Geopolitická rizika si vyberou daň, ropa bude zdražovat

| Vít Jedlička

Komplikovaná geopolitická situace v Iráku, Libyi, Sýrii i na Ukrajině zvyšuje riziko nárazového zdražení ropy. Po provedení fundamentální a technické analýzy jsme dospěli k názoru, že cena ropy Brent obchodovaná v New Yorku by měla pokračovat v růstu v nejbližších třech až šesti měsících až na úroveň 112 USD za barel.

Ropa Brent zažila v červenci největší cenový propad od dubna 2013. Cena Brentu nejprve kvůli válce v Iráku a nepokojům na Ukrajině vzrostla až na úroveň 115 USD za barel, následoval ale strmý pokles ceny až na současných 102 USD za barel.

Přes dramatickou situaci v Iráku zůstává tamní produkce ropy zatím na stejné úrovni, neovlivněna boji. V Iráku totiž tři čtvrtiny produkce pocházejí z jihu země, kam dosud útočníci z Islámského státu nedorazili. Cena ropy zůstává nízko i přes vysoké riziko spojené s eskalací konfliktů v Iráku, v Palestině i na Ukrajině.

Spotřeba ropy má podle odhadů světových agentur v roce 2015 opět vzrůst, Západ přitom kvůli postoji k dění na Ukrajině zavádí sankce vůči Rusku, největšímu producentovi černého zlata na světě.

Na silnější ekonomický růst a s ním svázanou inflaci se zatím především v Evropě stále čeká marně. Centrální banky tak nadále trh podporují novými penězi, což by nakonec mělo podpořit ceny komodit.

Možná rizika

  1. Společné irácké, syrské, íránské a americké síly mohou uspět a zastavit expanzi islámských radikálů, kteří na severu Iráku a v části Sýrie vyhlásili Islámský stát a ohrožují bezpečnost iráckých ropných polí.

  2. Případný nižší hospodářský růst by přispěl ke zpomalení rostoucí spotřeby ropy ve světě.

  3. USA se mohou pokusit o umělé snížení celosvětové ceny ropy jako formu sankce vůči Rusku.

Specifikace kontraktu

  • Futures kontrakt na ropu Brent (ICE EU)
  • Měsíc dodání: prosinec 2014 (případně další měsíce při dlouhodobé investici)
  • Objem kontraktu: 1 000 barelů ropy
  • Kurz: v USD za barel
  • Hodnota bodu: 1 bod = 1 000 USD (pohyb kurzu o 1 bod znamená zisk/ztrátu 1 000 USD)
  • Margin: 3 125 USD na kontrakt

Zdroj: Colosseum

reklama
reklama