Burzovní kalendář (4. 8. - 8. 8. 2014)

| redakce

Indexy nákupních manažerů v oblasti služeb, zasedání ECB a Bank of England a blížící se závěr výsledkové sezóny v USA budou ovlivňovat náladu na světových trzích v úvodu srpna. Rizika související s boji na Ukrajině, v Gaze nebo Libyi mohou ale převážit vše ostatní, sankce proti Rusku totiž podle odhadů ekonomů nepříznivě dopadají nejen na největší zemi světa, ale i na Evropu.

Sektor služeb v USA pravděpodobně expandoval v červenci podobným tempem jako v červnu. Žádostí o podporu by mělo být zhruba stejně jako v předchozích týdnech a spotřebitelské úvěry by měly opět vzrůst o necelých 20 miliard USD. V USA je jinak makroekonomický kalendář po nabitém přelomu měsíce spíše chudý.

Z americké ekonomiky přicházejí převážně dobrá čísla (HDP), ačkoli ne všechna překonávají odhady (nezaměstnanost v červenci). Akcie po nejhlubším propadu za dva roky ustoupily z historických maxim, což komentátory rozděluje na dva tábory. Jedni očekávají, že bude pokles brzy využit k nákupům, protože americký trh donedávna bez problémů odolával geopolitickým tlakům. Druzí ale varují, že končí výsledková sezóna (odhady pro první srpnový týden: Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. srpna ), v posledních týdnech podporující růst cen akcií, takže by pro další posilování akcií bylo potřeba najít nový impulz. A ten se nemusí dostavit.

"Znepokojující geopolitické události se přidaly k seznamu déle známých rizik, jako jsou omezování QE, nedostatek investičních příležitostí, nízká inflace a pouze tlumený růst zisků, která byla podle našeho názoru dlouhodobě ignorována investory prahnoucími po výnosech," uvedl Andrew Lapthorne ze Société Générale.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Opakuje se duben, nebo geopolitika a riziko zvyšování sazeb srazí býkům vaz? Týden na trzích podle burzovních grafů: Opakuje se duben, nebo geopolitika a riziko zvyšování sazeb srazí býkům vaz? Americké akcie v uplynulém týdnu ztratily přes 2 % své hodnoty, S&P 500 odepsal 2,69 ... Americké akcie v pátek po slabší klíčové statistice z trhu práce zlevnily, oslabily i v týdenním horizontu Americké akcie v pátek po slabší klíčové statistice z trhu práce zlevnily, oslabily i v týdenním horizontu Akciové trhy ve Spojených státech v pátek dopoledne oslabovaly. Prohloubily tak čtvrteční pokles, za kterým ...

ECB i Bank of England by měly ponechat základní úrokovou sazbu beze změny. Ve Spojeném království se po sérii lepších makroekonomických údajů stále hlasitěji mluví o možná dřívějším zvyšování sazeb, stále živějším tématem se stává snaha Skotů o nezávislost.

Investoři se připravují na možné odtržení Skotska od Spojeného království, libra může ztratit až 10 % Investoři se připravují na možné odtržení Skotska od Spojeného království, libra může ztratit až 10 % Průzkumy veřejného mínění naznačují, že skotští voliči v zářijovém referendu neprolomí svou dlouholetou vazbu ke ... Nick Beecroft (Saxo Bank): Cameron potěšil euroskeptiky, na Brexit ale (ještě) nesázejte Nick Beecroft (Saxo Bank): Cameron potěšil euroskeptiky, na Brexit ale (ještě) nesázejte Případná skotská nezávislost by mohla pozdržet zpřísnění britské měnové politiky. Pokud ji voliči v zářijovém ...

ECB o zvyšování sazeb aktuálně jistě neuvažuje. Mnozí evropští exportéři naopak volají po dalším oslabení eura. K tomu je potřeba přičíst očekávané dopady sankcí uvalených na Rusko v souvislosti s Ukrajinou. Celkově tak Evropu může čekat hospodářské zpomalení, před čímž varují mnohé instituce, například v Německu. Především situace okolo Ukrajiny výrazně dopadá na evropské akciové trhy.

