Dluhopisový expert: Kvantitativní uvolňování Fedu se může vrátit kolem roku 2020

| redakce

Fed je na nejlepší cestě ukončit několik let trvající program odkupu dluhopisů. Jeffrey Gundlach, zakladatel a ředitel DoubleLine Funds, ale varuje, že programy pouze posunuly problém masivního refinancování v americké ekonomice o několik let. Na začátku 20. let podle něj proto mohou nastat velice zajímavé okolnosti, které mohou vyvolat potřebu další těžkotonážní intervence centrální banky.

Rok 2020 je podle Gundlacha "zajímavým časovým rámcem". A jak upozorňují Financial Times, když se na dluhopisovém trhu hovoří o něčem "zajímavém", je dobré mít se na pozoru.

Zajímavým fenoménem bude podle dluhopisového gurua především s rokem 2020 se blížící průměrná splatnost portfolia dluhopisů v držení Fedu. Dále radí sledovat rozpočtové deficity narůstající v důsledku sociálních programů a potřebu firem refinancovat své dluhy, které nabraly za rekordně nízkých sazeb.

"Problém refinancování se posunul, za několik let se ale vrátí s o to větší intenzitou," varuje Gundlach v rozhovoru pro Financial Times.

Jedním z důvodů, proč známý investor veřejně uvažuje o možnosti návratu kvantitativního uvolňování do americké tržní reality, je jeho pocit, že se většina trhu nechává unášet na vlně optimistických očekávání spojených s americkou ekonomikou. Sám nadále pro letošní rok nepočítá s více než 2% růstem amerického HDP.

Výnos 10letých vládních dluhopisů USA

Zdroj: Financial Times

reklama
reklama