Jak akcie zlevňují, i když jejich ceny rostou

| Andrej Rády

Analytici mnohdy upozorňují (nezřídka i naši redakci), že když ceny akcií vzrostou, není to totéž, jako když se řekne, že zdražují. Podívejme se tomu trochu na zoubek.

Ceny akcií jsou poháněné třemi základními složkami - zisky firem, dividendami a oceněním, tedy přeneseně prémií, kterou jsou ochotni investoři zaplatit za první dvě složky. Ocenit akcie lze na základě řady ukazatelů, tím nejčastěji používaným je P/E, tedy poměr ceny akcie k zisku firmy na akcii. Tento poměr lze počítat buď z ohlášených zisků, nebo ze zisků očekávaných.

V poslední době se akcie v USA i Evropě zdají být "drahé", ukazatel P/E roste. To vede řadu komentátorů k přesvědčení, že je trh odsouzen ke kolapsu, nebo přinejmenším ke korekci. Ukazatele P/E se (stejně jako ceny akcií) mají vracet k dlouhodobým průměrům (v případě akcií spíše k dlouhodobému trendu).

Říci, že akcie zdražují, je pro analytiky výrazem toho, že jejich ocenění roste. Nominální ceny na burze přitom mohou klidně klesat. Není proto ideální, alespoň ne mezi odborníky, tvrdit, že ten který den, když hlavní indexy uzavřely v plusu, akcie zdražily. Ceny se zvýšily, to ano, ale mohla se změnit také očekávání investorů, a tedy i očekávané P/E.

Mimochodem, aktuálně se letos index S&P 500 pohybuje v plusu o více než 7 %. Jak ale upozorňuje Jonathan Golub z RBC Capital Markets, index - řečeno analytikům bližším způsobem - "zlevnil". "Letošní růst je zatím poháněn z větší části rostoucími očekáváními ohledně zisků, příspěvek P/E je dokonce negativní," vysvětluje Golub.

Konsenzus aktuálně v případě indexu S&P 500 počítá se zisky v dalších 12 měsících na úrovni 128 USD na akcii. Na začátku roku to bylo jen 119 USD na akcii. Zpětné odkupy a růst tržeb a marží zajišťují růst cen akcií, avšak (mírně) pomalejší než růst očekávání ohledně zisků firem.

Růst indexu S&P 500 v roce 2014 - jednotlivé složky
Růst indexu S&P 500 v roce 2014 - jednotlivé složky
reklama
reklama