Zlato vs. akcie: Vítězem dekády je stále drahý kov, náskok ale postupně ztrácí

| redakce

Zlato patří od podzimu 2011 na trhu k největším poraženým. Akcie (americké, ale i například německé) naopak za stejnou dobu posílily o desítky procent. Dlouhodobější pohled ale ukazuje, že zlato jako pojistka proti problémům opravdu funguje. Nikdy nevíte, kdy přijdou další a kdy začnou na trhu vyvolávat paniku.

Výkonnost zlata a amerických akcií jsme porovnali pomocí dvou nejčastěji obchodovaných burzovních fondů. Za uplynulých necelých deset let vykázal vyšší výkonnost ETF na zlato. Cena kovu rostla od vypuknutí hypoteční a finanční krize v USA až do září 2011. Kdo v tomto období vsadil na zlato, mohl si připsat velmi slušné zhodnocení.

Z vývoje ceny zlata je patrné, jak moc investoři hledali v nejisté době bezpečný přístav. Pokles ceny zlata byl odstartován v září 2011 a pokračuje dodnes. S poklesem ceny zlata a vytrvalým růstem amerického akciového trhu se rozdíl mezi zlatem a akciemi z indexu S&P 500 pomalu smazává. Za uplynulé dva roky mají navrch americké akcie, které si připsaly více než 40 %. Zlato ve stejném období ztratilo téměř čtvrtinu své hodnoty.

Relativní výkonnost ETF SPDR Gold Shares (GLD) a ETF SPDR S&P 500 (SPY)
Relativní výkonnost ETF SPDR Gold Shares (GLD) a ETF SPDR S&P 500 (SPY)Zdroj: ETFs.cz

Celý článek najdete na serveru ETFs.cz.

Zdroj: ETFs.cz

reklama
reklama