Co musíte ráno vědět (20. srpna)

| redakce

Jak si vedly akciové trhy po zprávách o inflaci ve Spojeném království a USA, jak se vyvíjí situace v Pásmu Gazy a proč byste se neměli snažit ošidit charitu? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý v reakci na nejednoznačně vyznívající makrodata posílily

Americké akcie v úterý druhým dnem v řadě sílily a technologický index Nasdaq se dostal na nové 14leté maximum. Náladu investorů podpořila čerstvá data z trhu s bydlením a údaje o vývoji americké inflace. Spotřebitelské ceny v USA v červenci meziměsíčně stouply jen o 0,1 %, tedy nejpomalejším tempem za pět měsíců. To by podle akciových investorů americké centrální bance mohlo poskytnout důvod k ponechání úrokových sazeb ještě nějakou dobu na současné nízké úrovni. Mezi forexovými obchodníky nicméně převážil názor, že se americkému hospodářství daří, a sazby by proto naopak Fed mohl začít zvyšovat dříve. Dow posílil o 0,48 % na 16 919,59 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 0,50 % na 1 981,60 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ziskem 0,43 % na 4 527,51 bodu. Posílilo osm z deseti hlavních sektorů. Nejvíce se dařilo akciím z odvětví služeb, energetickým titulům a také cenným papírům technologických firem. Klesly pouze sektor základních materiálů a telekomunikační odvětví.

Sází George Soros na propad trhu? Na nic jiného to nevypadá

Býčí trh stárne, je už druhý nejdelší v historii

2. Evropské akcie posilovaly díky výsledkové sezóně

Evropským akciím se v úterý dařilo především díky výsledkové sezóně. Akcie společností Maersk a Imperial Tobacco posílily díky lepším než očekávaným výsledkům. Britský FTSE 100 připsal 0,56 %, stejně jako francouzský CAC 40, a německý DAX si polepšil o 0,96 %. Regionální index Stoxx Europe 600 vzrostl o 0,57 % a všechny jeho sektory kromě síťových odvětví a sektoru základních materiálů se pohybovaly v plusu. Nejvíce zdražily akcie automobilek a technologické tituly.

Jak investovat v době velké geopolitické nestability?

3. Pražská burza v úterý mírně ztrácela, Philip Morris ČR po výsledcích připsala necelé procento

Index PX v úterý odevzdal 0,20 % a zakončil na 982,70 bodu. Burzu v úterý stáhly dolů akcie společnosti ČEZ, které oslabily o 0,65 %, a Komerční banky, které odevzdaly 0,61 %. Druhému bankovnímu titulu na burze, Erste Group Bank, se naopak dařilo - posílil o 0,92 %. Necelé procento přidaly i cenné papíry tabákové společnosti Philip Morris ČR, která v úterý ráno před zahájením obchodování reportovala výsledky za uplynulý kvartál. Nejvíce zlevnily akcie developerské firmy Orco, které odevzdaly 2,76 %, a přes procento oslabily také cenné papíry skupiny Pivovary Lobkowicz.

Vladimír Vávra (Wood & Company): Erste bojuje o důvěru investorů, Komerční banka je v turbulentní době jistotou

8 investičních "nej": Letošní radosti i zklamání českého burzovního matadora

4. Očekávané události

Spojené státy ve středu žádná významná makrodata nezveřejní. Můžeme se tak těšit "pouze" na zápis z minulého zasedání FOMC a data o zásobách ropy. Zápis z jednání zveřejní i britská centrální banka a Německo odhalí index výrobních cen (odhad červenec: meziročně -0,7 %, červen: meziročně -0,7 %). V noci na středu nás čeká japonská obchodní bilance a investoři na pražské burze budou v průběhu dne sledovat valnou hromadu NWR. Výsledková sezóna ve světě se blíží ke konci. Údaje o hospodaření za letošní druhé čtvrtletí oznámí například americká společnost Hewlett-Packard nebo evropská Glencore. Očekávané výsledky amerických i evropských firem si můžete prohlédnout ZDE. Vše podstatné, co se ve zbytku týdne děje, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Klid zbraní v Pásmu Gazy skončil

Jednodenní příměří, na němž se Izrael dohodl s Palestinci po vypršení pětidenního klidu zbraní, bylo podle Izraele v úterý porušeno vypálením tří raket na Izrael. Premiér Netanjahu proto nařídil opětovat palbu a klid zbraní v oblasti oficiálně skončil.

