Týden na trzích podle burzovních grafů: Pozitivní americký fundament nahrává býkům, geopolitika ohrožuje hlavně Evropu

| Josef Košťál

Rally indexu S&P 500, která začala 8. srpna, pokračovala i v závěru měsíce. Vedla k sérii nových historických maxim, když hned v pondělí se index intradenně podíval nad 2 000 bodů a v úterý nad touto hranicí uzavřel. Ve středu se obchodovalo ve velmi úzkém rozpětí, kdy mezi denním maximem a minimem bylo jen šest bodů, index ale podruhé za sebou uzavřel mírně nad psychologickou hladinou 2 000 bodů. Další dny byly také velice klidné.

S&P 500

Graf se během srpna po překonání zóny 1 960 změnil z medvědího na neutrální a po páteční zavírací ceně je další změna na spadnutí, tentokrát z neutrálního na býčí. Srpen nenaplnil pověst špatného měsíce pro akcie, index si připsal bezmála 4 % (nejlepší srpen za 14 let). Nejbližší support je na červencových maximech v zóně 1 980 až 1 990. Na opačné straně se nejbližší rezistence teprve formuje. Pokud použijeme Fibonacciho retracement, mohla by být na 2006,8 bodu, kde je 61,8% úroveň.

S&P 500 - technická analýza
S&P 500 - technická analýza

VIX

Index volatility VIX zůstává na nízkých hodnotách a signalizuje, že růst nemusí být u konce. Objemy obchodů přitom byly před prodlouženým víkendem velice nízké.

VIX - technická analýza
VIX - technická analýza

Závěr

V pondělí si USA od obchodování odpočinou. Labor Day se sice řadí do skupiny významných dat pro sezónní pravidelnosti, tyto takzvané patterny ale momentálně příliš nefungují. Od 8. srpna bylo 12 růstových dní ze 16, ačkoli srpen je tradičně pro akcie slabý měsíc. Objem obchodů byl zejména minulý týden tragický. Index S&P 500 je známý falešnými prolomeními důležitých technických a psychologických hladin, pozitivní fundamentální zprávy ale býkům aktuálně nahrávají.

reklama
reklama