Kdy si říct o vyšší plat? Pět ideálních momentů

Kdy si říct o vyšší plat? Pět ideálních momentů

| redakce

Pokud nejste šťastlivcem se zaměstnáním, kde zvyšují plat automaticky každý rok, nebo ve chvíli, kdy se ukáže, že se váš výkon zlepšil, budete si muset o větší peníze svému šéfovi přijít říct. Jak na to jít rafinovaně a vybrat ten správný okamžik?

Lámete si hlavu nad tím, jak si říct o lepší platové ohodnocení, které vám za vaše zásluhy právem náleží, ale šéf to zatím nevidí? Najděte si čas a zamyslete se nad svou úlohou v týmu, pracovní misí a důležitostí své pozice pro firmu. Uvidíte, že když odprezentujete požadavek na zvýšení platu před svým nadřízeným tak, že si i on sám uvědomí, jaký je rozdíl mezi vašimi přínosy pro firmu a ohodnocením, zvýší se vám výplata možná už příští měsíc.

Jak na to?

Nejde jen tak zaťukat na dveře šéfovy kanceláře a říct: "Hele, můžeš mi dát víc peněz?" Nebo "No tak šéfe, jak to bude s tím zvyšováním platu?" Zvýšení platu musí být součástí ucelené koncepce.

Na setkání se šéfem si proto připravte prezentaci, kterou s ním bod po bodu proberete. Nebude se týkat jen vašich odměn, zahrnovat bude i cíle, které si sami stanovujete. Očekávané platební ohodnocení bude podmíněno jejich dosažením. Místo pouhé žádosti o navýšení platu navrhněte celou strategii své budoucnosti ve firmě. Prezentujte, jak své další působení ve firmě vidíte vy, a vyslechněte si, co by si představoval váš šéf.

Co by v prezentaci nemělo chybět?

  1. Popis vaší stávající práce, hlavní úkoly, odpovědnosti a projekty, na kterých právě pracujete (nemyslete si, že váš šéf přesně ví, co právě děláte).

  2. Jak by se vaše role měla podle vašich očekávání během následujícího roku změnit.

  3. Vaše hlavní cíle pro další rok (v pořadí podle priority a významu každého cíle pro firmu).

  4. Vámi navržené odměny za zvládnutí úkolů, které jste si předsevzali.

Kdy s plánem přijít?

90 dní před výroční poradou

Časování může být rozhodujícím faktorem pro přijetí vašeho požadavku. Nevyplácí se čekat až na výroční poradu, kde má pro vás manažer již navržený nový rozpočet posvěcený "lidmi shora". To už bývá příliš pozdě. Pokud chcete lobbovat za více peněz, než je u zaměstnavatele standard, musíte se svým nadřízeným otevřít toto téma zhruba tři měsíce před výroční poradou, kde se bude hodnotit vaše výkonnost.

Když začnete pracovat na velkém projektu

Vyšší plat si zasloužíte ve chvíli, kdy vám přibylo povinností, a tím pádem nejste dostatečně ohodnoceni ve srovnání s ostatními, kteří dělají obdobnou práci. Těžko zjistíte situaci zaměstnanců ve firmě (málokterá organizace razí politiku zveřejňovaní platů zaměstnanců), ale můžete zjistit, jak jsou placeni lidé na stejné pozici u konkurenčních firem.

Když získáte novou zodpovědnost

Můžete si říct o vyšší plat, když získáte novou zodpovědnost, díky níž přinášíte firmě další peníze, případně když je šetříte.

Když pracujete za někoho jiného

Pokud je někdo méně produktivní, takže musíte převzít jeho úkoly, máte na vyšší odměnu nárok.

Když váš šéf ocení váš přínos firmě

Seberte odvahu, když šéf letmo prohodí pochvalu ve stylu: "Ještěže tě tady máme, co bychom si bez tebe počali." Nebo někdo šéfa odkáže na vás jako na člověka, který si umí s problémy vždy poradit a je ve svém oboru jednička.

Zdroj: LinkedIn

reklama
reklama