6. Kapacita kurdského ropovodu z Iráku vzroste na dvojnásobek

Kapacita ropovodu z autonomního iráckého Kurdistánu do tureckého středomořského přístavu Ceyhan se po brzkém dokončení prací na jeho vylepšení zdvojnásobí na nejméně 200 tisíc barelů denně. Agentuře Reuters to v úterý řekli oficiální činitelé a zdroje z ropného průmyslu. Kurdistán tak bude moci výrazně zvýšit vlastní vývoz ropy, který je klíčovým zdrojem financí pro tamní autonomní vládu, jejíž síly bojují v severním Iráku proti sunnitským islamistům.

7. Inflace ve Spojených státech v červenci klesla na 2 % meziročně

Inflace ve Spojených státech v červenci klesla na 2 % meziročně v souladu s odhady z červnových 2,1 %. Meziměsíčně ceny vzrostly o 0,1 % v souladu s odhady po 0,3% růstu v červnu. Jádrová inflace stagnovala na červnových 1,9 % meziročně, meziměsíčně se jádrové ceny očištěné o volatilní vliv cen potravin a energií zvýšily o 0,1 % při očekávání +0,2 %. Ceny energií v červenci klesly o 0,3 %, zatímco ceny potravin se zvýšily o 0,4 %.

8. V Rusku po zavedení sankcí rostou velkoobchodní ceny

Navzdory ujišťování Kremlu o tom, že sankce vyhlášené Ruskem proti západním státům neovlivní cenovou hladinu zboží na ruském trhu, začaly v Moskvě i v ruských regionech růst velkoobchodní ceny. Napsal to v úterý ruský list Kommersant. Zatímco v hlavním městě se ceny zvýšily jen mírně, na Dálném východě podle listu zaznamenaly skokový nárůst o desítky procent.

9. Inflace ve Spojeném království v červenci zpomalila na 1,6 % meziročně

Inflace ve Spojeném království v červenci nečekaně zpomalila na 1,6 % meziročně, očekávalo se 1,8 % po červnových 1,9 %. Meziměsíčně se ceny snížily o 0,3 %, čekal se pokles o 0,2 %. Jádrová inflace zpomalila na 1,8 % z červnových 2 %, čekalo se 1,9 %.

Bonus

Vlastní ženu a charitu jen tak nepřechytračíte

Na sociálních sítích již nějaký ten pátek koluje takzvaná Ice Bucket Challenge spočívající v tom, že pokud jste nominováni, musíte si do 24 hodin vylít na hlavu kýbl ledové vody a nominovat tři další lidi. Generální ředitel společnosti Apple Tim Cook takto nominoval ředitele Walt Disney Boba Igera a ten na oplátku nominoval tři herce filmových trháků studia - Chrise Pratta, Roberta Downeyho Jr. a Kerry Washingtonovou. Chris Pratt byl nominován hned dvěma lidmi, a protože se mu nechtělo nalít si na hlavu dva kýbly vody, rozhodl se výzvu obejít vypitím dvou alkoholických nápojů, které mají v názvu slovo "Ice". Jeho žena, herečka Anna Farisová, mu to však dala pěkně "sežrat". Ice Bucket Challenge je totiž dobročinná kampaň, která má pomoci v boji s amyotrofickou laterální sklerózou. A nenechat se polít pro charitu, to se nedělá.

reklama
reklama