Co musíte ráno vědět (8. srpna)

| redakce

Jak se ve čtvrtek obchodovalo na burzách v Evropě a Americe, co řekl šéf ECB o evropském hospodářství a jak to vypadá, když se do výběru partnerky vloží věda? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek po zákazu dovozu vybraných západních potravin do Ruska zlevnily

Americké akcie do čtvrteční obchodní seance vstoupily mírně silnější. Již dvě hodiny po otevření burz se ale všechny tři nejsledovanější akciové indexy nacházely pod nulou. Investory překvapily odvetné kroky Moskvy proti Západu, které ruské spotřebitele odstřihují od řady potravin z EU, USA, Kanady, Austrálie a Norska. Rozsah protizápadních potravinových sankcí Ruska nakonec zastínil i příznivou dílčí statistiku z amerického trhu práce, podle které v uplynulém týdnu počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti klesl, ačkoli se čekal jeho mírný růst. Dow oslabil o 0,46 % na 16 368,27 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,56 % na 1 909,57 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,46 % na 4 334,97 bodu. Oslabily všechny hlavní sektory s výjimkou odvětví služeb. Největší pokles zaznamenaly akcie ze sektoru zdravotnictví a dále z odvětví cyklického spotřebního zboží a sektoru základních materiálů.

Akciový stratég: Nechybí žádná podstatná ingredience, býčí hostina může pokračovat

Vysychající zdroj akciové rally?

2. Evropské akcie ve čtvrtek po zasední ECB znovu oslabily

Evropské akciové trhy ve čtvrtek navázaly na středeční vývoj a většina titulů opět zlevnila. Investoři očekávali, že by Evropská centrální banka mohla konečně přistoupit k dalším opatřením na podporu evropského hospodářství, šéf ECB ovšem po jejím zasedání pouze oznámil, že banka zintenzivnila přípravy programu nákupu zajištěných cenných papírů (ABS). V druhé polovině obchodování tak akcie předchozí mírné zisky odevzdaly a zamířily do červených čísel. Britský FTSE 100 oslabil o 0,58 %, německý DAX klesl o procento a francouzský CAC 40 odepsal 1,36 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ztrátou 1,23 % na 3 012,88 bodu. Nejvíce zlevnily akcie ze sektoru základních materiálů, tituly ze sektoru stavebnictví a cenné papíry automobilek. Dařilo se naopak potravinářskému odvětví a akciím z realitního sektoru.

Euro trpí nejen kvůli ECB, ale i kvůli propadu cen akcií

3. Pražská burza ve čtvrtek mírně posílila, podržely ji bankovní tituly i akcie ČEZ

Index PX ve čtvrtek připsal 0,24 % na 951,89 bodu. O více než polovinu obchodů se ve čtvrtek postaraly akcie ČEZ, které zpevnily o 0,36 % na 585 Kč. Dařilo se však i bankovním titulům - Komerční banka připsala mírných 0,11 % a Erste Group Bank si polepšila o 1,52 %. Vítězem dne se staly akcie těžařské NWR, které zpevnily o více než 30 % na rovné 4 Kč. Přes 1,5 % naopak ztratil Unipetrol a téměř procentní ztrátu si připsaly akcie likérky Stock.

Volatilita je zpátky! Euro stojí 28 korun

4. Očekávané události

Před víkendem se dozvíme, jaká je ve Spojených státech jednotková cena práce (odhad 2Q2014 mezikvartálně: +1,6 %, 1Q2014: +5,7 %) a velkoobchodní zásoby (odhad červen meziměsíčně: +0,7 %, květen: +0,5 %), Německo odhalí obchodní bilanci (odhad červen: 17,5 miliardy EUR, květen: 18,8 miliardy EUR, ze červen se čeká růst exportu o 0,7 % meziměsíčně a importu o 2,4 % meziměsíčně), stejně jako Spojené království (odhad červen: -8,9 miliardy GBP, květen: -9,204 miliardy GBP), a Francie vydá zprávu o průmyslové výrobě (odhad červen meziměsíčně: +0,6 %, květen: -1,7 %). Ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejní v ČR celkovou míru nezaměstnanosti a Česká národní banka vydá zápis z minulého zasedání. Hospodářské výsledky za uplynulý kvartál v pátek zveřejní například Allianz. Vše důležité, co bude v týdnu ovlivňovat světové trhy, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. srpna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Evropská centrální banka ponechala úrokové sazby beze změny, na této úrovni zůstanou "delší dobu"

