Bilionový byznys na vzestupu: Přivítejte věk internetu věcí

| redakce

V několika prvních letech po vzniku internetu byl přístup k celosvětové počítačové síti výhradou malé skupiny vyvolených. Dnes již internetové připojení není samozřejmostí jen pro drtivou většinu majitelů počítačů a chytrých telefonů, ale i pro stále rostoucí základnu tabletových uživatelů či majitelů chytrých hodinek. Do budoucna navíc podle odborníků procento elektroniky a dalších věcí připojených k internetu poroste. V nejbližší době by měly na řadu přijít automobily nebo třeba zdravotnická zařízení.

Podle analytiků z Deutsche Bank by v následující dekádě mohl sektor takzvaného internetu věcí nabobtnat až o 19 bilionů dolarů, a zásadním způsobem tak transformovat prakticky všechna odvětví soukromého i veřejného sektoru. V oblasti veřejných služeb by internet věcí mohl zásadním způsobem přispět například ke zkvalitnění zdravotní péče. Odborníci mimo jiné očekávají prudký rozvoj nositelné zdravotnické elektroniky, tedy malých zařízení, která budou schopna odesílat přímo z těla pacienta přes internet aktuálně naměřená data, pomocí nichž budou lékaři na dálku schopni určit přesnou diagnózu nebo pacientovi upravovat dávkování léků.

V automobilovém průmyslu bychom se měli dočkat například nástupu antikolizních detekčních systémů nebo služeb zaručujících automatické přivolání pomoci při závažné dopravní nehodě. Internetem věcí by ale neměly zůstat nepoznamenány ani sektor energetiky, v němž by měla hrát důležitou roli optimalizace nákladů ("chytré" topení, svícení a podobně), nebo odvětví maloobchodu, využívající bezdrátové senzory s připojením k internetu pro zlepšování komfortu nakupujících zákazníků.

Kdo bude z růstu trhu internetu věcí profitovat nejvíce? V první řadě technologické firmy vyrábějící komponenty a infrastrukturu pro připojení různých zařízení k celosvětové počítačové síti, jako jsou Cisco Systems, F5 Networks, Qualcomm, CommSpcope nebo Ciena. Zapomínat by ale investoři naklonění moderním technologiím neměli ani na akcie samotných poskytovatelů internetového připojení, tedy například mobilních operátorů, jakými jsou v USA Verizon, T-Mobile US, AT&T nebo Sprint, ve světě pak třeba Vodafone, Telefónica a mnozí další.

Segment internetu věcí by do deseti let mohl vzrůst o 19 bilionů dolarů
Segment internetu věcí by do deseti let mohl vzrůst o 19 bilionů dolarůZdroj: Deutsche Bank

Zdroj: Deutsche Bank

reklama
reklama