Které akcie nakoupit, než začnou růst sazby? Defenziva ztratí punc bezpečí

| redakce

Centrální banky ve vyspělém světě drží úrokové sazby rekordně nízko. Podle analytiků je ale otázkou měsíců, kdy začnou úrokové míry zvyšovat. Na jaké akcie v takovém případě vsadit?

"Akciím se obecně daří, když rostou sazby a ekonomika," upozorňuje Chris Marx z Alliance Bernstein. "Vyšší sazby ale některým sektorům svědčí méně než ostatním.

Jde především o méně cyklická, defenzivní odvětví, například síťové služby, tabák, telekomunikace nebo reality. Proč? Protože jde zpravidla o firmy, které vyplácejí dividendy, a právě dividendové výnosy jsou v období vyšších sazeb méně atraktivní.

"Na druhé straně spektra jsou společnosti citlivé na ekonomický cyklus, například energetické a materiálové firmy, případně výrobci luxusního zboží," pokračuje Marx. "Lepší výkon podávají také finanční tituly, bankám totiž právě růst výnosů pomáhá k lepším úrokovým maržím v rámci dluhopisových portfolií, obzvláště když dlouhodobé sazby rostou rychleji než ty krátkodobé."

Fed bude podle AllianceBernstein při zvyšování sazeb velice obezřetný. Několik let podpory ekonomiky, nebo možná spíše finančních trhů, nebude chtít jen tak "zahodit". Výnosová křivka amerických vládních dluhopisů přitom ukazuje, jak neatraktivní jsou v současnosti výnosy amerických bondů ve srovnání například s akciemi, které jen letos zhodnotily o zhruba 8 %.

USA - výnosová křivka
USA - výnosová křivkaZdroj: Treas.gov

Zdroj: AllianceBernstein

reklama
reklama