4 odhadnutelné cykly, z nichž vyčtete budoucnost akciových trhů

| redakce

Šéf společnosti Tesla Motors Elon Musk v rozhovoru pro Guardian kdysi poznamenal: "Z historie plyne, že se civilizace vyvíjejí v cyklech. Můžete se zpětně podívat do skutečně dávné minulosti - Babyloňané, Sumerové, Egypťané, Římané nebo starověká Čína. Vezeme se vždy na vzestupném trendu a doufáme, že to tak zůstane." Podobně i finanční trhy jsou ovlivněny relativně předvídatelnými cykly. Jakými?

1. Počasí (cyklus v rámci jedné sezóny)

Stejně jako Měsíc hýbe vodou v oceánech, počasí ovlivňuje chování trhu (existuje například silná vazba mezi El Niñem a světovými cenami aktiv). Lijáky jsou pozitivní pro brazilskou produkci, ale negativní pro chilské těžební odvětví (když jsou deště nejsilnější, horské doly nejsou přístupné).

Nezvykle silná zima, která na začátku roku udeřila v USA, utlumila spotřebitelské výdaje. Prodeje se propadly, zejména na severovýchodě, kde lidé neměli náladu jezdit po nákupech poté, co trávili dny odhazováním hald sněhu. Index ISM ve výrobě v lednu uzavřel na slabých 51,3 bodu, pod očekáváním ekonomů 56 bodů. Prodeje aut byly taktéž níže.

Studie "Reassessment of the Weather Effect: Stock Prices and Wall Street Weather" studenta z University of California-Berkeley Mitry Akhatariho zase odhaluje značnou korelaci mezi slunečním svitem v New Yorku a výkyvy v cenách akcií. Akciové trhy jsou podle něho "živější" během slunečných dní. Zdůvodňuje to tím, že lidé mají tendenci vyhlídky firem posuzovat optimističtěji, když jsou v dobré náladě díky hezkému počasí a naopak. Slunné dny bývají spojeny s investory, kteří jsou ochotni podstupovat větší rizika. Při zamračené obloze tradeři se špatnou náladu inklinují k nudnému, nenápaditému obchodování. Také 29. října 1929 podzimní mraky zastínily oblohu a všichni víme, jak to dopadlo - přišel tržní krach známý jako Černé úterý.

2. Sezónní trendy na trhu se zlatem (roční cykly)

Zlato je klasickým příkladem komodity, kterou každoročně ovlivňují sezónní cykly. Zlato také reaguje na mezinárodní události a období svátků (například Čínský nový rok nebo ramadán). Stačí se podívat zpětně 5, 15 a 30 let a odhalíte vzorce, podle nichž se hýbe cena zlata. Dosahuje ročních maxim koncem roku během slavností Diwali a Vánoc, kdy stoupá poptávka po špercích.

Dalším cyklickým indikátorem je tendence hodnoty zlata navracet se k historickému průměru nehledě na okolnosti. Zkrátka, co šlo jednou nahoru, musí jít také někdy dolů. Vývoj ceny zlata z posledních let je toho důkazem.

Zlato: Roční sezónní cyklus
Zlato: Roční sezónní cyklus
  • 1
  • 2
reklama
reklama