Co musíte ráno vědět (5. srpna)

| redakce

Jak se v úvodu týdne dařilo světovým i českým akciím, co mají na srdci prezidenti USA, Francie a ČR a jaký jazyk se brzy budete moci naučit za pár dolarů? To všechno musíte hned ráno vědět.

1. Americké akciové trhy vykročily do nového týdne úspěšně a posilovaly

Americké akcie v pondělí posílily poté, co si v pátek index S&P 500 připsal nejhorší týdenní ztrátu za poslední dva roky. Index Dow v pondělí zpevnil o 0,46 %, S&P 500 o 0,72 % a technologický Nasdaq o 0,72 %. Nejlépe si v indexu Dow vedly akcie společnosti Walt Disney, která bude v úterý reportovat hospodářské výsledky za předchozí kvartál, ExxonMobil a Caterpillar. Ztrácely naopak cenné papíry firem Procter & Gamble, Pfizer nebo General Electric.

Týden na trzích podle burzovních grafů: Opakuje se duben, nebo geopolitika a riziko zvyšování sazeb srazí býkům vaz?

Byron Wien: Index S&P 500 by do konce roku mohl vzrůst až na 2 300 bodů

2. Evropské akcie vstoupily do nového týdne se ztrátami, dolů je stáhl realitní sektor

Evropské akcie v pondělí obnovily pokles. Investoři sice ocenili uklidnění situace kolem krachující portugalské banky Banco Espírito Santo, trhy však stlačil dolů realitní sektor. Britský FTSE 100 zakončil mírně pod nulou se ztrátou 0,02 %, francouzský CAC 40 naopak připsal 0,34 % a německý DAX odevzdal 0,61 %. Regionální Stoxx Europe 600 ztrácel kolem 0,2 %. Index má za sebou dva ztrátové měsíce v řadě a v uplynulém týdnu odevzdal téměř 2,9 % a zakončil na nejnižší hladině od 16. dubna. Nejvíce se v pondělí dařilo automobilkám, ropným společnostem a sektoru základních materiálů, odepisovaly naopak technologie a chemický sektor.

Akcie pohledem technické analýzy: Stabilizace po strmém propadu

3. Pražská burza zahájila týden na nule jen s mírným ziskem, dařilo se bankovním titulům

Index PX v pondělí zpevnil o 0,08 % na 951,89 bodu. V pondělí se dařilo bankovním titulům - Erste Group Bank zpevnila o 0,36 % a Komerční banka o 1,13 %. Akcie společnosti ČEZ naproti tomu zakončily lehce pod nulou se ztrátou 0,09 % a ztrácela i O2 C.R. (-0,11 %). Akcie NWR ztrácely 2,27 % navzdory zvýšení doporučení ze strany Citigroup na "neutral" z "prodat". Výrazně se naopak dařilo akciím developerské společnosti Orco, které zpevnily o 4,87 %.

4. Očekávané události

Úterý bude dnem indexů nákupních manažerů ve službách - agentura Markit odhalí čísla v Evropě, Číně i Spojených státech, kde výsledky svého průzkumu zveřejní také ISM. Spojené státy navíc vydají zprávu o průmyslových objednávkách (odhad červen meziměsíčně: +0,6 %, květen: -0,5 %) a eurozóna o maloobchodních tržbách (odhad červen: +0,2 % meziměsíčně, +1,3 % meziročně, květen: +0,0 %, +0,7 %), stejně jako Česká republika. Investoři v Asii budou sledovat zasedání centrálních bank v Austrálii a Indii, změna jejich politik se však neočekává. Hospodářské výsledky za uplynulý kvartál odhalí například Walt Disney, Crédit Agricole, BMW nebo UniCredit. Vše důležité, co bude v týdnu ovlivňovat světové trhy, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. srpna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Příměří v Izraeli netrvalo dlouho, začíná další. Ukrajinská armáda postupuje na Donbas

Izrael vyhlásil v pondělí sedmihodinové příměří, Palestinci však krátce po jeho zahájení tvrdili, že bylo porušeno, když Izrael zaútočil na dům v Pásmu Gazy. V úterý v 7.00 SELČ má začít třídenní příměří které navrhl Egypt a Izrael s ním souhlasil.