Před víkendem domluvené třídenní příměří v Izraeli a Gaze bylo porušeno pár hodin po vyhlášení. Izraeli se podle sobotních prohlášení vlády daří naplňovat hlavní cíl vojenské ofenzivy, tedy zničení sítě tunelů, kterými útočí palestinští radikálové na izraelská území. Izrael začal o víkendu stahovat část svých jednotek z obytných oblastí v Gaze. I po dokončení hlavního úkolu bude ale armáda Izraele připravena pokračovat v boji, a to "tak dlouho, jak bude nutné, a s použitím veškeré nutné síly. Uvedl to premiér Benjamin Netanjahu.

Smrtící virus ebola už má letos na svědomí přes šest set mrtvých v zemích západní Afriky. Zastavení současné epidemie je podle lékařů působících v zasažených oblastech závod s časem. Čím déle trvá vyhledání nemocných a lidí, kteří s nakaženými přišli do kontaktu, tím hůře půjde dostat nemoc pod kontrolu, říkají experti o současné epidemii eboly v západní Africe.

Akcie na pražské burze za uplynulý týden klesly o 1,15 %. Největší růst si po oznámení solidních výsledků hospodaření připsaly akcie mediální společnosti CME, naopak největší pokles vykázaly cenné papíry těžební společnosti NWR, které ztratily téměř polovinu hodnoty 43,6 %. Důvodem pro pokles bylo oznámení pokračující restrukturalizace a hlavně kvantifikace potenciálního naředění minoritních akcionářů, pokud se nebudou účastnit navýšení kapitálu. Stabilitu naznačily výsledky Komerční banky. Ta ve druhém kvartálu dokázala zvýšit objem úvěrů i počet zákazníků, čistý zisk i výnosy ale klesly kvůli nízkým úrokům na trzích. Podle očekávaní hlubokou ztrátu oznámila Erste, i když oproti pesimistickým odhadům mírně pozitivně překvapila. V pátek po oznámení hospodářských čísel za první pololetí téměř o 5 % posílily akcie O2 C.R. V prvním srpnovém týdnu si pražská burza, pokud jde o výsledkovou sezónu, vybere volno, zajímavá tak budou vedle zahraničního dění domácí makrodata, která mohou působit na kurz koruny. Ten chce ČNB svými intervencemi ovlivňovat déle, než se čekalo.

Euro za 30 korun? Pokud by ČNB chtěla ještě více oslabit korunu, nebude to kosmetická úprava Euro za 30 korun? Pokud by ČNB chtěla ještě více oslabit korunu, nebude to kosmetická úprava Osm měsíců od intervence proti silné koruně je pryč, ale česká inflace místo toho, aby ...

Výhled na první srpnový obchodní týden v podání makléře Aleše Jandejska z brokerjetu ČS

Trhy budou hýbat ECB a sankce proti Rusku

USA

4/8 až 6/8 Summit USA-Afrika (americký prezident Obama hostí lídry afrických zemí, řeč bude o obchodě a investicích, bezpečnosti a demokracii)

5/8 Průmyslové objednávky (odhad červen meziměsíčně: +0,6 %, květen: -0,5 %)

5/8 Index nákupních manažerů v oblasti služeb Markit (odhad červenec: 61 bodů, červen: 61 bodů)

5/8 Index nákupních manažerů v oblasti služeb ISM (odhad červenec: 56,1 bodu, červen: 56 bodů)

6/8 Obchodní bilance (odhad červen: -45 miliard USD, květen: -44,39 miliardy USD)

7/8 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 305 tisíc nových, předchozí: 302 tisíc)

7/8 Spotřebitelské úvěry (odhad červen: +18,3 miliardy USD, květen: +19,6 miliardy USD)

7/8 Tržby maloobchodních řetězců

8/8 Jednotková cena práce (odhad 2Q2014 mezikvartálně: +1,6 %, 1Q2014: +5,7 %)

