Co musíte ráno vědět (6. srpna)

| redakce

Jak si v úterý vedly akcie v Evropě i zámoří, co sledují portugalští regulátoři a jak vypadá synchronizované smykování? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý kvůli obavám z brzkého zvyšování sazeb a Ukrajině zlevnily

Americké akcie v úterý dopoledne ztrácely. Mohl za to mimo jiné slabý výhled hospodaření maloobchodní firmy Target a pokles cen akcií energetických firem, které dolů stáhl další pokles cen ropy. Odpoledne navíc trhy ztráty prohloubily. Investory znervóznila neověřená zpráva hovořící o možné hrozbě vpádu ruských vojsk na území východní Ukrajiny, kde ukrajinská armáda úspěšně pokračuje v boji proti proruským separatistům, a po slušných červencových datech z amerického sektoru služeb pokračovaly také spekulace o brzkém zvyšování úrokových sazeb. Dow oslabil o 0,84 % na 16 429,47 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,97 % na 1 920,21 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,71 % na 4 352,83 bodu. Pokles se týkal všech hlavních sektorů, nejvíce zlevnily akcie energetických firem, cenné papíry z odvětví služeb a také telekomunikační tituly.

Akciový stratég: Nechybí žádná podstatná ingredience, býčí hostina může pokračovat

2. Evropské akcie v úterý posílily díky výsledkové sezóně

Evropským akciím se v úterý dařilo poté, co Crédit Agricole a Deutsche Post zveřejnily lepší než očekávané hospodářské výsledky. Britský FTSE 100 připsal 0,07 %, francouzský CAC 40 0,37 % a německý DAX 0,39 %. Regionální Stoxx Europe 600 po několika dnech ztrát posílil o 0,3 %. Nejvíce se dařilo sektoru spotřebního zboží, chemickému sektoru a médiím, ztrácely naopak automobilky a banky. Deutsche Post připsala přes dvě procenta poté, co ohlásila 5,7% růst čtvrtletního zisku. Telefónica naopak ztrácela přes procento v reakci na zprávu, že hodlá koupit brazilskou Global Village Telecom od francouzského konglomerátu Vivendi za 8,99 miliardy dolarů v hotovosti a akciích. Crédit Agricole připsala 2,2 % poté, co oznámila, že její provozní zisk ve druhém čtvrtletí dosáhl 628 milionů eur, což o 11 milionů překonalo odhady analytiků. Banka také uvedla, že vylepšila svou kapitálovou přiměřenost, ačkoli musela odepsat 708 milionů eur v souvislosti se svým 14,6% podílem v problémové portugalské bance Banco Espírito Santo. Čistý zisk tak meziročně klesl o 98 % na pouhých 17 milionů eur.

Euro trpí nejen kvůli ECB, ale i kvůli propadu cen akcií

Akcie pohledem technické analýzy: Stabilizace po strmém propadu

3. Pražská burza v úterý mírně posílila, akcie NWR zpevnily o více než 16 %

Index PX v úterý připsal 0,20 % na 953,80 bodu. Objem obchodování sotva přesáhl 300 milionů korun. Více než třetinu z něj tvořily akcie společnosti ČEZ, které oslabily o 0,09 % na rovných 580 Kč. V závěsu za nimi se držela Komerční banka, jejíž cenné papíry naopak o 0,35 % zpevnily, a třetím nejčastěji obchodovaným titulem byla Erste Group Bank, která odepsala 0,30 % na 534 Kč. Vítězem dne se staly akcie uhelné společnosti NWR, které připsaly 16,28 %, dařilo se i cenným papírům likérky Stock (+2,60 %) a skupiny Pivovary Lobkowicz (+1,84 %). Ministr Jan Mládek v úterý novinářům sdělil, že se vláda shodla na stavbě dvou jaderných reaktorů - jeden by měl být postaven v Dukovanech a druhý v elektrárně Temelín.