Zatímco ukrajinská armáda postupuje směrem k povstaleckým baštám v Donbasu, Moskva oznámila rozsáhlé cvičení letectva a sil protivzdušné obrany.

6. Hollande vyzval ECB a Německo k větší podpoře ekonomiky

Evropská centrální banka i Německo by měly zvýšit svou aktivitu při podpoře hospodářského růstu a v boji proti "reálné hrozbě deflace". V rozhovoru s francouzským listem Le Monde to řekl francouzský prezident François Hollande.

7. Americký prezident vzkazuje ředitelům firem: Přestaňte si stěžovat

V rozhovoru pro The Economist americký prezident Barack Obama prohlásil, že se americké podniky mají pod vládou jeho kabinetu dobře a že je čas, aby se začaly soustředit na zlepšení životních podmínek střední třídy. "Stále si stěžují na regulaci. Je to jejich práce. Podívejme se však na svoji bilanci, podívejme se na fakta. Od chvíle, kdy jsem se ujal úřadu, nenajdete skoro žádný ekonomický ukazatel, podle něhož by si americká ekonomika nevedla dobře," řekl Obama.

8. Pařížský klub dostal od Argentiny první splátku starších dluhů

Pařížský klub věřitelů obdržel od Argentiny první splátku dluhu, u kterého již vypršela doba splatnosti. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters. Spor ohledně nesplacených dluhů byl v roce 2001 důsledkem státního bankrotu Argentiny. Minulý týden se země v platební neschopnosti ocitla znovu, když ve stanovené lhůtě nedokázala vyřešit spor o svůj dluh se soukromými investory.

9. Prezident Zeman podporuje pokračování obchodu s Ruskem

Prezident Miloš Zeman podporuje, aby se nepřerušovaly obchodní vztahy s Ruskem. Podle svého mluvčího Jiřího Ovčáčka Zeman oceňuje úsilí premiéra Bohuslava Sobotky v této záležitosti. "Pan prezident oceňuje úsilí pana premiéra o nepřerušování obchodních vztahů s Ruskou federací, neboť se domnívá, že konflikt mezi ruskou federací a Ukrajinou má krátkodobou, nebo nejvýše střednědobou podobu a že by bylo chybou rozbíjet dobře se rozvíjející ekonomické vztahy," řekl Ovčáček.

10. Sentix: Nálada v eurozóně prudce klesla, vliv měly sankce

Nálada investorů v eurozóně tento měsíc prudce klesla a dostala se na nejnižší úroveň za poslední rok. Vyplývá to z průzkumu, který mezi investory provedla výzkumná organizace Sentix. Výsledek dává do souvislosti s horšími očekáváními růstu, do kterých se promítly hospodářské sankce Evropské unie proti Rusku. Index nálady investorů v zemích platících eurem pro srpen klesl na 2,7 bodu z červencových 10,1 bodu. Ekonomové v průzkumu agentury Reuters předpokládali pouze mírné snížení na 9,0 bodu.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Naučte se dothrácky

Populární seriál Hra o trůny založený na knihách George R. R. Martina se do našich životů vtírá stále více. Objevuje se na tričkách, k dostání jsou figurky i šperky a nyní bude možné se i naučit jazyk Dothraků, který byl vytvořen speciálně pro seriál. V říjnu Living Language vydá 50 tisíc setů obsahujících knihu a CD s 200 slovy za 20 dolarů. Zároveň bude možné si koupit aplikaci za 4 dolary nebo on-line kurz dothráčtiny za 30 dolarů.

reklama
reklama