Co nepřehlížet při výběru dividendových akcií

| redakce

Není ničím novým, že portfolio obohacené o dividendové tituly vynáší v průměru historicky více než široký index. Dividendy dlouhodobě tvoří zásadní složku celkového výnosu z držení akcií. Na co také pamatovat při výběru firem, které vyplácejí akcionářům podíly ze zisku?

Společnost FlexShares se zabývá sestavováním ETF. V nabídce má i řadu fondů založených na akciích firem vyplácejících dividendy. V rámci svých doporučení pro investory ale varuje před přílišným důrazem na pouhou historii vyplácení dividend té které firmy. Kupovat minulost se totiž nemusí vyplatit, společnosti někdy na zvyšování dividend lákají investory, které by jinak nedokázaly oslovit byznysem samotným.

Proto je potřeba, aby firma byla schopna vyplácet (případně zvyšovat) dividendu i v okamžiku, kdy se třeba i výrazně změní ekonomické prostředí. FlexShares proto doporučuje sledovat následující tři oblasti:

1. Efektivita managementu: Jak agresivní je vedení společnosti v umisťování kapitálu a ve finančním rozhodování?

2. Ziskovost: Jak velkou konkurenční výhodu firma má? Je schopna zvýšit ceny, aniž by přišla o zákazníky?

3. Cash flow: Je společnost schopna splácet dluhy a uspokojovat své okamžité likviditní potřeby? Má zkrátka zdravou rozvahu?

Na závěr graf, který velice dobře ilustruje vhodnost zahrnutí dividendových akcií do portfolia.

Výnos z širokého portfolia akcií a z portfolia tvořeného dvěma nejlepšími pětinami akcií podle dividendového výnosu
Výnos z širokého portfolia akcií a z portfolia tvořeného dvěma nejlepšími pětinami akcií podle dividendového výnosuZdroj: FlexShares

Zdroj: FlexShares

reklama
reklama