Co musíte ráno vědět (11. září)

| redakce

Jak si v polovině týdne vedou akciové trhy v Evropě i Spojených státech, jak nepříjemně Evropu překvapila Francie a co dojalo Tima Cooka? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu posílily díky technologickým firmám

Americké akcie se ve středu po úterním největším propadu za měsíc vydaly vzhůru. Dařilo se technologickému sektoru, který kromě Applu podpořily akcie sociálních sítí. Index Dow vzrostl o 0,32 % na 17 068,71 bodu, širší index S&P 500 přidal 0,36 % % na 1 995,69 bodu a technologický Nasdaq posílil o 0,75 % na 4 586,52 bodu. Akcie Twitteru posílily o 4,54 % poté, co UBS na ně vydala nákupní doporučení. Banka také zvýšila cílové ceny pro akcie Facebooku a LinkedInu, jejichž akcie posílily o procento.

Graf letošního léta: Cesty americké a evropské ekonomiky se rozcházejí

2. Evropské akcie se ve středu pohybovaly kolem nuly kvůli nejistotě ohledně kroků ECB

Evropské akcie ve středu kolísaly a pohybovaly se kolem nuly. Nejistota investorů ohledně toho, jestli uvolněnější politika Evropské centrální banky opravdu napomůže ekonomice regionu, převážila vyhlídky na mír na Ukrajině. Britský FTSE 100 zakončil na zelené nule se ziskem 0,02 %, francouzský CAC 40 naopak 0,04 % odepsal a německý DAX odevzdal 0,11 %. Regionální Stoxx Europe 600 se pohyboval na nule, přičemž nejlépe si vedly maloobchod, banky a pojišťovny, ztrácely naopak automobilky a sektor základních materiálů.

Hozená rukavice Angele Merkelové? Snížení úrokových sazeb ECB krok za krokem

3. Pražská burza zakončila ve středu mírně pod nulou, cena akcií NWR se zřítila o více než 35 %

Index PX ve středu odepsal 0,04 % na 997,62 bodu. Nejvíce ve středu ztrácela těžařská společnost NWR, která odepsala 36,36 % na 1,40 Kč poté, co kapitálovou restrukturalizaci firmy schválil i newyorský soud. Největší objem vykázaly akcie Komerční banky, které představovaly více než třetinu celkového objemu zobchodovaných akcií. Zpevnily o 1,42 %, zatímco druhý bankovní titul na burze, Erste Group Bank, odepsal 1,63 %. Největší procentuální zisk si připsaly cenné papíry skupiny ČEZ, jež zpevnily o 1,92 %, a o téměř procento posílila i společnost Tatry Mountain Resorts.

4. Očekávané události

Spojené státy jako každý čtvrtek zveřejní týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti (odhad: 300 tisíc, předchozí: 302 tisíc). Francie a Německo odhalí vývoj inflace za srpen (odhad finálních dat za srpen v Německu: 0,8 % meziročně, 0,0 % meziměsíčně) a údaje o cenách vydá v noci na čtvrtek i Čína (index spotřebitelských cen za srpen: 2,2 % meziročně, index cen výrobců za srpen: -1,1 % meziročně). V noci na čtvrtek navíc Austrálie zveřejní údaje o nezaměstnanosti za srpen (odhad: 6,3 %, červenec: 6,4 %). Vše, co budou trhy sledovat v průběhu celého obchodního týdne, najdete v našem burzovním kalendáři.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Kapitálovou restrukturalizaci NWR schválil i newyorský soud. Dalším krokem v rámci změn struktury je vydání nových akcií

Kapitálovou restrukturalizaci těžařské společnosti New World Resources, které patří i černouhelná OKD, schválil po londýnském soudu i newyorský soud. Snížení nominálního zadlužení z 825 milionů eur na 500 milionů eur a vydání nových akcií už na konci srpna firmě schválili její věřitelé a minulý týden také soud v Londýně. NWR teď může proces restrukturalizace dokončit. Předpokládá, že se tak stane v říjnu.