Evropská centrální banka na svém srpnovém zasedání podle očekávání měnovou politiku nezměnila. Hlavní úroková sazba zůstává na 0,15 %, depozitní sazba na -0,1 % a refinanční na 0,4 %. Tiskovou konferenci Maria Draghiho jsme sledovali živě. Co si aktuálně vzít z dění v Evropě, jak na něj reaguje ECB a co dále čekat od eura, pro nás okomentoval analytik z České spořitelny Ľuboš Mokráš.

6. Rusko uvaluje zákaz na dovoz potravin z EU, USA, Kanady, Austrálie a Norska

Rusko zakázalo veškerý dovoz masa, ryb, mléka, mléčných výrobků a ovoce a zeleniny z Evropské unie i Spojených států. Oznámil to ve čtvrtek podle agentury AP ruský premiér Dmitrij Medveděv. Podle premiéra zemi dokážou zásobovat domácí farmáři.

Rusko zveřejnilo seznam produktů vystavených dovozním sankcím

Sobotka: Kompenzace za ruské sankce by se měly řešit na úrovni EU

Zelináři se kvůli ruskému embargu obávají růstu dovozu zeleniny

MZe je připraveno pomoci producentům ohroženým ruským embargem

7. FAO: Zákaz dovozu potravin do Ruska příliš neovlivní světové ceny

Světové ceny potravin v červenci klesly na šestiměsíční minimum. Oznámila to ve čtvrtek Organizace pro výživu a zemědělství (FAO). Upozornila rovněž, že zákaz dovozu některých potravin do Ruska by mohl způsobit růst cen na tamním trhu, ale jeho dopad na světové ceny bude pouze omezený.

8. Míra nezaměstnanosti v Řecku v květnu klesla na 27,2 % z dubnových 27,3 %

Míra nezaměstnanosti v Řecku v květnu klesla na 27,2 % z dubnové úrovně 27,3 %. Oznámil to ve čtvrtek místní statistický úřad ELSTAT. Řecká nezaměstnanost je přesto stále více než dvojnásobná ve srovnání s průměrem celé eurozóny a zůstává v blízkosti historického maxima, napsala agentura Reuters.

9. Libérie kvůli ebole vyhlásila mimořádný stav

Liberijská prezidentka Ellen Johnsonová-Sirleafová vyhlásila v noci na čtvrtek kvůli ebole v zemi mimořádný stav. Rozsah epidemie podle ní představuje hrozbu pro bezpečnost státu. Nemoc už zde zabila přinejmenším 282 lidí a podle pozorovatelů se krize prohlubuje, protože mnoho lidí nechává své nemocné příbuzné doma, místo aby je odvedli do izolovaných center.

Epidemie eboly zrychluje, mrtvých exponenciálně přibývá

10. Po průmyslových zakázkách zklamal v červnu i vývoj německé průmyslové výroby. V celém čtvrtletí klesla o 1,5 %

Meziměsíčně výkon německého průmyslu v červnu vzrostl jen o 0,3 %, čekal se růst o 1,2 % po květnovém poklesu o 1,7 %. Meziročně průmyslová výroba dokonce klesla o 0,5 %, čekal se 0,3% růst po květnových +1,1 %.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Jak si najít kamarádku, ženu na večerní flirt a manželku na celý život? Přece pomocí grafu.

reklama
reklama