Vysychající zdroj akciové rally?

| redakce

Není žádným tajemstvím, že zpětné odkupy akcií americkými firmami v posledních letech pomáhaly živit optimismus na akciovém trhu. Nikde ale není psáno, že budou společnosti odkupovat dál. Pokud zrychlí ekonomika, možná najdou pro své peníze lepší využití.

Odkupy mnozí kritizují jako jeden z projevů nemohoucnosti firem - nemají do čeho samy investovat, tak odkupují akcie, snižují jejich počet na volném trhu, pomáhají tím ukazateli zisku na akcii a tak dále. Na tom něco bude, alespoň v některých případech.

Jonathan Krinsky, hlavní technický analytik MKM Partners, se na odkupy dívá jako na zajímavý indikátor dalšího vývoje celého akciového trhu. "Pokud by odkupů začalo ubývat, může to být důvod k zamyšlení nad budoucností býčího trendu, který trvá bez výraznějších přestávek několik let," píše.

Srovnal proto akcie firem, které odkupují své cenné papíry, s širokým indexem S&P 500. Jejich poměr díky lepší výkonnosti akcií firem provádějících odkupy dlouhodobě roste, v posledních týdnech ale stagnuje, nedosahuje nových maxim, ačkoli S&P 500 jich v té době zaznamenal hned několik. "V minulosti (2000, 2007) takový vývoj předznamenával negativní divergenci," pokračuje Krinsky.

Zpětné odkupy jako zadrhávající se motor akciové rally?
Zdroj: MKM Partners

V aktuální poznámce analytik upozorňuje na význam hladiny 1 900 bodů indexu S&P 500 pro další vývoj cen akcií (to víte, je to přece jen technický analytik). Právě okolo ní se totiž prý rozhodne - v případě, že na ni index klesne -, zda bude pokles využit k dalším nákupům, nebo zda se strhne prodejní lavina a americké akcie zamíří vstříc první korekci za více než tři roky.

S&P 500 a meta 1 900
Zdroj: MKM Partners

Zdroj: MKM Partners

reklama
reklama