Letošní slet centrálních bankéřů v Jackson Hole by měl potvrdit nástup jestřábů

| redakce

Třídenní výroční ekonomické sympózium v Jackson Hole začíná 21. srpna. Hlavním tématem bude zhodnocení dynamiky pracovního trhu. Na pořadu dne budou mimo jiné diskuze mezi tábory Jamese Bullarda a Janet Yellenové, které mají rozdílný pohled na současnou situaci na pracovním trhu. Zajisté přijde řeč i na strukturální změny v americké ekonomice, nesoulad mezi požadavky zaměstnavatelů a dovednostmi kandidátů a přehodnocení míry plné zaměstnanosti. Nebude chybět ani zmínka o mzdové inflaci v kontextu největšího nárůstu počtu pracovních míst od roku 1997.

"Zatímco dříve to byl šéf Fedu Ben Bernanke, nyní bude na Janet Yellenové, aby udala nový kurz. Otázkou ale je, zda hlavní holubice ve vedení americké centrální banky s něčím takovým bude chtít vůbec přijít. Z jejího pohledu mohl vyznít červencový report z trhu práce stále příliš neutrálně, a tak se možná v Jackson Hole dočkáme jen dalšího akademického cvičení vysvětlujícího, jak je možné, že se americký trh práce stále nachází hluboko za svými možnostmi, ačkoli je míra nezaměstnanosti na úrovni 6,2 %," upozorňuje analytik Jan Čermák z ČSOB. "V Jackson Hole budou samozřejmě i zástupci ECB, kteří se mohou stát středem pozornosti již tento čtvrtek, kdy zasedá bankovní rada. ECB zřejmě nenabídne z pohledu měnové politiky nic nového, avšak vedení instituce může alespoň vyjádřit spokojenost s tím, jak se zvládla víkendová záchrana portugalského bankovního sektoru."

V 2. pololetí poroste americký HDP 4% tempem

Poslední data z trhu přinutila Fed přitvrdit v rétorice - chystá se navýšit sazby nejpozději do prvního kvartálu 2015. Lze očekávat nesouhlasné mručení Wall Street, ta by raději další levné peníze od centrální banky, aby mohla pokračovat v šarádě "vypůjč si, co můžeš, a investuj do čehokoli s potenciálem výnosu".

USA letos sice vytvořily rekordní počet pracovních míst, nicméně vykázaly silně negativní vývoj HDP v prvním, který nebylo možné přisuzovat pouze špatnému počasí nebo přebytku zásob ze dvou silných posledních kvartálů 2013. Předběžná data za druhý kvartál byla výborná, před několikerou revizí je ale brzy se radovat. První pohled na HDP za druhý kvartál naznačuje, že by mohl růst slušným 4% tempem. Údaj za první čtvrtletí byl revidován nahoru z -2,9 % na -2,1 %.

Podle všeho ale americká ekonomika tažená spotřebou nabírá v druhém pololetí vyšší otáčky. Zvýšená spotřeba je v tomto období zapřičiněna přípravami na školní rok, uzávěrkami firem, které musejí utratit do termínu přidělené peníze z rozpočtu, jinak o ně přijdou, daňovým optimalizacím, sezóně dovolených, fotbalu a podobně. Růstu také nahrávají příznivější povětrnostní podmínky.

Přichází vyšší inflace?

Důležitým číslem uplynulého týdne byl čtvrteční index nákladů práce (employment cost index - ECI). Ten vykázal 0,7% růst ve druhém kvartálu a byly u něj patrné tlaky v mzdové komponentě (+0,6 %) i v části benefitů (+1,0 %). Všechny inflační statistiky (jako například index spotřebitelských cen - CPI - nebo index cen výrobců - PPI) signalizují růst. Vzhledem k politice Fedu, který udržuje už od roku 2008 sazby mezi nulou a 25 bazickými body, ani není divu. Ve chvíli, kdy ekonomika konečně začala vytvářet pracovní místa a trh práce rychle oživuje, růst inflace poukazuje na posun v ekonomickém cyklu.

Fed za ekonomickým cyklem

Že je Fed se svou politikou mírně pozadu, je patrnější než kdy jindy. Ekonomika již podává slušný výkon, ale úrokové sazby jsou udržovány na úrovni odpovídající podmínkám nejhorší krize. Je jasné, že Wall Street nechce o levné peníze z centrálních bank přijít, trvá éra nejdostupnějších peněz v historii. Úroky ale porostou a bankéři se budou muset naučit rozlišovat mezi různými třídami aktiv, jednotlivými firmami a investičními strategiemi.

Tržní nejistota

Na trzích úvěrových instrumentů s vysokým výnosem již začala hra "škatulata, hejbejte se!". Profesionální brokeři signalizují dluhopisovému trhu, že už cenné papíry nechtějí déle držet. Dá se očekávat, že dluhopisové fondy nakonec tuto zprávu zachytí jako stádo dusajících slonů. Akciové trhy zase brzy zaplaví valuačními modely počítajícími s "normálnějšími" výpůjčními náklady. Je potřeba zohlednit, že úrokové míry začnou začátkem roku 2015 stoupat.

Slovo si berou jestřábi

Nenechte si ujít projev Janet Yellenové 22. srpna, kde oficiálně naznačí konec extrémně holubičí monetární politiky posledních 7 let. S jestřábím tónem oznámí investorům, že by si raději měli co nejrychleji ukořistit poslední volné židle, než na ně žádné nezbudou, až holubičí melodie nízkých úrokových sazeb nadobro utichne.

Zdroj: Econmatters.com

reklama
reklama