživatelů. Jak se zdá, Facebook je v tom úspěšný, daří se mu totiž prodávat reklamu. Poslední výsledky ukazují, že společnost rychle roste, je zisková, což podle mě naznačuje i budoucí trend. Nové technologické společnosti se prostě chytily, což určí směr celého trhu.

  • 1
  • 2
reklama
reklama