Co musíte ráno vědět (4. srpna)

| redakce

Jak špatný byl uplynulý týden pro světové trhy, co nového na geopolitické scéně a jak "to dělá" Věštec z Omahy? To všechno musíte vědět.

1. Americké akcie v pátek po slabší klíčové statistice z trhu práce zlevnily, oslabily i v týdenním horizontu

Akciové trhy ve Spojených státech v pátek dopoledne oslabovaly. Prohloubily tak čtvrteční pokles, za kterým stály obavy z dřívějšího zvyšování úrokových sazeb. Ve druhé polovině obchodování sice všechny tři hlavní indexy velkou část ztrát smazaly a technologický index Nasdaq se na chvíli dostal nad nulu, nakonec ale většina cenných papírů uzavřela v červených číslech. Mírným zklamáním pro trhy byla zejména zpráva, podle které americká ekonomika v červenci mimo zemědělství vytvořila méně nových pracovních míst, než se čekalo. Index Dow oslabil o 0,42 % na 16 493,37 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,29 % na 1 925,15 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,39 % na 4 352,64 bodu. Oslabily všechny hlavní sektory s výjimkou odvětví služeb a sektoru necyklického spotřebního zboží, který nahoru táhly akcie společnosti Procter & Gamble. Nejvíce klesl energetický sektor a výrazně zlevnily také akcie z technologického a finančního odvětví. Za celý týden Dow oslabil o 2,76 %, širší S&P 500 odepsal 2,69 % a technologický Nasdaq ztratil 2,18 %.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Opakuje se duben, nebo geopolitika a riziko zvyšování sazeb srazí býkům vaz?

Byron Wien: Index S&P 500 by do konce roku mohl vzrůst až na 2 300 bodů

2. Evropské akcie v pátek zlevnily, vysoké ztráty sčítají i za celý týden

Obchodování na evropských akciových trzích v pátek skončilo v červených číslech. Investoři tak již třetím dnem pokračovali ve výprodejích, které se výrazně negativně podepsaly i na týdenní bilanci hlavních evropských burz. Investoři v závěru týdne zvažovali sérii červencových indexu nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru a pozornost věnovali také statistice, která přišla z amerického trhu práce a podle níž v červenci v USA celková míra nezaměstnanosti vzrostla o desetinu procentního bodu na 6,2 % při očekávání stagnace. Britský FTSE 100 oslabil o 0,76 %, německý DAX odepsal 2,10 % a francouzský CAC skončil se ztrátou 1,02 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ztrátou 1,38 % na 3 072,57 bodu. Pokles zasáhl všechny hlavní sektory. Nejvíce ztrácely akcie chemiček, cenné papíry ze sektoru služeb a odvětví stavebnictví. Jen kolem půl procenta naopak oslabil sektor ropy a zemního plynu. Za celý týden burzy v Evropě skončily výrazně v mínusu - FTSE 100 klesl o 1,73 %, německý DAX se propadl o 4,5 % a francouzský CAC 40 ztratil 2,95 %. Index DJ Euro Stoxx 50 oslabil o 3,23 %.

Agentura Moody's zlepšila Řecku úvěrovou známku o dva stupně

3. Pražská burza v závěru týdne oslabila, O2 po výsledcích ale +4,84 %

Index PX klesl v pátek o 0,59 % na 951,12 bodu. Nejvíce v pátek, stejně jako ve čtvrtek, zlevnily akcie uhelné společnosti NWR, jejichž cena se svezla o dalších téměř 25 % na 2,20 Kč. Během dne se akcie NWR dostaly až na historické minimum 1,75 Kč. Investoři se jich nadále zbavovali kvůli ohlášenému úpisu nových více než 5 miliard akcií, které budou po vydání představovat 96 % z celku. Za celý týden NWR ztratila přes 43 %. Po čtvrtletních hospodářských výsledcích naopak takřka o pět procent vyskočily akcie telekomunikační společnosti O2 Czech Republic. Index PX za uplynulý týden klesl o 1,15 %. Největší růst si tentokrát připsaly akcie mediální společnosti CME, největší pokles vykázaly cenné papíry těžební společnosti NWR.

Komerční banka ve druhém kvartálu dokázala zvýšit objem úvěrů i počet zákazníků, čistý zisk i výnosy ale klesly kvůli nízkým úrokům na trzích

O2 Czech Republic klesly ve 2Q2014 výnosy o 8 % na 11 miliard Kč, zisk klesl na 1,2 miliardy Kč

S&P zařadila rating NWR do selektivní platební neschopnosti

Výsledková sezóna na pražské burze: Kdo kdy oznamuje a co budou investoři nejvíce sledovat?

4. Očekávané události

Izrael oznámil, že se blíží splnění svého hlavního cíle v rámci vojenské ofenzivy v Gaze, armádu ale chce nechat v oblasti delší dobu. Pokračují také boje na Ukrajině, kde se ukrajinská armáda přiblížila jedné z bašt proruských separatistů v Doněcku, město se tak chystá na obléhání. O víkendu slavili úspěchy v dobývání důležitých strategických cílů také iráčtí radikálové. Vedle geopolitických faktorů budou trhy sledovat pokračování výsledkové sezóny, v USA oznamuje čísla za druhý kvartál například pojišťovna AIG. Ve Švýcarsku vyjde index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru, eurozóna vydá zprávu o vývoji výrobních cen (odhad červen: -0,1 % meziměsíčně, -1,1 % meziročně, květen: -0,1 %, -1,0 %). V České republice vyjdou údaje o trhu práce za druhý kvartál. Vše důležité, co bude v týdnu ovlivňovat světové trhy, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. srpna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Izrael začal stahovat vojáky z Gazy, radikálové v Iráku dobyli další města a Doněck se chystá na obléhání

Izrael v sobotu stáhl část svých jednotek z palestinského Pásma Gazy. Armádní mluvčí potvrdil, že je armáda blízko hlavního cíle své ofenzivy, jímž je zničení sítě tunelů hnutí Hamás vedoucích na území Izraele. Až dokončí svůj hlavní úkol, je Izrael připraven pokračovat v boji proti palestinským radikálům v Pásmu Gazy, a to "tak dlouho, jak bude zapotřebí, s použitím veškeré nutné síly". Řekl to premiér Benjamin Netanjahu.

