Inflace v eurozóně je na pětiletém minimu, rychlou akci od ECB ale nečekejte

| redakce

Meziroční míra inflace v eurozóně v srpnu klesla na nové pětileté minimum 0,3 %. Vyplývá to z rychlého odhadu, který v pátek zveřejnil Eurostat. Inflace v měnové unii se tak opět vzdálila cílové úrovni Evropské centrální banky. K okamžitému zásahu ale centrální bankéře údaj pravděpodobně nepřiměje, napsala agentura Reuters.

Inflace v eurozóně je už dlouho výrazně pod cílovou úrovní, kterou má ECB stanovenu těsně pod 2 %. Je navíc pod úrovní 1 %, kterou ECB označuje za "nebezpečnou zónu". Banka proto na počátku června snížila základní úrokové sazby na nová historická minima a přistoupila k novým nekonvenčním opatřením na podporu ekonomiky.

Trhy volají po kvantitativním uvolňování na způsob toho, co poslední léta provádí v USA Fed. Růst ekonomiky eurozóny se ve druhém kvartálu zastavil, unie navíc stojí před dalšími možnými obtížemi kvůli hospodářským sankcím uvaleným v červenci proti Rusku kvůli jeho počínání v ukrajinské krizi.

"Velmi nízká inflace zvyšuje tlak na ECB, aby uvažovala o dalších měnových stimulech," sdělil podle Reuters ekonom z ING Martin van Vliet. Zdroje z ECB Reuters sdělily, že měnový výbor ECB na příštím zasedání 4. září pravděpodobně okamžitě žádné rozhodnutí neučiní, i když nemožné to není. Projev Maria Draghiho před týdnem v Jackson Hole podle části trhu posunul rétoriku ECB výrazně blíže možným dalším opatřením.

Mnoho analytiků předpovídá, že ECB zahájí rozsáhlé nákupy cenných papírů, aby do ekonomiky napumpovala více peněz. Podle řady expertů se tak ale nemusí stát ještě několik měsíců, protože ECB čeká, zda se projeví její dřívější podpůrná opatření.

Bilance ECB má v současnosti rezervy. V posledních dvou letech začala klesat, protože banky vrátily do Frankfurtu velkou část peněz vypůjčených v rámci prvních dvou kol tendrů na levné půjčky (LTRO). V červnu ECB oznámila třetí, cílené kolo těchto půjček (TLTRO).

Schäuble (Německo): ECB narazila v podpoře evropské ekonomiky na strop, je potřeba najít jiná řešení Schäuble (Německo): ECB narazila v podpoře evropské ekonomiky na strop, je potřeba najít jiná řešení Evropská centrální banka již nemá mnoho možností, jak podpořit slábnoucí evropské hospodářství. Ve svých snahách ... Německu dochází pára. Zachrání Evropu ECB? Německu dochází pára. Zachrání Evropu ECB? Německá ekonomika, motor evropského růstu, hlásí jedno špatné číslo za druhým. Největšímu hospodářství starého kontinentu ... Noční můra Maria Draghiho Noční můra Maria Draghiho Inflační očekávání v Evropě padají jako předčasně zralá jablka. Léto nabídlo na starém kontinentu převážně ... Spěje eurozóna ke kvantitativnímu uvolňování? Letos zřejmě ne, ale v roce 2015 ano Spěje eurozóna ke kvantitativnímu uvolňování? Letos zřejmě ne, ale v roce 2015 ano Po slibném prvním čtvrtletí se eurozóna v tom druhém zadrhla. A není divu - Itálie ... Nick Beecroft (Saxo Bank): ECB v červnu sníží sazby, silné euro si ale vynutí kvantitativní uvolňování na konci roku Nick Beecroft (Saxo Bank): ECB v červnu sníží sazby, silné euro si ale vynutí kvantitativní uvolňování na konci roku Cílem evropských bankéřů je srazit hřebínek euru, snížení sazeb a snaha přimět komerční banky více ... Tento graf budí Maria Draghiho ze spaní Tento graf budí Maria Draghiho ze spaní Výnosy z dluhopisů zemí PIIGS jsou poblíž rekordních minim navzdory obavám o vývoj ekonomiky v ...

Zdroj: ČTK, Bloomberg

reklama
reklama