Česká ekonomika: S oživením se vrací chuť vlády utrácet. Za nízký schodek Babiš nemůže

| Martin Lobotka

Rozpočet za prvních osm měsíců letošního roku skončil v deficitu zhruba 15 miliard Kč, což je nejlepší výsledek od roku 2008 (ještě loni to bylo o 21,5 miliardy více). Čím to? Pokračuje snad nová vláda v šetření? Nebo ucpal nový ministr financí, jak sliboval, skutečně tolik korupčních děr a zamezil plýtvání, skrze které nám "utíká 200 miliard ročně"?

Ani zdaleka ne. I letmý pohled na rozpočet ukazuje, že letošní výsledek je důsledkem ekonomického oživení, které (ačkoli si ČNB myslí něco lehce odlišného) zase hlavně vyplývá z oživení v eurozóně a z návratu důvěry. Jediné, za co lze pochválit vládu, je to, že tyto dodatečné příjmy neutrácí. Zatím.

Meziročně totiž za prvních osm měsíců vzrostly výdaje o 14 miliard Kč, příjmy však o 36 miliard, když na příjmové stránce pomohlo o 10 miliard vyšší inkaso DPH (vyšší spotřeba z důvodu nízké inflace, žádného zvyšování sazeb DPH a návratu důvěry) a lepší daně z příjmu a pojistné na sociální zabezpečení (lepší trh práce). Přidejme vyšší čerpání peněz z EU a 8,5 miliardy z aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě. Je jasné, že nejde o zásluhu ministerstva financí.

Pozorný čtenář si jistě povšiml slova "zatím". Nebylo samoúčelné. Zdá se totiž, že se vláda přece jen výdajově "chytne", a to už letos. Zatímco totiž mezi lednem a červencem 2014 byly výdaje proti stejnému období roku 2013 vyšší o 8,3 miliardy Kč, za srpen již tento rozdíl narostl na 14,4 miliardy Kč, když vzrostly například výdaje na infrastrukturní stavby (skrze Státní fond dopravní infrastruktury). A Ministerstvo financí má připravenou půdu – v plánu rozpočtu je deficit přes 110 miliard Kč a ministr financí opakuje, že to vidí tak na 90 až 100 miliard. Přitom nebýt toho, že čeští politici po letech zase větří neodolatelnou šanci utrácet nevydělané peníze, mohl by vzhledem k dosavadním výsledkům letošní rozpočet skončit s deficitem pod 60 miliard Kč.

V lepším hotovostním stavu za prvních osm měsíců byl rozpočet naposledy v roce 2008 (tehdy dosáhl přebytku 5,3 miliardy Kč). To ovšem ekonomika v první polovině roku rostla o více než 4 %, což je tempo tomu letošnímu o více než procentní bod vzdálené. Další roky, kdy byl srpnový kumulativní rozpočet lepší než letos., tedy 2005 (+10 miliard Kč), 2006 (-6,4 miliardy Kč) a 2007 (+22,3 miliardy Kč), dokonce ekonomika rostla v první polovině roku tempem přes 6 %. I to je ilustrace toho, v jakém skutečném strukturálním stavu stále náš rozpočet je. Nedomníváme se ale, že by tato informace či kterákoli podobná zabránila porodnému na druhé dítě, třetí sazbě DPH či dalším nápadům vlády pro rok 2015. Jak se říká, "nepůjčte si, když je to tak laciný".

reklama
reklama