Německu dochází pára. Zachrání Evropu ECB?

| redakce

Německá ekonomika, motor evropského růstu, hlásí jedno špatné číslo za druhým. Největšímu hospodářství starého kontinentu dochází dech a Evropu nemá kdo táhnout. Jak špatné to ve skutečnosti s Německem je?

Po velmi nadějném prvním čtvrtletí přineslo druhé čtvrtletí tvrdé vystřízlivění. Mezičtvrtletní pokles německého HDP lze sice částečně vysvětlit vysokým základem z prvního čtvrtletí a přesunem části stavební výroby z druhého do prvního kvartálu, znepokojivý je ale zejména negativní příspěvek zahraničního obchodu.

U silně exportně orientovaného hospodářství, jakým je Německo, jde o neobvyklý jev, který může mít rozsáhlé dopady na celou ekonomiku - nižší investice, zhoršení situace na trhu práce a následně i snížení spotřeby domácností a obecně negativní dopad na domácí poptávku. Značný vliv na slabost německého vývozu má ukrajinská krize, která vedla k postupnému poklesu objemu exportu do Ruska a na Ukrajinu. Situaci ilustrují následující dva grafy.

Německé vývozy do Ruska a Ukrajiny
Německé vývozy do Ruska a Ukrajiny

Dynamika německého exportu ale začala slábnout už poměrně dlouho před začátkem ukrajinské krize. Úvodní fáze patrně souvisela s negativními dopady očekávaného obratu v americké měnové politice na některé rozvíjející se ekonomiky a s obecnou slabostí ruského hospodářství. Kumulativní dopad výpadku v exportech na německou ekonomiku nelze podceňovat, přestože to na první pohled vypadá, že je přímý podíl těchto exportů na výkonnosti německé ekonomiky nízký.

Podíl vývozů do Ruska a na Ukrajinu na HDP Německa

Indexy ZEW a Ifo klesají už řadu měsíců

U německé ekonomiky se na začátku roku pro letošek čekal slušný růst lehce pod 2 %. Tohoto tempa však téměř jistě nebude dosaženo (jak ostatně přiznala i Bundesbank, která odhadovala 1,9 %). Důvodem je nejen slabé druhé čtvrtletí, ale i jednoznačně negativní vývoj konjunkturálních indikátorů spolu se slabými reálnými daty.

Je vidět, že lepším předstihovým indikátorem je index Ifo, který vychází z názorů podniků. Je blíže reálné ekonomice než ZEW, který vychází z názorů lidí z finančních trhů (obrázek ukazuje, že jejich názor je více volatilní).

Německo - HDP, Ifo a ZEW
Německo - HDP, Ifo a ZEW

Každopádně setrvalý pokles obou indexů v posledních měsících vyvolává oprávněné obavy z výrazného zpomalení německé ekonomiky. Ta prostě evidentně není tak silná, jak se mohlo zdát, a šok v podobě negativních dopadů geopolitických faktorů (primárně ukrajinské krize) nemusí ustát.

  • 1
  • 2
reklama
reklama