Vladimír Vávra (Wood & Company): Erste bojuje o důvěru investorů, Komerční banka je v turbulentní době jistotou

| Roman Chlupatý

Výsledková sezóna v Praze je v poločase, vzrušení zatím chybí. Výjimkou byla účetní ztráta Erste, kterou ovšem banka nahlásila už před časem. Čísla, kterých jsme se dosud od firem dočkali, jsou přitom mírně podprůměrná. V některých případech nicméně nízká očekávání přece jen jistou radost umožnila, říká makléř z Wood & Company Vladimír Vávra.

Výsledková sezóna na pražské burze je zhruba v polovině, karty už odkryla většina těžkých vah indexu PX, především obě banky a ČEZ. Jak výsledky zatím hodnotíte? Překvapilo vás něco?

Zveřejněné výsledky nepřinesly žádné dramatické překvapení, a to ani v pozitivním, ani v negativním slova smyslu. Hospodaření firem se meziročně spíše zhoršilo nebo stagnovalo, což je už v cenách akcií z velké části zohledněno. Asi nejkontroverznější záležitostí se tak stala Erste – ne tedy samotná zveřejněná čísla, ale účetní ztráta 1,6 miliardy eur, kterou banka oznámila už měsíc před výsledky. Ta způsobila bezmála 20% propad titulu na burze.

Od té doby se poměrně hlasitě diskutuje o kvalitě managementu Erste, o tom, že by možná mělo dojít k personální změně ve vedení. Je něco podobného potřeba?

I když se v souvislosti s propadem ceny akcie zmiňují nehotovostní položky, je to podle mě dáno spíše ztrátou kredibility managementu. Domnívám se, že je to důkaz toho, co si zřejmě většina trhu myslí o schopnosti managementu předvídat krátko- až střednědobou budoucnost. A asi to nebude trvat jen jeden nebo dva kvartály, než management opět získá nějakou kredibilitu a investoři začnou věřit tomu, co jeho členové říkají, tedy jaké hospodářské výsledky očekávají.

Odmyslíme-li si zmíněnou účetní ztrátu, překvapila vás něčím Erste?

Samotné výsledky vyšly na provozní úrovni, tedy bez zohlednění účetních položek, o trochu lépe, než se čekalo. Jejich zveřejnění se tak nestalo kurzotvornou událostí. Razantní propad, který následoval po oznámení účetních ztrát v Rumunsku a v Maďarsku, nicméně považuji za největší téma letošní výsledkové sezóny.

Pokud se tedy podíváme na to, jak na tom Erste je a co je od ní možné čekat, jde nyní o dobrou investici? Je zmíněný propad titulu výkyvem, nebo korekcí na nový normál?

Neřekl bych, že jde o korekci na nový normál. Velký díl ztrát, které byly oznámeny, byl účetního charakteru. Jsou sice i strukturální problémy, například předčasné splacení devizových hypoték v Maďarsku (ta věc ještě není dořešená – sice máme kvantifikace možných dopadů, ale co se děje v hlavě maďarského premiéra Viktora Orbána, nemůžeme vědět), v Rumunsku nicméně podle nás byly ty odpisy jednorázová položka. I proto zastáváme názor, že v příštím roce dojde k normalizaci zisků Erste, nebudou tam žádní kostlivci. Bude to tedy hlavně o důvěře investorů, která je pošramocená, což se nevyřeší ze dne na den nebo zveřejněním jedné sady dobrých čísel.

  • 1
  • 2
reklama
reklama