Komerční banka a ČEZ: České blue chips pohledem technické analýzy

4. Očekávané události

Spojené státy ve středu vydají zprávu o obchodní bilanci (odhad červen: -45 miliard USD, květen: -44,39 miliardy USD), stejně jako Česká republika, která k tomu přidá i data o průmyslové výrobě. Více makrodat se bude čekat z evropských zemí. Německo zveřejní průmyslové objednávky (odhad červen meziměsíčně: +0,7 %, květen: -1,7 %), Švýcarsko inflaci (odhad červenec meziročně: -0,1 %, červen: 0,0 %) a Spojené království průmyslovou výrobu (odhad červen: +0,6 % meziměsíčně, +1,6 % meziročně, květen -0,7 %, +2,3 %). Údaje o produkci průmyslu odhalí i Itálie (odhad červen meziměsíčně: +0,3 %, květen: -1,2 %), která navíc připojí vývoj HDP za druhý kvartál (odhad 2Q2014: +0,2 % mezikvartálně, +0,1 % meziročně, 1Q2014: -0,1 %, -0,5 %). Sejít by se měli šéf Evropské centrální banky Mario Draghi a nový šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker. Čísla za uplynulé čtvrtletí zveřejní například mediální společnosti 21st Century Fox a Time Warner. Vše důležité, co bude v týdnu ovlivňovat světové trhy, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. srpna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Luhansku hrozí humanitární katastrofa, Izrael vyhlásil 72hodinový klid zbraní

Východoukrajinský Luhansk, jedna z bašt proruských separatistů, se ocitl v katastrofální situaci. Téměř půlmilionové město opustila polovina obyvatel, v nelidských podmínkách tam zůstali jen důchodci a nemajetné rodiny bez dostatku peněz na cestu do bezpečí. Neteče pitná voda, nefunguje dodávka elektřiny, nejezdí veřejná doprava, vypadla telefonní síť a přerušilo se internetové spojení.

V Izraeli a v Pásmu Gazy začalo platit třídenní příměří, které má umožnit vyjednat trvalejší klid zbraní. Izrael z Pásma začal stahovat zbylé vojáky, rezervisty ale neuvolnil. Až do úterý 7.00 SELČ, kdy příměří začalo, zněla raketová palba z Pásma Gazy a v několika izraelských městech sirény ohlašovaly poplach.

6. Maloobchodní prodejce Target oznámil, že dosáhl nižšího zisku kvůli nákladům spojeným s počítačovým útokem

Target oznámil, že ve svém druhém čtvrtletí dosáhl nižšího zisku kvůli mimořádným nákladům spojeným s nápravou situace po narušení bezpečnosti na konci loňského roku, kdy byly odcizeny platební údaje milionů zákazníků. Zisk na akcii dosáhl ve druhém kvartále jen 78 centů na akcii oproti původním odhadům firmy 85 centů až dolar na akcii, oznámila firma v předběžných kvartálních výsledcích. Oficiální výsledky svého hospodaření maloobchodní prodejce zveřejní 20. srpna.

Výkonný ředitel a předseda správní rady maloobchodního řetězce Target Gregg Steinhafel odstoupil z funkce

USA: Krádež dat z obchodů Target zkoumá ministerstvo spravedlnosti

Target oznámil, že mu unikly platební údaje až 70 milionů lidí

7. Portugalský regulátor vyšetřuje obchodování s akciemi banky BES

Portugalský regulační úřad zahájil vyšetřování možného zneužití neveřejných informací při obchodování na burze, které mohlo způsobit páteční kolaps akcií problémové portugalské banky Banco Espírito Santo (BES). Informovala o tom agentura Reuters.

8. S&P: Majetková nerovnováha v USA brzdí ekonomiku

Prohlubující se rozdíly v majetkových poměrech Američanů zbrzdily zotavení Spojených států z hospodářské recese a zhoršují dlouhodobé vyhlídky tamní ekonomiky. Vyplývá to z analýzy ratingové agentury Standard & Poor's.

Nerovnost v příjmech: Hrozba pro světovou ekonomiku

9. Egypt hodlá vybudovat nový kanál podél Suezského průplavu

Egypt se rozhodl vybudovat nový kanál podél Suezského průplavu, který spojuje Středozemní a Rudé moře. Projekt si podle odhadů vyžádá čtyři miliardy dolarů. Oznámil to v úterý úřad, který má na starosti správu Suezského průplavu.

10. Rusko by mohlo evropským aerolinkám omezit lety přes Sibiř

Rusko by mohlo aerolinkám z Evropské unie omezit nebo zakázat lety přes Sibiř. Opatření, které by bylo reakcí na evropské sankce vůči Rusku za jeho postup v ukrajinské krizi, by těmto aerolinkám zvýšilo náklady u letů do Asie. Napsal to v úterý ruský list Vedomosti. Podle jeho zdroje o omezení tranzitních letů přes ruské území teď jednají tamní ministerstva dopravy a zahraničí.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Kam se hrabou akvabely

reklama
reklama