Válka vaše investice neovlivní

| redakce

Investoři mají obavy z eskalujících nepokojů po celém světě. Ukrajina, Irák, Sýrie, pásmo Gazy - všude tam hoří konflikty, které nedají investorům spát. Mají se však o tyto geopolitické hrozby vůbec zajímat?

Když se podíváme do historie, geopolitické otřesy nechávaly většinou trhy v klidu. Existuje pro to několik důvodů.

  1. Většina geopolitických konfliktů nezasáhne přímo tržby a zisky firem.
  2. I přes palcové titulky je většina konfliktů lokálních a neovlivňuje významně světovou ekonomiku.
  3. Trhy významné události očekávají. V době, kdy se zpráva objeví, investoři na ni už dávno reagovali. Ne nadarmo se říká: "Buy the rumor, sell the news."

Všechny závažné geopolitické události minulosti vykazují podobné znaky. Trhy po zveřejnění zprávy oslabují (zvlášť když jde o velmi překvapivou zprávu, jako byl atentát na Johna F. Kennedyho čí útok na Pearl Harbor). Potom se však vrátí a sledují předešlý trend.

Jen extrémní události s celosvětovým dopadem, jako byla 2. světová válka, trhy zpomalí. Ale i tyto události se na burzách odrážejí podobně. Index Dow se ze svého dna v roce 1931 vyšplhal do roku 1937, kdy dosáhl hodnoty 195,59 bodu, na téměř pětinásobek. Během následujících let, kdy to vypadalo, že USA budou zataženy do války, klesl na polovinu. Útok na Pearl Harbor však nezpomalil následující růst indexu, který překonal předválečné maximum a v roce 1946 vystoupal na 213,36 bodu. O deset let později se dostal na 524,37 bodu.

Několik příkladů z historie

Atentát na Kennedyho 22. listopadu 1963 investory vyděsil, nezabránil ale dlouhodobě akciím v dalším posilování.

Index S&P 500 v době atentátu na Kennedyho
Index S&P 500 v době atentátu na KennedyhoZdroj: Bloomberg

Před 11. zářím 2001 už byly USA v recesi. Trh se dostal na vrchol 18 měsíců před teroristickými útoky. Burza v New Yorku byla 5 dnů zavřená, po jejím otevření následovaly masivní výprodeje. Potom se trh však vrátil výše, aby pokračoval v započatém klesajícím trendu.

Index S&P 500 v době teroristických útoků 11. září 2001
Index S&P 500 v době teroristických útoků 11. září 2001Zdroj: Bloomberg

Opačný trend jsme mohli sledovat po začátku války v Iráku v březnu 2003. Několik dní před invazí se trhy dostaly na dno, potom začal čtyřletý růst.

Index S&P 500 v americké invaze do Iráku
Index S&P 500 v americké invaze do IrákuZdroj: Bloomberg

Jen když má událost specifický ekonomický dopad, jako tomu bylo v případě ropné krize v letech 1973 a 1974, lze pozorovat významný dopad na inflaci, spotřebu a firemní zisky.

Podívejte se na další historické katastrofy a zjistíte, že trh se chová vždy podobně. Investoři by měli číst zprávy jen proto, aby měli informace. Ti, co podle nich investují, ale přijdou na trh většinou pozdě.

Zdroj: Bloomberg

reklama
reklama