Noční můra Maria Draghiho

| redakce

Inflační očekávání v Evropě padají jako předčasně zralá jablka. Léto nabídlo na starém kontinentu převážně nepříznivá data, oči investorů se upírají na Maria Draghiho a jeho družinu. Chceme kvantitativní uvolňování, jako kdyby býci svými nákupy vzkazovali do Frankfurtu.

V červenci se míra inflace v eurozóně dostala na 0,4 %, což byl meziročně nejmenší růst od října 2009. Data o HDP byla také nepříznivá, naopak státní dluhopisy fungují jako bezpečný přístav (a možná i jako spekulace na budoucí kvantitativní uvolňování ze strany ECB).

Mario Draghi a další evropští centrální bankéři tak čelí důležité výzvě - odvrátit hrozbu deflace. Vlády jim svými úspornými opatřeními z uplynulých let příliš nepomohly, nezaměstnanost v řadě zemí periferie je stále extrémně vysoká. "Ačkoli jsou sazby na minimu, cena kapitálu v jižních zemích eurozóny po krizi nadále rostla," upozornil Draghi o víkendu v Jackson Hole, kde připustil možnost dalších opatření na podporu ekonomiky ze strany ECB. Akcie na to reagovaly posílením, dluhopisy také.

Inflační očekávání jsou ale nyní v Evropě opravdu mimořádně nízká. To musí Draghiho budit ze sna.

Ceny swapů, které vyjadřují aktuální inflační očekávání
Ceny swapů, které vyjadřují aktuální inflační očekávání
reklama
reklama