Tenhle graf akciovým býkům neukazujte!

| redakce

Závěry studie švýcarské konzultantské společnosti Wellershoff & Partners jsou pro fanoušky akcií obzvláště znepokojující. Firma, jejíž šéf Klaus Wellershoff je bývalým ekonomem UBS, odhalila velmi silnou korelaci mezi valuacemi akcií a ohromným poklesem akciového trhu v následujících pěti letech. Podle nové studie mohou brzy akcie přijít až o třetinu hodnoty.

Shillerův cyklicky očištěný P/E poměr
Shillerův cyklicky očištěný P/E poměrZdroj: multpl.com

Cyklicky očištěný P/E poměr (CAPE) Roberta Shillera nevěstí pro akcie nic dobrého. Valuace na americkém trhu jsou vysokých úrovních a Wellershoff & Partners odhalili, že po dosažení srovnatelně vysokých valuací CAPE vykazoval S&P 500 průměrný pokles v dalších pěti letech o 30 až 35 %. Když bylo naopak CAPE nižší než 15, průměrný pokles během pěti let nepřesahoval 10 %.

Podle studie nelze na základě historie najít velkou oporu pro tvrzení, že se trh velkému poklesu vyhne. "Při zpětném pohledu až do roku 1900 najdeme jen jeden příklad, kdy po dosažení vysokých valuací nepřišly poklesy o 15 % a více během následujících pěti nebo šesti let. Minimálně pro americký trh je proto fér si přiznat, že je riziko ztráty kapitálu podstatné," tvrdí autoři studie.

Vztah mezi CAPE a budoucími poklesy na vyspělých a rozvíjejících se trzích
Vztah mezi CAPE a budoucími poklesy na vyspělých a rozvíjejících se trzích

Jak je patrné z grafu, výsledky u vyspělých a rozvíjejících se trhů se příliš neliší, což zvyšuje pravděpodobnost, že je inverzní korelace statisticky významná.

Švýcarští experti nejsou první, kdo poukazuje na pesimistické implikace nadprůměrných úrovní CAPE v USA. Jejich studie je ale unikátní v tom, že se nezaměřuje na celkové výnosy, ale jen na poklesy. To je důležitý aspekt, protože dlouhodobé průměry zastírají volatilitu trhu.

Představte si například, že akciový trh poskytne inflačně očištěný výnos 1 až 2 % ročně během následující dekády. Výnos je to mizerný, ale stále dostatečný na to, aby investory přesvědčil, že má nadále smysl ponechat peníze investované do akcií, zejména vzhledem ke slabému výhledu pro dluhopisy s dlouhodobou splatností.

Průměr 1 až 2 % ročně ale nevylučuje, že někdy během tohoto období trh zažije pád o 35 %. Výprodeje způsobí paniku a lze očekávat, že mnozí investoři tuto ztrátu "nevydýchají", akciové investice zavrhnou a zmeškají oživení. To přitom přinese dostatečné výnosy na to, aby byla ztráta třetiny hodnoty vykompenzována.

Studie bohužel neprozrazuje, kdy přesně k propadu během následujících pěti let dojde. Nicméně pokud jsou její závěry správné, býci aktuálně hrají velmi rizikovou hru. Budete v takovém případě stát po jejich boku a vsadíte v akciovém kasinu své úspory na důchod?

Zdroj: Wellershoff & Partners

reklama
reklama