Muž, který očekával splasknutí nemovitostní bubliny v USA, přišel s další přelomovou předpovědí

| redakce

V době, kdy všichni tvrdili, že ceny nemovitostí dále porostou, varoval Bill McBride, autor ekonomického blogu Calculated Risk, že přijde krach. Nebyl to jediný případ, kdy měl pravdu. Nyní přichází s další teorií, která by ale na trhy měla mít naopak pozitivní dopad.

McBride totiž není typický medvěd, který predikuje katastrofu, dokud k ní nedojde. Naopak, kromě poklesu cen nemovitostí správně odhadl jejich dno i začátek zotavení americké ekonomiky.

Teď přichází s dalším silným příběhem. Americkou ekonomiku zachrání změna v demografické struktuře. McBride poukazuje na to, že v roce 2013 po dlouhé době vzrostl v USA meziročně počet narozených dětí (i když šlo jen o velmi kosmetický růst).

Počet narozených dětí v USA v jednotlivých letech
Počet narozených dětí v USA v jednotlivých letech

Všímá si také toho, že největší populační skupinou v USA jsou nyní lidé mezi 20 a 24 lety. Během několika let se však největší skupinou stanou Američané ve věku 25 až 29 let, což je věk, kdy lidé začínají vydělávat lepší peníze a kupovat si auta a domy.

Nejsilnější věkové skupiny v USA
Nejsilnější věkové skupiny v USA

McBride tvrdí, že současná situace nahrává pronájmům. Proto se také mluví o tom, že lidé upřednostňují nájmy před vlastním bydlením. Jenže to se již brzy změní s tím, jak populace začne stárnout, vydělávat více a hledat větší prostory pro své rodiny. Americký trh nemovitostí tak dostane silný impulz.

Nejde přitom jen o dopad na ceny nemovitostí. S demografií souvisí také inflace. Podle Matta Busigina z Macrofugue Analytics je demografie daleko větším tahounem inflace, než by se mohlo na první pohled zdát. Následující graf ukazuje útraty Američanů podle věku.

Útraty Američanů dle věkové skupiny
Útraty Američanů dle věkové skupiny

Je vidět, že útraty se zvyšují, když se lidé dostanou do období nad 25. rokem věku. Pokud očekáváme, že věková skupina mezi 25 a 29 lety bude do roku 2020 v USA největší, čekají americkou ekonomiku dobré časy.

Zdroj: Calculated Risk

reklama
reklama