8/8 Velkoobchodní zásoby (odhad červen meziměsíčně: +0,7 %, květen: +0,5 %)

Evropa

4/8 Švýcarsko - index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru

4/8 Eurozóna - index cen výrobců (odhad červen: -0,1 % meziměsíčně, -1,1 % meziročně, květen: -0,1 %, -1,0 %)

5/8 Spojené království, eurozóna a jednotlivé země - index nákupních manažerů ve službách (odhad červenec eurozóna: 54,4 bodu, červen: 52,8 bodu, čeká se mírné zlepšené v Německu a Franci, Itálie a Španělsko by naopak měly mírně ztratit)

5/8 Eurozóna - maloobchodní tržby (odhad červen: +0,2 % meziměsíčně, +1,3 % meziročně, květen: +0,0 %, +0,7 %)

6/8 Německo - průmyslové objednávky (odhad červen meziměsíčně: +0,7 %, květen: -1,7 %)

6/8 Švýcarsko - index spotřebitelských cen (odhad červenec meziročně: -0,1 %, červen: 0,0 %)

6/8 Itálie - průmyslová výroba (odhad červen meziměsíčně: +0,3 %, květen: -1,2 %)

6/8 Spojené království - průmyslová výroba (odhad červen: +0,6 % meziměsíčně, +1,6 % meziročně, květen -0,7 %, +2,3 %)

6/8 Itálie - HDP (odhad 2Q2014: +0,2 % mezikvartálně, +0,1 % meziročně, 1Q2014: -0,1 %, -0,5 %)

7/8 Německo - průmyslová výroba (odhad červen meziměsíčně: +1 %, květen: -1,8 %)

7/8 Francie - obchodní bilance (odhad červen: -4,8 miliardy EUR, květen : -4,9 miliardy EUR)

7/8 Španělsko - průmyslová výroba (odhad červen meziročně: +3 %, květen: +2,5 %)

7/8 ECB, Bank of England - rozhodnutí o nastavení měnové politiky

8/8 Švýcarsko - celková míra nezaměstnanosti

8/8 Německo - obchodní bilance (odhad červen: 17,5 miliardy EUR, květen: 18,8 miliardy EUR, ze červen se čeká růst exportu o 0,7 % meziměsíčně a importu o 2,4 % meziměsíčně)

8/8 Francie - průmyslová výroba (odhad červen meziměsíčně: +0,6 %, květen: -1,7 %)

8/8 Spojené království - obchodní bilance (odhad červen: -8,9 miliardy GBP, květen: -9,204 miliardy GBP)

Svět, emerging markets

4/8 Austrálie - maloobchodní tržby (odhad červen meziměsíčně: +0,4 %, květen: -0,5 %)

4/8 Čína - index nákupních manažerů ve službách (oficiální)

4/8 Turecko - index spotřebitelských cen

5/8 Austrálie - obchodní bilance (odhad červen: -1,9 miliardy AUD, květen: -1,91 miliardy AUD)

5/8 Čína - index nákupních manažerů ve službách (Markit)

5/8 Austrálie, Indie - rozhodnutí o úrokových sazbách (odhad: stagnace na 2,5 %, respektive 8 %)

6/8 Nový Zéland - celková míra nezaměstnanosti (odhad 2Q2014: 5,8 %, 1Q2014: 6 %)

7/8 Austrálie - celková míra nezaměstnanosti (odhad červenec: 6 %, červen: 6 %)

8/8 Čína - obchodní bilance

8/8 Turecko - průmyslová výroba

Česká republika

4/8 Zaměstnanost a nezaměstnanost podle výběrového šetření pracovních sil za 2Q2014

5/8 Maloobchodní tržby

6/8 Průmyslová výroba a stavební výroba

6/8 Obchodní bilance

8/8 Celková míra nezaměstnanosti

8/8 Zápis z jednání ČNB

Podrobný komentovaný kalendář nabídneme opět v dalších týdnech.

reklama
reklama