Znamenají rekordní ceny akcií bublinu? Ale kdepak, je to úplně normální

| redakce

Na akciovém trhu se možná vytváří obří bublina. Argumentovat tím, že akcie stanovují stále nové rekordy, je ale scestné.

"Pokud si myslíte, že je teď trh příliš vysoko, počkejte 20 let. Pak uvidíte, jak jste se mýlili," prohlásil kdysi finančník Nick Murray.

Index S&P 500 se minulý týden ve čtvrtek po krátké srpnové korekci vyšplhal na nová historická maxima. Letos to pro něj byla již 27. rekordní zavírací hodnota. Protože si ale investoři pamatují, že řady rekordních maxim vyústily v letech 2000 a 2007 v propady trhů o více než 50 %, vypadá nyní fráze "index překonal historické maximum" celkem děsivě.

Jenže pravda je taková, že překonávání historických maxim a stanovování nových je na akciových trzích běžná věc. Od roku 1950 překonal index S&P 500 historické hodnoty ve více než 1 100 případech. To je 6,8 % všech obchodních dnů. Jinými slovy, přibližně jednou za 15 dní, kdy je burza otevřená, překoná index dosavadní rekord a stanoví nový.

Rekordní hodnoty také mají tendenci přicházet krátce po sobě. Následující tabulka ukazuje, kolikrát index stanovil nové maximum v jednotlivých desetiletích.

Počet historických maxim indexu S&P 500 dle desetiletí
Počet historických maxim indexu S&P 500 dle desetiletíZdroj: Pragmatic Capitalism

Více než 70 % všech maxim bylo dosaženo v 50., 60. a 90. letech minulého století. V některých letech zase přišlo dlouhé období bez nových vrcholů.

Nejdelší období, kdy nebyl stanoven nový rekord
Nejdelší období, kdy nebyl stanoven nový rekordZdroj: Pragmatic Capitalism

To, že je dosahování nových maxim běžné, neznamená, že akciové trhy nemohou začít padat. V jistém bodě určitě začnou. Existuje mnoho důvodů, proč by měl propad cen akcií začít. Důvodem však není překonávání historických maxim. To je úplně běžná věc.

Zdroj: Pragmatic Capitalism

reklama
reklama