Co musíte ráno vědět (26. srpna)

| redakce

Jak si vedly světové burzy, jak je to s německou podnikatelskou důvěrou a jaký sport si měl možná raději vybrat tenista Roger Federer? To vše musíte ráno vědět.

1. Index S&P 500 v pondělí překonal poprvé v historii 2 000 bodů. Magickou hodnotu sice neudržel, přesto uzavíral na rekordu

Široce sledovaný a vlivný index amerických akcií S&P 500 poprvé v historii překonal psychologickou hranici 2 000 bodů. K příznivému vývoji trhu přispěly hlavně naděje na nová opatření na podporu evropské ekonomiky. Index Dow nakonec posílil o 0,44 % na 17 076,87 bodu, S&P 500 uzavřel na rekordní hodnotě 1 997,92 bodu o 0,48 % silnější než v pátek a technologický Nasdaq přidal 0,41 % na 4 557,35. Akciové trhy ve Spojených státech nyní posilují navzdory ukrajinské krizi a dalším konfliktům ve světě. Trhy nerozhodila ani zpráva, že Rusko chystá na Ukrajinu vyslat další konvoj s humanitární pomocí, ani to, že na ukrajinské území pronikly ruské tanky.

Proč Fed nemůže spustit QE4, ani když bude hrozit nová globální recese

2. Evropské akcie zahájily týden růstem díky Draghiho víkendovému projevu

Evropské akcie zahájily týden růstem poté, co Mario Draghi ve svém projevu na konferenci v Jackson Hole naznačil, že by Evropská centrální banka mohla ještě více uvolnit svou měnovou politiku. Londýnská burza zůstala v pondělí uzavřená, francouzský CAC 40 však zpevnil o 2,10 % a německý DAX navzdory nepříznivé zprávě od institutu Ifo posílil o 1,83 %. Regionální Stoxx Europe 600 připsal přes procento, všechny jeho sektory se pohybovaly v plusu. Nejlépe si vedly chemický sektor a automobilky, kolem půl procenta přidávaly maloobchod a sektor základních materiálů.

Akcie pohledem technické analýzy: Američtí býci se nenechají zastrašit

3. Pražská burza v úvodu týdne posílila, podpořily ji bankovní tituly

Index PX zpevnil v pondělí o 0,86 % na 995,02 bodu. Burzu v pondělí podpořily především bankovní tituly. Akcie Erste Group Bank posílily o 1,22 % a Komerční banka si polepšila o 1,77 %. Největšího objemu dosáhly cenné papíry společnosti ČEZ, zakončily však lehce pod nulou se ztrátou 0,11 %. Slovenský premiér Robert Fico v pondělí prohlásil, že Slovensko nemá nic proti možné akvizici dvoutřetinového podílu ve firmě Slovenské elektrárne ze strany ČEZ. Akcie pojišťovny VIG před zveřejněním výsledků v úterý ráno posílily o 0,87 % i po snížení doporučení od Erste. Přes osm procent v pondělí připsala těžařská společnost NWR, přes procento naopak ztratily akcie developera Orco.

Objem majetku ve fondech v ČR bude do konce roku atakovat historická maxima. Čemu za to fondy vděčí?

Zapomeňte na 3,50 Kč, cena akcií NWR zamíří po zředění k 0,65 Kč

4. Očekávané události

Nejsledovanější událostí bude jednání ruského prezidenta Vladimira Putina a ukrajinského prezidenta Petra Porošenka v Minsku. Spojené státy zveřejní objednávky zboží dlouhodobé spotřeby (odhad červenec: meziměsíčně +5,1 %, červen: +0,7 %), index cen domů FHFA (odhad červen: meziměsíčně +0,3 %, květen: +0,4 %), index cen domů S&P/Case-Shiller (odhad červen: meziměsíčně +0,1 % a meziročně +8,4 %, květen: -0,3 %, +9,3 %), spotřebitelskou důvěru (odhad srpen: 89,5 bodu, červenec: 90,9 bodu) a index aktivity richmondského Fedu (odhad srpen: 8 bodů, červenec: 7 bodů). Investoři na pražské burze budou čekat na výsledky pojišťovny VIG. "Odhadujeme, že čistý zisk (za druhé čtvrtletí) dosáhl 103 milionů eur. Za první pololetí to bylo 222 milionů eur (tedy zisk na akcii 1,73 eura). Růst výnosů bude zatížen klesajícími prodeji v polském segmentu životního pojištění. Předpokládáme, že investiční výsledek bude negativně ovlivněn částečným odpisem podřízených dluhopisů Hypo Aple-Adria v přibližné výši 50 milionů eur. Zisk před zdaněním by měl dosáhnout 133 milionů eur ve druhém čtvrtletí a 285 milionů eur za první pololetí," říká Thomas Unger z Erste Group Bank. Vše podstatné, co se v týdnu děje, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 25. srpna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Index podnikatelského klimatu Ifo v Německu v srpnu klesl na 106,3 bodu ze 108 bodů v červenci (odhad: 107 bodů)

Index podnikatelského klimatu v Německu se v srpnu opět snížil. Klesl na 106,3 bodu z červencových 108 bodů, očekával se mírnější pokles na 107 bodů. Hodnocení současné situace se zhoršilo na 111,1 bodu ze 112,9 bodu, čekalo se 112 bodů, a budoucí očekávání spadlo na 101,7 ze 103,4 bodu, trh počítal se 102,1 bodu.

Německu dochází pára. Zachrání Evropu ECB?

6. Francouzský premiér Valls předložil demisi vlády

Francouzská vláda v pondělí podala demisi a premiér Manuel Valls byl pověřen sestavením nového kabinetu. Jeho složení má staronový premiér podle prezidentského úřadu oznámit v úterý. Demise následovala po kritice ekonomické politiky vlády, kterou o víkendu vznesli ministři Arnaud Montebourg a Benoît Hamon.

7. Německo podpoří španělskou kandidaturu na šéfa Euroskupiny

Německo podpoří kandidaturu španělského ministra hospodářství Luise de Guindose na příštího šéfa takzvané Euroskupiny, kterou tvoří ministři financí zemí platících eurem. Během návštěvy Španělska to v pondělí řekla německá kancléřka Angela Merkelová.

8. Ukrajinský prezident Porošenko předčasně rozpustil parlament. Oznámil to na Twitteru

Nové volby se budou v zemi konat 26. října.

9. ČEZ chce získat podíl Enelu ve Slovenských elektrárnách

Energetická společnost ČEZ se zajímá o převzetí dvoutřetinového podílu v největším slovenském výrobci elektřiny Slovenské elektrárne (SE), který prodává italská energetická skupina Enel. Informoval o tom italský finanční list Il Sole 24 Ore. Oficiální nabídku chce prý ČEZ předložit v následujících dnech.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Federer si možná vybral špatný sport

Roger Federer se měl možná spíše než tenisu věnovat basketbalu. Skok do výšky mu rozhodně problém nedělá.

reklama
reklama