Pro ropu poněkud nešťastný způsob léta

| redakce

Ropa má za sebou sérii velice neúspěšných týdnů, ačkoli právě v létě se vyostřila politická a bezpečnostní situace v několika regionech, které jsou pro dodávky ropy tradičně velice důležité. Nabídka je dostatečná a poptávka pokulhává. Ropa typu Brent zlevnila od svého červnového vrcholu, kdy trhu vládly obavy z postupu bojovníků Islámského státu Irákem, o více než 10 %.

Produkce ropy v Libyi, dlouhodobě jedné z problémových zemí, je aktuálně čtyřikrát vyšší než v květnu (přes 550 tisíc barelů denně), pomohlo znovuotevření některých ropných terminálů. Boje v Iráku stále probíhají spíše v severní polovině země, většina ropných polí je přitom na jihu. Sankce Západu proti Rusku se ropnému průmyslu takřka vyhnuly, letní čísla z Ruska jsou proto v podstatě v souladu s předchozími roky. K tomu je potřeba přičíst pokračující rozvoj těžby ropy z břidlic v USA.

IEA proto aktuálně počítá s růstem produkce ropy v letošním roce o 1,6 milionu barelů denně, loni se těžba zvýšila o 2,5 %.

Na straně poptávky je cítit, že ekonomické oživení v některých regionech zaostává za očekáváními. Je to především případ Evropy, ale také Číny.

Zdroj: IEA, Reuters, Bloomberg

reklama
reklama