6. Sněmovna schválila vyšší daň z cigaret i zelenou naftu

Sněmovna ve středu opětovně schválila zvýšení spotřební daně z cigaret a tabákových výrobků. Krabička cigaret tak může zdražit o tři až čtyři koruny. Poslanci současně s tím na návrh Senátu schválili i zachování vratky části spotřební daně z nafty pro zemědělce, takzvané zelené nafty. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) to podpořil. Změny nyní dostane k podpisu prezident republiky.

7. Polsko tvrdí, že mu Gazprom v posledních dvou dnech snížil dodávky plynu o 20 a 24 %

Ruský monopolní vývozce plynu Gazprom začal omezovat dodávky zemního plynu do Polska, aby zkomplikoval obrácený tok této suroviny ze západu na Ukrajinu. Podle ruské tiskové agentury RIA to ve středu sdělil šéf ukrajinského přepravce plynu Ukrtransgaz Ihor Prokopiv. Ukrajina je nyní kvůli sporům o cenu odříznuta od přímých dodávek plynu z Ruska. Také polský plynárenský monopol PGNiG ve středu uvedl, že dostává z Ruska méně plynu, a to už od pondělí. V pondělí obdržel o 20 % méně plynu, než má ve smlouvě, v úterý to bylo o 24 % méně, sdělil podnik podle agentury Reuters.

8. Dollar General plánuje nepřátelské převzetí Family Dollar za 9,1 miliardy dolarů

Americký diskontní řetězec Dollar General předložil nabídku na převzetí konkurenční společnosti Family Dollar Stores přímo jejím akcionářům. S takzvanou nepřátelskou nabídkou přišel poté, co vedení Family Dollar minulý týden podruhé odmítlo jeho žádost jednat o návrhu koupit firmu za 9,1 miliardy dolarů.

9. Ukrajinský prezident podepsal zákon o sankcích proti Rusku

Ukrajinský prezident Petro Porošenko ve středu podepsal zákon umožňující uvalit sankce na ruské společnosti a představitele podporující separatisty na východě Ukrajiny. O prezidentově rozhodnutí informovala agentura Interfax-Ukrajina.

10. Francie přiznala, že nesplní požadovaný deficit rozpočtu pro rok 2015

Francouzský ministr financí Michel Sapin ve středu připustil, že Francie se na požadovanou hranici 3% deficitu rozpočtu dostane nejdříve v roce 2017, čímž poruší slib evropským partnerům. Těm Francie tvrdila, že tohoto cíle dosáhne už v roce 2015. Sapin uvedl, že Francie nežádá po Evropské unii žádné změny v pravidlech týkajících se deficitů, ale chce, aby Brusel vzal v potaz pokračující slabost druhé největší ekonomiky eurozóny.

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Tim Cook poprvé za dobu svého působení v Apple řekl 'one more thing' a pořádně ho to dojalo

Tim Cook na úterní akci společnosti Apple, na níž byly představeny nové modely telefonu iPhone a chytré hodinky, poprvé za dobu svého působení mohl konečně říci frázi "one more thing". To byla oblíbená fráze Steva Jobse v závěru předváděcích akcí před tím, než odhalil nejžhavější novinku. A Tima Cooka to očividně velmi dojalo.

SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Apple představil dlouho očekávané novinky. Světlo světa spatřil iPhone 6 a iPhone 6 Plus a také Apple Watch a Apple Pay SLEDOVALI JSME ŽIVĚ: Apple představil dlouho očekávané novinky. Světlo světa spatřil iPhone 6 a iPhone 6 Plus a také Apple Watch a Apple Pay Dva nové modely chytrého telefonu iPhone, bezkontaktní platební systém a chytré hodinky na úterní napjatě ...

reklama
reklama