Burzovní kalendář (18. 8. - 22. 8. 2014)

| redakce

Pokračující boje na Ukrajině a další eskalace napětí mezi Ruskem a Západem budou v nadcházejícím týdnu hlavními hybateli dění na světových finančních trzích. Kromě toho se bude konat výroční symposium americké centrální banky v Jackson Hole, kam zavítá i šéf ECB Mario Draghi. V České republice zveřejňují výsledky tabákový podnik Philip Morris ČR a uhelná společnost NWR.

USA

18/8 až 22/8 výsledková sezóna (Home Depot, Hewlett-Packard)

18/8 Index cen domů NAHB (odhad srpen: 53 bodů, červenec: 53 bodů)

19/8 Index spotřebitelských cen (odhad červenec: meziměsíčně +0,1 % a meziročně +2 %, červen: meziměsíčně +0,3 % a meziročně +2,1 %)

19/8 Započatá výstavba (odhad červenec: 970 tisíc, červen: 893 tisíc)

20/8 Zápis z jednání FOMC

21/8 Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad pro týden do 16. srpna: 300 tisíc, předchozí týden: 311 tisíc)

21/8 Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru (FLASH; odhad srpen: 55,7 bodu, červenec: 55,8 bodu)

21/8 Index aktivity Fedu ve Filadelfii (odhad červenec: 20 bodů, červen: 23,9 bodu)

21/8 Prodeje existujících domů (odhad červenec meziměsíčně: -0,3 %, červen: +2,6 %)

21/8 až 23/8 Konference centrálních bankéřů v Jackson Hole

V uplynulém obchodním týdnu se americkým akciím dařilo. Index Dow si polepšil o 0,66 % na 16 662,91 bodu, širší S&P 500 posílil o 1,22 % na 1 955,06 bodu technologický Nasdaq zpevnil o 2,15 % na 4 464,93 bodu. To vše při nepříliš působivých makrodatech. Úspěšný vývoj narušil až pátek, kdy se objevila zpráva, že ukrajinská armáda na ukrajinském území zneškodnila ruskou kolonu složenou z obrněných vojenských vozů. Trh ale situaci ustál a indexy nakonec v pátek zakončily kolem nuly. Index S&P se drží nad 1 950 body.

"Index S&P 500 na konci července silně prolomil 50denní klouzavý průměr. Po odrazu od důležitého supportu je po jedenácti obchodních dnech zpět na tomto klouzavém průměru. Otázka zůstává stejná – otestuje nejdříve support 1 900 bodů, nebo historická maxima? Vývoj je momentálně nejvíce ovlivňován děním na Ukrajině," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Nový týden se podle očekávání nadále ponese ve znamení geopolitiky a také zasedání centrálních bankéřů v Jackson Hole. Hlavním ohniskem zájmu bude dění na Ukrajině.

Setkání centrálních bankéřů v Jackson Hole může přinést některé zajímavé komentáře o budoucnosti měnových politik v globálním měřítku. Pokud hovoříme o centrálních bankéřích, nesmíme opomenout zveřejnění zápisu z posledního zasedání Fedu, ve kterém se investoři zaměří na zmínku o inflaci. Právě komentář o růstu cen minule trhy mírně rozrušil. "Celkově se domníváme, že vyšší volatilita může přetrvat i příští týden," říká analytik z J&T Banky Milan Vaníček.

Indexy se hýbou za velmi malých objemů. Investoři vyčkávají, co se bude na světové scéně dít. Volatilita tak může být poměrně vysoká.

Podle některých analytiků však právě americké akcie mohou z konfliktu na Ukrajině těžit. "Je potřeba si přiznat, že co se týče Ukrajiny, jsou teď americké akcie nejčistší košilí v šatníku," říká Art Hogan z Wunderlich Securities.

Pokud se nebude krize na Ukrajině významně vyhrocovat, mělo by se dále dařit zdravotnickému, technologickému a biotechnologickému sektoru. Tyto obory se znovu dostávají do popředí zájmu investorů. Biotechnologický subindex Nasdaqu posílil minulý týden o 4,6 %.

5 nejlepších zlatých akcií současnosti 5 nejlepších zlatých akcií současnosti Posledních několik let nebylo zrovna zlatým věkem pro akcie těžařů drahého kovu. Po velkém boomu ... Býčí trh stárne, je už druhý nejdelší v historii Býčí trh stárne, je už druhý nejdelší v historii Současný býčí trh (pokud nejste toho názoru, že již vládu nad americkými akciemi převzali medvědi ... Muž, který očekával splasknutí nemovitostní bubliny v USA, přišel s další přelomovou předpovědí Muž, který očekával splasknutí nemovitostní bubliny v USA, přišel s další přelomovou předpovědí V době, kdy všichni tvrdili, že ceny nemovitostí dále porostou, varoval Bill McBride, autor ekonomického ... Očekávejte celosvětovou finanční katastrofu Očekávejte celosvětovou finanční katastrofu David Stockman, ředitel rozpočtového úřadu Bílého domu za prezidenta Reagana, očekává, že brzy přijde finanční ...
reklama
reklama