Burzovní kalendář (1. 9. - 5. 9. 2014)

| redakce

První zářijový týden investory čekají data z amerického trhu práce. V Evropě bude nejdůležitější událostí zasedání ECB, od které se čeká, jak upraví měnovou politiku. V ČR budou zveřejněny maloobchodní tržby.

USA

1/9 Svátek práce - trhy jsou zavřené

2/9 Index nákupních manažerů ve výrobě Markit (odhad srpen: 58 bodů, FLASH srpen: 58 bodů, červenec: 55,8 bodu)

2/9 Index nákupních manažerů ve výrobě ISM (odhad srpen: 57 bodů, FLASH srpen: 57,1 bodu, červenec: 55,3 bodu)

2/9 Výdaje ve stavebnictví (odhad červenec: meziměsíčně +0,9 %, červen: -1,8 %)

3/9 Prodeje aut (odhad srpen: 16,5 milionu, červenec: 16,4 milionu)

3/9 Podnikové objednávky (odhad červenec: +10,9 %, červen: +1,1 %)

3/9 Béžová kniha Fedu

4/9 ADP - tvorba pracovních míst ve firemním sektoru (odhad srpen: 223 tisíc, červenec: 218 tisíc)

4/9 Index nákupních manažerů ve službách Markit (odhad srpen: 58,5 bodu, FLASH srpen: 58,5 bodu, červenec: 60,8 bodu)

4/9 Index nákupních manažerů kompozitní Markit (FLASH srpen: 58,8 bodu, červenec: 60,6 bodu)

4/9 Index nákupních manažerů v nevýrobním sektoru ISM (odhad srpen: 57,3 bodu, červenec 58,7 bodu)

4/9 Obchodní bilance (odhad červenec: -42,5 miliardy USD, červen: -41,5 miliardy USD)

4/9 Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 300 tisíc nových, předchozí: 298 tisíc nových)

5/9 Míra nezaměstnanosti (odhad srpen: +6,1 %, červenec +6,2 %)

5/9 Změna v počtu pracovních míst mimo zemědělství (odhad srpen: +222 tisíc, červenec: +209 tisíc)

Americkým akciím se v uplynulém týdnu dařilo. Index S&P 500 posílil na týdenní bázi počtvrté v řadě (+0,75 %). Již v pondělí se mu přitom podařilo vystoupat nad psychologicky významnou hladinu 2 000 bodů. Dow připsal 0,6 % a Nasdaq 0,9 %. Celý srpen byl pro S&P 500 co do výkonnosti nejlepší za uplynulých 14 let. Šlo o nejvýkonnější měsíc od letošního února.

"Graf S&P 500 se během srpna po překonání zóny 1 960 změnil z medvědího na neutrální a po páteční zavírací ceně je další změna na spadnutí, tentokrát z neutrálního na býčí. Nejbližší support je na červencových maximech v zóně 1 980 až 1 990. Na opačné straně se nejbližší rezistence teprve formuje. Pokud použijeme Fibonacciho retracement, mohla by být na 2006,8 bodu, kde je 61,8% úroveň," napsal ve svém pravidelném technickém komentáři pro Investiční web opční obchodník Josef Košťál.

Investoři si na to, kam se indexy vydají, budou muset počkat. Kvůli Svátku práce jsou v pondělí americké burzy zavřené. Bedlivě však bude sledována situace na Ukrajině, kde se do konfliktu zapojuje stále více ruských vojáků.

Objemy obchodů se dostaly na velmi nízké úrovně, což by se mělo na začátku září změnit s tím, jak se obchodníci budou vracet z dovolené. Američtí investoři budou sledovat také evropská data, jejichž další slabost by dle agentury Reuters měla způsobit příliv peněz do amerických dluhopisů a do dolaru. "Přestože jsou americké trhy na rekordech, mohla by je příznivá čísla z trhu práce posunout ještě výše. Je to pravděpodobnější, než že trhům uškodí," píše Reuters.

Od roku 1928 posílil index S&P 500 během srpna o více než 3 % ve 22 případech. V téměř 3/4 následných září akcie část zisků odevzdaly, v průměru se propad pohyboval okolo 1,3 %. 2/3 zářijových poklesů v těchto letech pak pokračovaly dalšími propady do konce roku.

"Býčí nálada na trhu roste. Srpen začínal jako hodně depresivní měsíc, ale končí euforií a historickými maximy," říká Peter Cardillo, ekonom z Rockwell Global Capital. "V září se dá čekat technická korekce a ochlazení sentimentu." Upozorňuje dále, že klesající míra inflace v eurozóně (v srpnu předběžně +0,3 % meziročně) silněji posílá do hry spekulanty na kvantitativní uvolňování ze strany ECB. "Doping v podobě nových peněz by byl trhem chápán jako pozitivní, a to i v USA," říká.

Výhled pro akcie na historických maximech je přitom minimálně zastřený. Kvantitativní uvolňování Fedu by mělo skončit ještě na podzim, odkupy akcií ze strany firem jsou na ústupu, takže dva důležité motory rally vyhasínají. Podpora z Evropy se může hodit.

Nejdůležitější americká data - údaje z trhu práce - se investoři dozví až v pátek. Podle všech předpokladů by však mělo již sedmý měsíc za sebou přibýt v USA mimo zemědělský sektor více než 200 tisíc pracovních míst. Očekává se, že srpnový přírůstek byl okolo 220 tisíc po červencových 209 tisících. Míra nezaměstnanosti by dle odhadů měla klesnout na 6,1 %.

Z dalších důležitých dat budou v USA zveřejněny v úterý index nákupních manažerů ISM v průmyslu, středeční podnikové objednávky a čtvrteční ISM ve službách. Vývoj na trhu práce netradičně také až ve čtvrtek předznamenají údaje ADP o nových místech ve firemním sektoru.

Rosenberg: Recese přijde nejdříve za 4 roky Rosenberg: Recese přijde nejdříve za 4 roky Ekonom David Rosenberg z Gluskin Sheff byl dlouhá léta medvědem. Teď je z něj najednou ... Které akcie nakoupit, než začnou růst sazby? Defenziva ztratí punc bezpečí Které akcie nakoupit, než začnou růst sazby? Defenziva ztratí punc bezpečí Centrální banky ve vyspělém světě drží úrokové sazby rekordně nízko. Podle analytiků je ale otázkou ... Tenhle graf akciovým býkům neukazujte! Tenhle graf akciovým býkům neukazujte! Závěry studie švýcarské konzultantské společnosti Wellershoff & Partners jsou pro fanoušky akcií obzvláště znepokojující. Firma, ... Ideální zajištění proti tržní katastrofě? Zdravotnické akcie. Tady je 5 nejbezpečnějších Ideální zajištění proti tržní katastrofě? Zdravotnické akcie. Tady je 5 nejbezpečnějších Sektor zdravotní péče nabízí stabilitu a zároveň potenciál vysokých výnosů. Pokud vás znepokojují stále nadhodnocenější ... Poslední tři roky na trhu s akciemi a zlatem? To se jen tak nevidí Poslední tři roky na trhu s akciemi a zlatem? To se jen tak nevidí Zlato za poslední tři roky vyšplouchlo všechny býky a je jednou z nejhorších investic. Americké ...

S&P 500 má hranici 2 000 bodů za sebou. Co čekat dál?

S&P 500 má hranici 2 000 bodů za sebou. Co čekat dál? Americký akciový index S&P 500 tento týden poprvé uzavřel obchodování lehce nad hranicí 2 000 ...
reklama
reklama