Iráčtí radikálové dobyli další města, ropné pole a rafinerii. Jedná se o první velké vítězství islamistů nad kurdskými jednotkami pešmergů. V důsledku bojů se v oblasti na sever od Mosulu prý daly na útěk směrem ke Kurdy ovládané autonomní oblasti tisíce lidí. Bojovníci z radikální organizace Islámský stát na webu informovali, že ovládli i město Zumár a 12 vesnic. Později oznámili, že získali město Sindžár nedaleko syrské hranice, jehož okolí obývají především příslušníci kurdské náboženské menšiny jezídů. Islamisté na svém území zavádějí přísnou formu islámu, vyznavače jiných náboženství nutí pod hrozbou smrti konvertovat. Kromě získaného ropného pole kontrolují radikálové i několik dalších, díky čemuž získávají peníze na své operace. Podle blízkovýchodního analytika Metropolitní univerzity Břetislava Turečka není možné Irák považovat za centralizovaný stát. Islamisté pouze využívají situace, která v zemi panuje už několik měsíců.

Doněck se připravuje na obléhání. Armáda se přibližuje k Doněcku, jedné z bašt proruských separatistů. Doněčtí z obav z dlouhého obléhání v obchodech nakupují mouku, konzervy, olej, instantní kávu, svíčky nebo baterie. "Dělám to samé, co moji zákazníci. Pro sebe, manžela a naše dítě jsem koupila tři skládací lehátka," citovala agentura Reuters prodavačku v jednom doněckém obchodu s potravinami. "Nejsme tak bohatí, abychom si mohli dovolit z města odjet." K troskám sestřeleného Boeingu 777 se po více než dvou týdnech dostali experti z Malajsie. Tým osmašedesáti policistů má pomoci s objasněním okolností pádu letu MH-17, na jehož palubě zemřelo na východě Ukrajiny 298 lidí.

6. Ukrajinská krize podle šéfa Ifo zastavila růst německé ekonomiky

Růst německé ekonomiky se ve druhém čtvrtletí pravděpodobně zastavil kvůli negativním dopadům ukrajinské krize. Uvedl to prezident německého ekonomického institutu Ifo Hans-Werner Sinn ve svém příspěvku do časopisu Wirtschaftswoche. Na možnou stagnaci ekonomiky ve druhém čtvrtletí již minulý měsíc upozornila německá centrální banka. "Vypadá to, že nastane delší přestávka v hospodářském oživení, které začalo ve druhé polovině loňského roku a pokračovalo během zimních měsíců," napsal Sinn, který podle agentury Reuters patří mezi nejprestižnější ekonomy v Německu.

Rakousko se podle vlády vyrovná s dopady sankcí vůči Rusku

7. Ruská těžba ropy i plynu v červenci klesla

Těžba ropy v Rusku v červenci klesla o 1,5 % na 10,39 milionu barelů denně z červnových 10,55 milionu barelů denně. Vyplývá to podle agentury Reuters z aktuálních údajů ministerstva energetiky. Produkce zemního plynu se snížila o 8 % na 42,68 miliardy krychlových metrů. Rusko navzdory červencovému poklesu zůstává největším producentem ropy na světě před Saúdskou Arábií. Ta v červenci podle agentury Reuters těžila 9,80 milionu barelů ropy denně. Saúdská Arábie ale nevyužívá všech svých těžebních kapacit, protože je vázána těžebním limitem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC).

8. Ekonomická úroveň ČR v poměru k eurozóně mírně stoupne, tvrdí ministerstvo financí

Životní úroveň v ČR by měla letos ve srovnání se zeměmi eurozóny mírně stoupnout. Úroveň HDP na obyvatele v poměru k eurozóně letos dosáhne 75 %, loni to bylo 73 %. Vyplývá to z odhadů v aktuální makroekonomické prognóze ministerstva financí. Česko by tak mělo mít lepší ekonomickou úroveň než okolní státy, Řecko nebo Portugalsko. Naopak lepé je na tom například Slovinsko.

9. Berkshire Hathaway: Provozní zisk na akcii 2 634 USD (odhad: 2 485 USD), tržby 49,76 miliardy USD (loni: 44,69 miliardy USD)

Čistý zisk investiční společnosti Berkshire Hathaway známého amerického miliardáře Warrena Buffetta ve druhém čtvrtletí stoupl o více než 40 % na rekordních 6,4 miliardy dolarů. Za růstem zisku stály vysoké investiční příjmy a zlepšené výsledky aktivit ve zpracovatelském sektoru, službách a maloobchodě.

10. Portugalsko zachrání banku BES, vloží do ní téměř pět miliard eur

Portugalsko napumpuje do problémové společnosti Banco Espírito Santo (BES) 4,9 miliardy eur, aby tak uchránilo podle aktiv největší veřejně obchodovanou banku v zemi. V noci na pondělí to oznámila portugalská centrální banka. Lisabon použije k záchraně převážně peníze z šesti miliard eur, které zemi zbyly z mezinárodního úvěrového programu. Evropská komise již podle agentury Reuters dala na vědomí, že záchrana BES je v souladu s unijními úvěrovými pravidly.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Když už Buffett, tak pořádně!

reklama
reklama