Investoři se připravují na možné odtržení Skotska od Spojeného království, libra může ztratit až 10 %

| redakce

Průzkumy veřejného mínění naznačují, že skotští voliči v zářijovém referendu neprolomí svou dlouholetou vazbu ke zbytku Spojeného království. I tak se však začínají množit sázky na pokles britské libry v případě, že se občasné nakonec vysloví pro nezávislost Skotska.

I přes aktuální situaci, která se váže k 18. září, kdy proběhne hlasování, je libra v letošním roce jedna z nejvýkonnějších měn na světě. Proti euru si během letošního roku polepšila o 5 % a proti americkému dolaru o 2,5 %. Začátkem letošního července se dokonce proti dolaru vyšplhala na nejvyšší úroveň za posledních 6 let. Za tímto růstem je zlepšující se stav britské ekonomiky a rostoucí pravděpodobnost, že Bank of England bude první centrální bankou v rozvinutých zemích, která přistoupí ke zvyšování úrokových sazeb.

Dvouměsíční implikovaná volatilita na trhu s britskou librou (Zdroj: Thomson Reuters, WSJ)
Dvouměsíční implikovaná volatilita na trhu s britskou librou (Zdroj: Thomson Reuters, WSJ)

Makroekonomický pohled dává tedy jen málo důvodů k oslabování libry, nicméně poptávka po opčních smlouvách na její pokles v případě, že se Skotsko v referendu opravdu od Spojeného království odtrhne, roste. V kurzu jsou opce s expirací 19. září, což značí zájem kupujících o dodání měny jako zajištění se proti potenciálně negativnímu pohybu.

U implikované volatility opcí platí pozitivní korelace s jejich prémií. To znamená, že pokud roste implikovaná volatilita, roste i cena opcí. Z toho je patrné, že investoři jsou ochotni platit vyšší prémii za ochranu proti negativnímu vývoji libry.

Podle ekonomů by nezávislé Skotsko přineslo velkou nejistotu, náklady a rizika, a to jak samotnému Skotsku, tak zbytku Spojeného království. Například by se muselo vyřešit, zda zanechat společnou měnu, nebo povolit zavedení skotské libry. Dále jsou to problémy spojené s finanční regulací, daňovými záležitostmi, Evropskou unií a mnoho dalších.

Požadovaná výnosnost 10letých vládních dluhopisů Spojeného království v procentech
Požadovaná výnosnost 10letých vládních dluhopisů Spojeného království v procentechZdroj: Bloomberg

Nicméně tyto starosti se investorům nezdají být natolik závažné, aby se libře ve velkém vyhýbali. Ceny vládních dluhopisů Velké Británie rostou celý rok. Požadovaná výnosnost desetiletých bondů klesla o půl procentního bodu na 2,6 %.

Nedávné průzkumy veřejného mínění naznačily, že jen 37 % voličů bude hlasovat pro nezávislost, ale že 13 % voličů zatím není rozhodnuto. To může konečný výsledek významně ovlivnit. Podle Morgan Stanley je pravděpodobnost rozpadu svazku obou zemí 25 %, na britské libře by se odtržení Skotska prý mohlo projevit až 10% oslabením.

Autorem textu je analytik Petr Habiger ze společnosti Colosseum.

Zdroj: Colosseum

reklama
reklama