Katastrofa je nejlepším přítelem investora. Vsaďte na Rusko a Čínu

| redakce

Na kterých světových akciových trzích se nyní vyplatí nakupovat a prodávat? Z historických dat vyplývá, že velkými investičními příběhy zítřka jsou mladé trhy, zejména Rusko a Čína.

Spojené státy jsou ve světě financí lídrem, disponují nejhlubšími a nejlikvidnějšími akciovými trhy. Jsou nadále jednou z hlavních tažných sil ovlivňujících další regiony světa. Investoři by ale měli být obezřetní a počítat s tím, že budoucí výnosy amerického akciového trhu nemusejí být tak oslňující jako v posledních letech.

Čas na to porozhlédnout se mimo USA

Z prvního grafu je patrné, že pětiletá klouzavá složená míra výnosu byla u S&P 500 v poslední době 20 % ročně. Nejenže je takto vysoký výnos těžko uvěřitelný, jde o historickou anomálii (dvě směrodatné odchylky nad 140letým průměrem).

V posledních 5 letech přinášely americké akcie roční výnos 20 %
V posledních 5 letech přinášely americké akcie roční výnos 20 %Zdroj: Short Side of Long

Z dat Roberta Shillera sahajících až do konce 19. století vyplývá, že takto vysoký výnos si investoři mohli užít jen čtyřikrát. V letech 1929, 1936, 1987 a 2000. Podle historických vzorců ale v dalších 12 až 24 měsících následoval větší krach.

Které trhy jsou oproti USA atraktivnější podle ocenění?

Mladé trhy vykazují extrémně nízké P/B valuace (cena akcie vůči účetní hodnotě firmy na akcii), dochází zde k prolomení důležitých cenových hladin a na růstu trhu se podílí více investorů. Čínské akcie už pravděpodobně dosáhly dna, a i kdyby se tak nestalo, je silně pravděpodobné, že výkonností předstihnou americké akcie.

Pro investory s dlouhodobým horizontem se Čína nabízí jako investiční příležitost. Optimisté ohledně mladých trhů (kterých v posledních letech hodně ubylo) věří, že má země našlápnuto k tomu stát se dominantní velmocí 21. století, a kontrariáni budou chtít na tomto investičním příběhu vydělat, jakmile se začne materializovat. Nejlepším okamžikem k nákupu a vstupním bodem pro investici do čínských akcií je období, kdy v úspěch Číny nikdo nevěří a na trhu mají hlavní slovo medvědi. Nyní.

Doporučení analytiků a různé průzkumy poukazují na nepříznivý sentiment ohledně ekonomického výhledu Číny. Portfoliomanažeři, brokeři, analytici i bankéři očekávají od Číny v následujících letech zklamání. Jeden trader z nejmenované hongkongské investiční banky prozradil, že má strach z krachu Číny a z toho, že by se mohla stát spíše příštím Pákistánem nebo Zimbabwe než novou supervelmocí.

I když převládá negativní nálada, zisky firem rostou. Čínský trh vykazoval předstihové P/E kolem 25 během vrcholu trhu v roce 2007. Byla to jedna z nejvyšších valuací v posledních 15 letech. Ve stejné době byla klouzavá složená míra výnosu 50 %.

BRIC MSCI Composites: Předstihové P/E
BRIC MSCI Composites: Předstihové P/EZdroj: Short Side of Long

Nyní jsou valuace vcelku nízké, index se obchoduje lehce nad 8násobkem předstihového P/E. Vyjádřeno v amerických dolarech jsou čínské akcie v klesajícím trendu už 7 let. Jde o zcela odlišný příběh ve srovnání s dech beroucí rally amerických akcií od března 2009.

Na čínském akciovém trhu dochází ke konsolidaci od roku 2007
Na čínském akciovém trhu dochází ke konsolidaci od roku 2007Zdroj: Short Side of Long

Mohl by čínský trh americké akcie dohnat? Odpověď naznačí následující graf.

Výkon indexního fondu iShares FTSE China 25
Výkon indexního fondu iShares FTSE China 25Zdroj: Short Side of Long

Nakupujte, když teče krev

Předstihové P/E ruských akcií je pod 5, podobně jako během tržních propadů v letech 1998, 2001 a 2008. Pokud na indexu dojde k průlomu, mohou ruské akcie ještě zlevnit, a to ze zřejmých důvodů. Krize na Ukrajině pokračuje a působí prodejní tlak na všechny evropské trhy. Růst se v eurozóně opět zastavil a Rusko technicky vzato vstupuje do recese. Sankce dopadají na obě strany. Z těchto důvodů ruské akcie nemohou zažít oživení jako ty čínské.

Ruský akciový trh zůstává v sestupném trendu
Ruský akciový trh zůstává v sestupném trenduZdroj: Short Side of Long

Dlouhodobě ale mají zajímavé vyhlídky. Vzhledem k tomu, že ohledně Ruska převládá silný negativní sentiment, mohou být tou nejlepší koupí. S každými jejich dalšími propady jsou nákupy atraktivnější.

Bude potřeba sledovat některé důležité indikátory týkající se ruské ekonomiky, třeba zvýšení výnosů ruských dluhopisů nebo propad korporátní a spotřebitelské důvěry. Vyšší úrokové sazby postihnou ekonomický růst skrze klesající zisky a pomalejší expanzi úvěrů. Propad důvěry indikuje velké zpomalení ekonomické aktivity.

Proč by někdo nakupoval ruské akcie, když se hlavní ekonomické ukazatele Ruska zhoršují? Trhy jsou diskontovací mechanismus. Když se špatné zprávy promítají stále více do cen akcií, mohou se z kontrariánského pohledu již přibližovat dnu a oživení může být na dosah. Protože jsou akcie nejlevnější během období ekonomického zpomalení nebo geopolitických tlaků, vyplácí se nakupovat právě ve chvíli, kdy ostatní prodávají.

Zdroj: Short Side of Long

reklama
reklama