Co musíte ráno vědět (2. září)

| redakce

Jak zahájily září burzy v Evropě po zprávách o indexech nákupních manažerů, jakou revoluci v mobilních platbách plánuje Apple a kdo se ubytoval na americké ambasádě v Tripolisu? To vše musíte ráno vědět.

1. Evropské akcie vykročily do prvního zářijového týdne opatrně. Investoři sledují Ukrajinu a ECB

Evropské akcie zahájily týden opatrným ziskem. Investoři čekají, jak se vyvine situace na Ukrajině a jak se Evropská centrální banka ve čtvrtek postaví ke slabým makrodatům. Britský FTSE 100 připsal 0,08 %, francouzský CAC 40 ztratil 0,03 % a německý DAX zpevnil o 0,09 %. Regionální Stoxx Europe 600 posiloval o 0,2 %, nejvíce se dařilo sektoru zdravotní péče a médiím, ztrácely naopak automobilky a stavební sektor. Spojené státy v pondělí kvůli státnímu svátku neobchodovaly.

Inflace v eurozóně je na pětiletém minimu, rychlou akci od ECB ale nečekejte

Akcie pohledem technické analýzy: Býčí nálada trvá

2. Pražská burza zahájila září na nule

Index PX v pondělí zpevnil o 0,09 % na 980,90 bodu. Nejčastěji obchodovanou akcií byla O2 C.R., jejíž akcie ztrácely 0,34 %. Burzu tlačily dolů také bankovní tituly - Komerční banka odevzdala 1,27 % a Erste Group Bank 0,21 %. Nejvíce v pondělí ztrácely cenné papíry těžařské společnosti NWR, které zlevnily o 8,06 %. Dařilo se naopak akciím ČEZ, které posílily o 1,21 %, a největší procentuální zisk si připsala společnost Tatry Mountain Resorts (+5,66 %). Cenné papíry Philip Morris ČR podražily o 0,37 %, Komerční banka na ně v pondělí zvýšila doporučení na "kupovat" s cílovou cenou 11 342 Kč.

Chris Heath, šéf Stock Spirits: Chystáme akvizice v regionu

3. Očekávané události

Spojené státy po pondělním svátku zveřejní indexy nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru za srpen od agentury Markit i institutu ISM (Markit odhad srpen: 58 bodů, FLASH srpen: 58 bodů, červenec: 55,8 bodu; ISM odhad srpen: 57 bodů, FLASH srpen: 57,1 bodu, červenec: 55,3 bodu) a přidají i výdaje ve stavebnictví (odhad červenec: meziměsíčně +0,9 %, červen: -1,8 %). Eurozóna odhalí index výrobních cen (odhad červenec: meziročně -1,1 %, meziměsíčně -0,1 %, červen: -0,8 %, +0,1 %). Vše podstatné, co budou investoři sledovat během prvního zářijového týdne, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

4. Podle ukrajinského ministra obrany podniklo Rusko přímou invazi na východ Ukrajiny

Ukrajinský ministr obrany Valerij Heletej v pondělí prohlásil, že Rusové přímo zaútočili v Donbasu a že Evropě hrozí největší konflikt od druhé světové války.

Putin: Když budu chtít, Kyjev zaberu za dva týdny

5. Přijde silná akciová korekce? Finanční ředitelé největších světových firem nejsou jednotní

Slova o korekci rezonují na akciových trzích už několik měsíců, ale žádný pokles zatím nepřichází. Jak vidí situaci na trzích finanční ředitelé velkých světových firem? Vysoké valuace akcií a geopolitické napětí je děsí. Přes 40 % z nich se kvůli těmto faktorům obává prudkého poklesu cen akcií.

6. Telefónica odprodá svůj podíl ve společnosti Telecom Italia

Španělská Telefónica plánuje opustit Telecom Italia, jakmile dokončí akvizici brazilské GVT od společnosti Vivendi. Řekl to v pondělí předseda správní rady Telefóniky César Alierta. Telefónica učinila již v minulých měsících kroky směřující k prodeji podílu v Telecom Italia, který drží prostřednictvím holdingu Telco. Nyní svůj podíl v Telecom Italia nabídla jako součást akviziční nabídky společnosti Vivendi za GVT, za niž nabídla celkem 7,45 miliardy eur.

7. Putin zahájil výstavbu plynovodu do Číny

Ruský prezident Vladimir Putin a čínský vicepremiér Čang Kao-li v pondělí zahájili výstavbu první části nového plynovodu Síla Sibiře, kterým má od roku 2019 proudit ruský plyn do Číny. Informovala o tom televize RT. Stavbu má na starosti ruský plynárenský monopol Gazprom.

8. Apple podle všeho vstoupí do sféry mobilních plateb. Dohody s velkými platebními hráči jsou na světě

Společnost Apple plánuje proměnit svůj příští iPhone v mobilní peněženku. Dosáhnout toho chce skrze partnerství s platebními portály, bankami a obchody. Zprávu potvrdily zdroje obeznámené se situací. Dohoda zahrnuje firmy Visa, MasterCard a American Express a měla by být zveřejněna 9. září s novým modelem iPhonu 6. Tento nový mobilní telefon usnadní provádění mobilních plateb díky novému komunikačnímu čipu, který ve spojení s identifikováním majitele telefonu podle jeho otisků prstů umožní bezpečně platit pouhým dotekem prstu.

9. Eurozóna: Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v srpnu spadl na 50,7 bodu (flash: 50,8 bodu, červenec: 51,8 bodu)

Aktivita v průmyslovém sektoru eurozóny v srpnu zpomalila tempo růstu na nejnižší úroveň za více než rok. Nových zakázek ubylo a továrny v době rostoucího napětí kvůli Ukrajině narážely na problémy. Ukázaly to konečné výsledky průzkumu mezi nákupními manažery, které v pondělí zveřejnila konzultační společnost Markit. Podle finálních dat index nákupních manažerů spadl na 50,7 bodu z červencových 51,8 bodu. Očekával se přitom pokles na 50,8 bodu.

10. Rusko a Ukrajina se dohodly na dalším jednání o plynu

Rusko a Ukrajina se dohodly na uspořádání dalšího kola jednání o řešení plynové krize. Konat se bude v sobotu 6. září. Oznámil to v pondělí podle agentury Reuters ministr energetiky Alexander Novak. Moskva a Kyjev podle něj nyní čekají, zda se Evropská komise rozhodne vyslat na jednání svého zástupce.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

Bonus

Islamistická skupina převzala kontrolu nad americkou ambasádou v Tripolisu a uspořádala párty u bazénu

Islamistická skupina Úsvit Libye "obsadila" americkou ambasádu v Tripolisu, kterou Spojené státy vyklidily už 26. července, zaměstnance evakuovaly do Tuniska.

reklama
reklama